News

Grayscale’in Bitcoin Fund Premium’u, Bitcoin ETF’lerinin Potansiyel Lansmanından Önce Yeni Diplere Ulaştı

single-image

Grayscale’in Bitcoin fonu, fiziksel destekli ETF’lerin potansiyel lansmanından hemen önce yeni düşük seviyelere ulaşıyor.
Grayscale’in Bitcoin Fonu’nun primi, %19,2’lik yeni yerel dip seviyelerine  ulaştı ve altı ayın en düşük seviyesi olan %21’e ulaştı . Düşüş, fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF’lerinin potansiyel onayına dair söylentilerin ortaya çıkmasıyla hızlandı  . İlk Bitcoin ETF, 18 Ekim’de onaylanabilir.

Negatif prim veya NAV’a indirim, fonun dayanak varlığa karşı performansını gösterir. Negatif bir prim, fonun Bitcoin’e karşı düşük performans gösterdiğine işaret eder . Fon, önemli bir olumsuzlukla alım satım yaparken, tüccarlar, temel varlık bireysel tüccarların çoğunluğu için mevcut olduğundan, bu yatırım seçeneğinden uzaklaşabilir.

YChart Premium Tablosu
Kaynak: YChart

Gri tonlama, kurumsal yatırımcılar için en popüler seçeneklerden biri olmaya devam ederken, küçük perakende tüccarlar, giriş eşiğinin 50.000$’da kalması nedeniyle, piyasa katılımcılarının önemli bir kısmı için uygun olmayan diğer seçenekleri tercih ediyor.

NAV’a yapılan indirim/primin yüzdesi, döviz fonunun net varlık değerinin üstünde veya altında işlem gördüğü miktardır. Ölçüm, hem fonun performansını hem de fon varlıklarına göre gerçek değeri izlemek için kullanılıyor.

Son beş yılda ortalama prim %28’de kalırken, maksimum prim %132’ye ulaştı. Gri Tonlamalı Bitcoin fonu, kripto para biriminin değerinin %40’ını kaybettiği ve ardından hızla geri döndüğü Mayıs ayından bu yana Bitcoin’in değeriyle olan ilişkisini kaybetti.

Hem özel fonların hem de opsiyon ETF’lerinin takip sorunu, önemli indirimlerin veya primlerin gelişmesine yol açar. Aynı nedenle, fiziki destekli ETF’lerin, fonların aslında dayanak varlığa sahip olması nedeniyle izleme sorunlarını çözdüğü için daha fazla yatırımcı ve kuruma ulaşma olasılığı daha yüksektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like