News

Invesco Yöneticileri Bitcoin ETF’sini Düşürmenin Arkasındaki Gerçek Sebebi Açıkladı

single-image

Invesco, ABD’de bir başka Bitcoin borsasında işlem gören fonun onayına yaklaşan üç şirketten biriydi, ancak fon yetkilisinin belirttiği gibi, ürün onaylansa bile yatırımcılar için çok maliyetli olacak, FT raporları

Atlanta merkezli şirket, piyasaya neredeyse 1 milyar dolarlık fon akışıyla çıkış yapan ProShares ürününün ertesi günü piyasaya sürmeyi planlıyordu, ancak mükemmel zamanlamaya ve dosyalama için harcanan tüm çabaya rağmen şirket, teşhir sağlamamaya karar verdi. müşterilerine ETF aracılığıyla başvurdu ve başvurusunu geri çekti.

Invesco’nun yeni ürünleriyle ilgili temel endişesi, vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’nin doğasına ve ürünün yatırımcılara uygunluğuna bağlı olan yuvarlanma maliyetleriyle ilgili sorunlara bağlıydı. Yüksek yuvarlanma maliyeti, vadeli işlem fiyatı dayanak varlığın fiyatını aştığında ortaya çıkan contango’nun sonucudur .

Contango sorunu nedeniyle, fonlar yeni bir ön ay sözleşmesine girdikten sonra hemen kayıplarla karşı karşıya kalır; bu nedenle, tüccarlar da kayıplarla karşı karşıyadır ve primli bir ETF’ye girmekle uğraşmak zorundadır. Özel tüccarların, önemli bir primle bir varlığın ticaretinden ziyade doğrudan risk alma olasılığı daha yüksektir.

Kurumsal yatırımcılara gelince , fonun pastadan pay alma arzusu, başkalarının Bitcoin vadeli ETF deneyimlerinden de görebileceğimiz gibi, iyi sonuçlanmayacaktı. İlk işlem gününde girişlerle karşılaştırıldığında, diğer ETF’ler piyasada sonuç gösteremedi ve ProShares’in milyarlarına kıyasla birkaç milyon kazandı.

Fon yöneticisinin sonunda belirttiği gibi, şirketin araştırmasına göre, yatırımcılara bekledikleri ürüne bağlı olmayan bir şey vermek yerine kripto para piyasasına maruz kalma sağlamanın daha etkili yolları var.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like