News

IMF Kripto Riskleri Üzerine: Düzenleme Eksikliği Finansal İstikrarı Tehdit Edebilir

single-image

  • IMF, başarısızlığın finansal istikrarı tehdit edebileceğini iddia ederek kripto piyasası için küresel bir düzenleme standardı çağrısında bulundu.
  • Belirtilen kripto piyasasının riskleri arasında operasyonel ve siber riskler ile sermaye akışları, kriptolaştırma ve banka aracılığının ortadan kaldırılması gibi makro-finansal konular yer alıyor.
  • Finansal açıklama ve istikrar ile özellikle endişe verici olarak görülen stabilcoinler, büyük riskler olarak listeleniyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) , kripto para birimlerinin küresel finansal istikrarı tehdit edebileceğini belirterek 12 Ekim’de küresel finansal istikrar raporunu yayınladı. IMF, piyasa sınıfının düzenlenmesi çağrısında bulundu ve bunun “küresel politika gündeminde bir öncelik” olması gerektiğini söyledi. Ayrıca, ABD Hazinesi gibi, stabilcoinlerdeki riskleri görüyor ve bunu önemli bir endişe alanı olarak nitelendiriyor.

IMF’nin ortaya koyduğu zorluklardan bazıları şunlardır:

“Kripto varlık sağlayıcılarından operasyonel ve finansal bütünlük riskleri, kripto varlıkları ve DeFi için yatırımcı koruma riskleri ve bazı stabilcoinler için yetersiz rezervler ve ifşaat.”

Bu sorunların nasıl ele alınacağına gelince, IMF, kripto düzenlemesinin herhangi bir veri boşluğunu ele alması için küresel standartların gerekli olduğunu söylüyor.

Bu tavsiye, Biden yönetiminin konuyla ilgili uluslararası işbirliği çağrısında bulunduğu için kripto düzenlemesi hakkında söyledikleriyle uyumludur . Elbette IMF, kripto piyasasını sık sık eleştiren kuruluştan beklenen merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) çıkarılması için de çağrıda bulunuyor.

Ek olarak, kripto para birimlerinin gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini güçlendirmeleri için bir araç olarak lanse edilmesiyle ilgili olarak, IMF bunun önemli riskler taşıyan bir kısayol olduğuna inanıyor. El Salvador’un daha geniş dünyadan hem övgü hem de eleştiri alan bitcoin yasal ihale yapma kararına atıfta bulunuyor.

Bu arada IMF, kararın olumsuz yasal ve makroekonomik etkileri olabileceğini belirtti ve kriptoyu yasal ihale olarak benimsemeye karşı uyardı. Başkan Nayib Bukele ve bitcoin’i yasal ihale yapmaktan yana olanlar , bunun havale maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağını söylüyor ve Bukele zaten beklentileri aştığını söyledi .

IMF kriptoya meraklı değil

IMF’nin görüşleri, görüşünün çoğunlukla aynı olduğu kripto konusundaki geçmiş duruşuyla uyumludur. Yani kripto para birimlerinin ulusal para birimlerini tehdit edebilmesi ve kara para aklama riskleri oluşturması. Raporda, bazı riskler olarak oynaklık , sermaye akışları ve banka aracılıksızlığından bahsediliyor – ancak piyasa katılımcıları son örneği bir artı puan olarak gösterecek.

Belki IMF kripto piyasasına biraz ısındı, ancak bu örnekte olduğu gibi en azından piyasada bir miktar düzenleme istiyor. Tek tek hükümetler ve düzenleyici kurumlar da bu konuya odaklanıyor ve manşetlerin çoğunu ABD SEC alıyor . Bunun önümüzdeki yıllarda nasıl sonuçlanacağı belirsiz, ancak piyasa şu anda bu kuruluşların ciddi bir gözetimi ile karşı karşıya.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like