News

İngiltere finans yetkilileri kripto ATM’lerinin ülke içinde faaliyet göstermesini yasakladı

single-image

İngiliz Mali Davranış Otoritesi (FCA), ülkedeki tüm kripto para ATM’lerinin operatörlerine, yasal işlemden kaçınmayı umuyorlarsa makinelerini tüketiciler için derhal kapatmalarını emretti.

Bu emir , Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemeleri (MLR’ler) uyarınca yasa dışı ilan edildikleri ve FCA tarafından resmi onay alınmadıkları için İngiltere’deki tüm Bitcoin ( BTC ) ve diğer kripto para birimi nakit noktalarına atıfta bulunmaktadır. Mali gözlemci , duyuruyu 11 Mart Cuma günü web sitesinde yayınladı ve şunları söyledi:

“Birleşik Krallık’ta kripto varlık değişimi hizmetleri sunan Kripto ATM’leri bize kayıtlı olmalı ve Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine (MLR) uygun olmalıdır. Bize kayıtlı kripto varlık şirketlerinin hiçbiri kripto ATM hizmetleri sunmak için onaylanmadı, bu da Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren herhangi birinin bunu yasa dışı olarak yaptığı ve tüketicilerin bunları kullanmaması gerektiği anlamına geliyor.”

Duyuruya göre, Birleşik Krallık Üst Mahkemesi kısa süre önce kripto ATM operatörü Gidiplus tarafından ticarete devam etmek için yapılan temyiz başvurusunu reddetme kararı aldı ve “GIdiplus’ın işini geniş çapta uyumlu bir şekilde nasıl üstleneceğine dair kanıt eksikliğini” öne sürdü. 

Bu arada mahkeme, operatörün MLR’ler kapsamındaki kayıt başvurusunu reddettiği için FCA’ya yaptığı itirazı halen görüşüyor.

Kripto ATM’leri ateş altında  

Coin ATM Radar verilerine göre, İngiltere’de, basın zamanında, çoğunlukla süpermarketler ve marketlerde bulunan 81 işleyen kripto para ATM’si vardı. Bu kuruluşların kendileri de kripto para makinelerinin çalışmasını durdurmaları için uyarılar aldı.

FCA, “Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto ATM makinelerinden endişe duyuyoruz ve bu nedenle makinelerin kapatılması veya daha fazla işlem yapılması talimatını veren operatörlerle iletişime geçeceğiz” dedi.

Kripto ATM’leri, kullanıcıların gerekli kripto para birimi karşılığında nakit para yatırmasına izin verir ve bu miktar daha sonra diğer çevrimiçi kripto cüzdanlarına aktarılabilir . 

Tüketiciler, “işler ters giderse” yasal ve finansal koruma eksikliği nedeniyle FCA tarafından bu “yüksek riskli” dijital varlıklar hakkında düzenli olarak uyarılır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like