News

Hindistan hükümetinin Parlamentoya bir kripto yasa tasarısı sunması bekleniyor

single-image
  • Hindistan hükümetinin Parlamentonun kış oturumunda bir kripto yasa tasarısı sunması bekleniyor.
  • Tasarının adı ve açıklaması, Şubat ayında görüşülmesi beklenen yasa tasarısıyla birebir aynı. 

Resmi bir bültene göre, Hindistan hükümetinin Parlamentonun kış oturumunda bir kripto yasa tasarısı sunması bekleniyor.

Salı günü yayınlanan bülten , giriş, değerlendirme ve geçiş için “Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası, 2021 Düzenlemesi”ni listeliyor.

Bülten, Hindistan’ın iki meclisli Parlamentosu’nun alt kanadı Lok Sabha tarafından yayınlandı. Parlamentonun 29 Kasım’da başlayıp 23 Aralık’ta sona erecek olan kış oturumunda bir kripto yasa tasarısının sunulacağını söyleyen son raporları doğruladı .

Tasarının bültendeki açıklaması, “Hindistan Rezerv Bankası tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve oluşturmayı” amaçladığını söylüyor.

Tasarı ayrıca “Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçlıyor, ancak belirli istisnaların kripto para biriminin altında yatan teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmesine izin veriyor.”

Özellikle, Lok Sabha’nın bu yasa tasarısını bülteninde ilk kez dile getirmesi değil. Bu yılın başlarında, bir Lok Sabha bülteni aynı faturayı aynı açıklamayla listeledi. Bu tasarının Şubat ayında sunulması bekleniyordu, ancak hiçbir zaman Meclis’te masaya yatırılmadı.

Son yasa tasarısının açıklaması 2019 yasa tasarısının söyledikleriyle örtüşse de, iki yasanın aynı olup olmadığı kesin olarak söylenemez.

2019 tasarısı, o zamanlar Maliye Bakanlığı Ekonomik İşler Departmanı sekreteri olarak görev yapan Subhash Chandra Garg başkanlığındaki bakanlıklar arası bir komite tarafından hazırlandı. 

Bu yasa tasarısı “Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi, 2019” olarak adlandırıldı ve alım satım ve elde tutma dahil olmak üzere neredeyse her biçimde kriptonun yasaklanmasını tavsiye etti. Meclise hiç sunulmadı. 

2021 faturasının içeriğinin ne olduğu belli değil. Nishith Desai Associates’teki teknoloji hukuku uygulamasının lideri Jaideep Reddy, The Block’a “Seans başlayana kadar beklemeniz gerekiyor” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like