News

Hindistan Başbakanı Kripto Para Birimleri Konusunda Ortak Küresel Duruş İçin Çağrıda Bulundu

single-image

WEF’in Davos Gündemi 2022’de konuşan Narendra Modi, tek bir ülkenin kriptodan kaynaklanan zorlukların üstesinden gelme çabalarının yeterli olamayacağını söyledi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para birimlerinin artan benimsenmesinden kaynaklanan zorluklarla başa çıkmak için birleşik bir küresel duruş çağrısında bulundu.

Ortak Bir Küresel Yaklaşım İhtiyacı

Pazartesi günü Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos Gündemi 2022’de sanal olarak konuşan Başbakan, kripto para birimlerine ortak bir küresel yaklaşım ihtiyacı da dahil olmak üzere bir dizi sorundan bahsetti.

“Onunla ilişkili teknoloji türü, tek bir ülkenin aldığı kararlar, zorluklarıyla başa çıkmak için yetersiz olacaktır. Benzer bir zihniyete sahip olmalıyız” dedi.

Son zamanlarda, kripto para ticareti, endüstri için tam bir düzenleme ve yatırımcıları korumak için yasalar olmamasına rağmen, Hindistan’da çekiş kazandı. Hükümetin bir yasa tasarısı getirme planı, finans sektörü düzenleyicileri ve kripto endüstrisi temsilcileri gibi paydaşların oldukça farklı bakış açıları nedeniyle sert havaya girdi.

“Kripto para birimi, değişen küresel düzene sahip küresel bir aile olarak karşı karşıya olduğumuz türden zorlukların bir örneğidir. Bununla mücadele etmek için her ulusun, her küresel kurumun ortak ve senkronize eyleme geçmesi gerekiyor.”

Modi Hükümetinin Kripto Faturasındaki İkilemi

Önerilen kripto yasa tasarısını Aralık 2022’deki kış oturumunda mecliste tartışmak üzere listelemesine rağmen, hükümet bazı önemli konularda tavır alamadığı için bunu gündeme getiremedi .

Yetkililer tasarıyı neden meclise sunamadıklarını açıklamamış olsalar da, kaynaklar konuyla ilgili ortak bir strateji oluşturmak için uluslararası yardım aramaya karar verdiklerini iddia ettiler.

Bu duruşa uygun olarak, Hindistan hükümetinin, ülkenin kripto sektörü için düzenlemelerini çerçevelendirmesine yardımcı olmak için Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) yaklaştığına inanılıyor.

Mevcut çok taraflı kuruluşların para ve bankacılık alanındaki yeni teknolojiler ve gelişmelerle baş edemediğine işaret eden Modi, “Bu kurumlar kurulduğunda şartlar farklıydı, bugün ise farklı” dedi.

Modi’nin Son Konuşmalarında Yinelenen Bir Tema Kripto

Son üç ayda Hindistan Başbakanı , dünya forumlarında kripto para birimleri hakkında birkaç kez konuştu , ancak Hindistan’daki yerel izleyicilere bir kez bile konuşmadı.

Modi, Kasım 2021’de The Sydney Dialogue’da yaptığı konuşmada, gelişmekte olan teknolojilerin kötüye kullanımdan korunması gerektiği konusunda uyardı. Aralık 2022’de ABD Başkanı Joe Biden’in ev sahipliğinde Demokrasi Zirvesi’nde bir görünüm sırasında, yeni teknolojilerin demokrasiyi baltalamaması gerektiğini söyledi.

Dün WEF konuşmasında bu tutumunu yineledi. Modi, WEF’in Davos Gündemi 2022’de yaptığı konuşmada, “Bu nedenle her demokratik ulusun, bu kurumlarda gelecekte modern zorluklarla başa çıkabilecek yeterlilikte olmaları için reformlara vurgu yapma sorumluluğu vardır” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like