News

IMF, kripto para birimleri ve CBDC’lerin mevcut olanlardan daha verimli ödeme seçenekleri olabileceğini söylüyor

single-image

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerine karşı dikkatli olmasına rağmen , dijital varlıkların geleneksel finans ürünlerine etkili alternatifler olabileceğini belirtti. 

IMF, 16 Haziran’da yayınlanan bir blog yazısında, bazı kripto para birimlerinin ve merkez bankası dijital para birimlerinin ( CBDC’ler ) özellikle enerji tüketimi konusunda kredi ve banka kartlarından daha etkili bir ödeme çözümü olabileceğini belirtti. 

IMF, “Nasıl yapılandırıldıklarına ilişkin belirli ayrıntılara bağlı olarak, CBDC’ler ve bazı kripto varlık türleri, kredi ve banka kartları da dahil olmak üzere mevcut ödeme ortamının çoğundan daha fazla enerji verimli olabilir” dedi. 

Kripto ve kart ödemelerini entegre etme

Ek olarak, IMF bazı merkez bankalarının fiziksel kartlarda CDBC bulundurmayı düşündüklerini açıkladı; bu nedenle enerji tüketimini azaltmak için bir çözüm bulunmalıdır. İşletme, kripto para birimlerini ve CBDC’leri fiziksel kartlarla entegre etmenin toplu benimsemeye yardımcı olacağını belirtti.  

IMF, paranın geleceği hala bilinmemekle birlikte, CBDC’lerin ve kriptonun benimsenmesini düşünen politika yapıcıların enerji faktörüne kapsamlı bir şekilde bakmaları gerektiğini kabul etti. 

Kuruma göre, enerji tüketimi, özellikle dağıtık defter teknolojisini benimseyen ödeme sistemleriyle, paranın geleceğini belirlemede merkezi olacak. 

Ancak IMF, Bitcoin gibi iş kanıtı ( PoW ) kripto para birimlerinin kredi kartlarından daha fazla enerji tükettiğine dikkat çekti ve bir konsensüs mekanizması veya izin verilen sistemlerle dijital varlıklara odaklanmayı önerdi. Kurum, “bu ilerlemelerin kriptonun enerji tüketimini kredi kartlarının çok altına koyduğunu” belirtti.

IMF’den kripto konusunda uyarı

Daha önce IMF, kripto para birimlerinin büyümesinin finansal istikrar için bir tehdit oluşturduğunu iddia etmişti . Kurum, yetkililere giderek daha hızlı hareket etmeleri ve sektör için gerekli düzenlemeleri yapmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

Sonuç olarak, IMF tek tip bir küresel kripto düzenleyici çerçeve geliştirmek için yönergeler yayınladı. Politikalar temel olarak tüm kripto paydaşları için eşit bir oyun alanı oluşturmaya odaklandı.

İlginç bir şekilde, IMF baş ekonomisti Gita Gopinath, kripto para birimlerinin genel olarak yasaklanması fikrine karşı çıktı, ancak sektörün düzenlenmesi çağrısında bulundu. Endüstriyi düzenlemeye yönelik çabası, gelişmekte olan pazarları koruma ihtiyacı tarafından yönlendiriliyor. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like