News

İlk Bitcoin Şehri, Tokenize Bitcoin Tahvilleri Kullanılarak Kurulacak

single-image

El Salvador, bitcoin ile tamamen entegre bir gelecek arıyor gibi görünüyor. Bitcoin’i yasal bir ihale haline getiren ilk egemen ülke olarak Eylül ayında tarih yazan ülke, kripto para birimini benimseme konusunda bir adım daha attı. BTC’ye milyonlarca dolar yatırım yaptıktan sonra El Salvador, dijital varlığın benimsenmesinin bir sonraki aşamasını duyurdu. Bu sefer, bir Bitcoin Şehri şeklinde.

El Salvador Bitcoin Şehri Başlatacak

Bitcoin’in benimsenmesi için yaptığı baskıyla ünlenen Başkan Nayib Bukele, ülkede bir Bitcoin Şehri inşa etme planlarını açıkladı. Şehir, La Union’ın doğu bölgesinde inşa edilecek ve bir yanardağ için jeotermal güçle güçlendirilecek. Şehir, katma değer vergisi (KDV) dışında tamamen vergiden muaf olacaktır.

El Salvador’un fütüristik şehri, ülkedeki BTC’nin bir hafta boyunca tanıtımına katılanlardan alkışlarla duyuruldu. Teknoloji meraklısı ve bitcoin maksimalist başkan, Kuzey Amerika ülkesinde bitcoin’in benimsenmesini sağladı, ancak bu geri dönüş olmadan gelmedi.

Yine de Bukele, “Bu El Salvador’u dünyanın finans merkezi yapacak” diyerek ülkede bitcoin’in benimsenmesine tamamen bağlı kalmaya devam ediyor. Buna ek olarak, önerilen Bitcoin Şehri sakinleri, bu varlıklar üzerinde vergiye tabi olmadan kripto varlıklarından kazanç elde edebilecekler. Başkan, “Buraya yatırım yapın ve istediğiniz kadar parayı kazanın” dedi.

Belediye Nasıl Finanse Edilecek?

Bitcoin Şehri inşa etmenin tahmini maliyetleri yaklaşık 300.000 BTC olarak belirlendi. Projeyi finanse etmek için El Salvador dünyanın ilk bitcoin tahvillerini ihraç edecek. 1 milyar dolarlık tahvil, yerleşiklerden toplanan katma değer vergisinin (KDV) bir kısmı ile finanse edilecek. Tahviller 10 yıllık bir süre için geçerli olacak ve yıllık %6,5 yatırım getirisi sunacak.

Tokenize edilmiş tahviller, Blockstream Baş Strateji Sorumlusu Samson Mow tarafından açıklandığı gibi, ABD doları cinsinden olacak ve Liquid Network aracılığıyla ihraç edilecek. Mow’a göre, tahvillerin geliştirilmesi, El Salvador’un BTC’yi yasal bir ihale olarak kabul etme planları hakkında yapılan görüşmelerin ardından cumhurbaşkanına ilk teklif edilmesinden sonra aylarca sürüyor.

Toplanan 1 milyar dolarlık fon daha sonra iki parçaya bölünecek. İlk olarak, daha fazla bitcoin satın almak için 500 milyon dolar kullanılacak. Bu, El Salvador’un BTC varlıklarını önemli ölçüde artıracaktır. Fonların ikinci yarısı, şehir için enerji ve madencilik altyapısı inşa etmeye gidecek.

TradingView.com'dan Bitcoin fiyat tablosu

57 bin doların kuzeyinde BTC ticareti | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Mow, balinaların katılımı nedeniyle 1 milyar dolarlık tahvilin hızla dolmasını beklese de, tahvil erişim engellerini kaldırmak için tamamen demokratikleştirildi. Mow yaptığı duyuruda, tahvil için 100 dolara kadar düşük yatırımlara da izin verileceğini açıkladı.

El Salvador, tahvilin oluşturulmasını sağlamak için Bitfinex Securities lisansına ek olarak tahvili işleyebilmeleri için bir devlet menkul kıymetleri kanunu çıkarmayı planlıyor. Mow, “Bu, Blockstream Mining Note (BMN) veya Exordium (EXO) gibi diğer Liquid menkul kıymet tokenlerinin düzenlenmiş bir El Salvador menkul kıymetler borsasında listelenmesinin önünü açabilir” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like