News

Hindistan Bitcoin’i Yasallaştıran Yasa Tasarısını Yayınladı

single-image

Yıllarca süren tartışmalar, Merkez Bankası tarafından geçici bir yasak, Yüksek Mahkeme kararı ve Parlamento tarafından yasaklandığına dair söylentilerden sonra Hindistan nihayet kriptoları dijital varlıklar olarak resmen sınıflandırmaya geçti.

Yeni Finans Yasası 2022 , sermaye kazancı veya gelir olup olmadığına bakılmaksızın, kripto paranın %30’luk ayrımcı bir oranda vergilendirilmesi için yeni bir plan içermektedir .

“Bu tür gelirlerin hesaplanmasında, elde etme maliyeti dışında hiçbir harcama veya ödenek için kesinti yapılamaz. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ayrıca, dijital varlığın transferinden kaynaklanan kayıp başka herhangi bir gelirle mahsup edilemez” dedi.

Kriptodaki kayıplar elbette yine de kriptodaki kazançlarla dengelenebilir, ancak diğer gelir kaynaklarına karşı değil.null

Hindistan’da hisse senetleri %15 oranında vergilendirilirken, ayda yaklaşık 1.300 dolar veya daha fazla olan sıradan gelir de yalnızca %15 oranında vergilendirilir.

Kriptoyu belirtmek, sert ayrımcı muamele için seçildi ve Hindistan’ı kripto işletmeleri için rekabetsiz hale getirdi.

Bununla birlikte, çapraz zincir likidite Yönlendirici Protokolü Başkan Yardımcısı Lakshika Kothari, kriptonun yasallaştırılması, iş dünyasının son dört yılda yaşadığı herhangi bir belirsizliği ortadan kaldırıyor:

“Maliye bakanımız Nirmala Sitharaman’ın kripto gelirlerinden elde edilen kazançlardan bahsettiğini görmekten heyecan duyuyorum. Bu, Hindistan’da kriptoyu meşrulaştırma yönünde tarihi bir adımdır.

Bu ilerlemeye devam edersek, Hindistan Web3 ekosisteminin ağırlık merkezi haline gelmeyi başardı.”

Yine de bu cezalandırıcı vergi oranıyla, birçok işletme Avrupa ve Amerika’nın sahip olduğu gibi teknolojiden bağımsız bir yaklaşım benimsemeye neden karar verdiklerini belirsiz olarak açıklayabilir.

Ancak gelecek yıl 1 Nisan’da yürürlüğe girmesi için vergi oranı da aşağı çekilebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like