News

İngiliz Premier Ligi, NFT’lere ve ticari marka başvurularıyla metaverse’e giriyor

single-image

Daha fazla küresel marka, hayranlarla bağlantı kurmak için daha fazla yol açmanın bir parçası olarak  , karşılıksız tokenlere (NFT’ler) ve meta veriye giderek daha fazla ilgi gösteriyor .

Bu doğrultuda, dünya çapında en çok izlenen spor liglerinden biri olan İngiliz Premier Ligi (EPL), Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) iki başvuruyla meta veri tabanına giren en son varlıktır. 

Premier League’in metaverse’e girişi, lisanslı ticari marka avukatı Michael Kondoudis tarafından 6 Haziran’da Twitter hesabı aracılığıyla açıklandı. Uygulama, ligin adını ve “aslan başı” logosunun yanı sıra “sevgi dolu kupa kupası” logosunu da içeriyor. 

Ticari marka başvurusu 1 Haziran 2022’de yapıldı ve USPTO, başvurunun gerekli tüm gereklilikleri karşıladığını doğruladı.

EPL’nin kriptoya girişi 

Futbol liginin NFT’ler, kripto para birimleri , dijital jetonlar, dijital koleksiyonlar, dijital ticaret kartları, dijital sanat, kripto ticareti, sanal ayakkabı, giyim, şapka ve spor giyim gibi diğer sektörlere girme niyetinde olduğu algılanabilir. 

“Premier Lig düzenli olarak bir milyardan fazla insan tarafından izleniyor, bu nedenle markaya verilen değer önemli. Bu başvurular, sanal ve kripto unsurları içeren günümüz ekonomisinde ve meta veri tabanında yarının sanal ekonomisinde markayı korumak için mantıklı bir adımı temsil ediyor” dedi .

Benzer şekilde, dünya futbolu yönetim organı FIFA, premier gibi bir ticari marka için başvuruda bulundu. Kondoudis, metaverse’e giren spor varlıklarının sayısının özellikle önümüzdeki 12 ay içinde artmaya devam edeceğini kaydetti. 

Avukata göre, değişim, konsept gelişmeye devam ederken spor markalarının meta evrende korunmaya ihtiyaçları olduğunun farkına varıyor. 

Özellikle Premier Lig şampiyonu Manchester City, metaverse’de yol almaya başladı bile. Kulüp, Sony’nin sanal gerçeklik (VR) uzmanlarından yararlanarak metaverse’de dünyanın ilk futbol stadyumunu inşa ediyor.

Ek olarak, Fransız futbol şampiyonu Paris Saint-Germain (PSG), 16 Mart 2022’de , değiştirilemez jetonlar (NFT) destekli multimedyayı kapsayan ticari marka başvuruları yaptı ; kripto cüzdanları; kripto para birimi işlemlerini yönetmek; sanal giyim; Spor malzemeleri; ve elektronik.

Spor kişilikleri metaverse’e giriyor 

Ayrıca, spor kişilikleri de NFT ve metaverse alanına giriyor. Ulusal Basketbol Birliği’nden (NBA) Brooklyn Nets’ten profesyonel basketbolcu Kevin Durant, 26 NFT ve metaverse başvurusunda bulundu. Başvuru, oyuncunun Girişim Sermayesi firması Thirty Five Ventures LLC ile yapıldı.

NFT ve meta veri deposu kavramları nispeten yeni olmasına rağmen, ticari marka başvuruları hızla artıyor. Yalnızca ABD’de NFT için ticari marka başvurularının sayısı 2022’de 400 kat arttı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like