News

İşte LUNA’nın tamamen çöküşten günler sonra ‘pompalamasının’ nedeni

single-image

Kripto para topluluğunu şok eden büyük bir çöküşten sonra, Terra ( LUNA ) tokeni, yatırımcıların bir bölümü kripto paranın yeniden dirilişine bahse girerken bir pompalama faaliyetine tanık oluyor. 

LUNA, 1 dolarlık sabit değerini korumak için Terraform Labs tarafından algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST) ile birlikte geliştirilen bir tokendir. 9 Mayıs ile 14 Mayıs arasında UST, 1 $’dan 0.15 $’a düşerek %85 ​​oranında değer kaybetti.

UST 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak:CoinGecko

Luna, bu haftanın başlarında dolardan ayrılan ve bir sentin altına düşen UST ile olan bağlantısı nedeniyle çöktü. LUNA’nın fiyatı 9 Mayıs’ta 62 dolardan 14 Mayıs’ta bir sentin altına düşerek %99 oranında değer kaybetti.

Bu görselin boş bir alt özelliği var;  dosya adı 86830888-d35a-4fee-8679-7e700a1ad5d0.jpeg
LUNA 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak:CoinGecko

Coingecko.com’a göre, basın saatine göre, LUNA son 24 saatte %364 artışla 0,0004 dolardan işlem gördü. Bir noktada, genel kripto para piyasası ticaretinin değişken bir durumda olmasına rağmen, belirteç %2.000 değer kazandı.

LUNA 24 saat fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Marj ticaretinin büyük borsalar tarafından yeniden listeleme belirtisi olmadan askıya alındığı göz önüne alındığında, pompa faaliyetinin LUNA’yı açığa çıkarmadaki zorluklardan kaynaklandığı varsayılabilir. 

Senaryo, belirli bir fiyattan açığa satmak amacıyla büyük miktarlarda borç alan kısa pozisyonlar ile tokenin değerinin artması için mükemmel bir ortam yaratır.

Terra’nın kurucusu özür diledi 

Pompa aynı zamanda Terra’nın kurucusu Do Kwon’un yatırımcılardan ve genel LUNA topluluğundan özür dilemesiyle aynı zamana denk geldi. 

Kwon, Twitter hesabı aracılığıyla, kurucuların varlıklar değer kaybetmeden önce büyük karlar elde ettiği diğer kripto dolandırıcılıklarının aksine, çöküşten fayda  sağlamadığını belirtti .

Kazaya yanıt olarak, Terraform Lab, bazı yatırımcıların kazadan kazanç sağlamayı umarak blok zincirini yeniden başlatmaya karar verdi. 

Bazı kripto gözlemcileri ve yatırımcıları, şimdi Terra’yı 2021’de değerinde önemli bir artış kaydeden Shiba Inu gibi meme paralarına benzetiyorlar. Terra’nın çöküşünden kaynaklanan panik nedeniyle, SHIB gibi kripto para birimlerinin eksikliği nedeniyle aynı kaderi paylaşabileceğine dair korkular var. balinaların gerçek kullanım durumları ve hakimiyeti. 

Terra’nın çöküşünün ardından, Kwon’un ABD dolarına sabitlenecek olan Basis Cash de dahil olmak üzere başarısız bir stabilcoin geçmişine sahip olduğu da ortaya çıktı . Ancak, stabilcoin 1 doların altında işlem gördükten sonra bunu başaramadı. 

İronik olarak, LUNA çöküşünden sekiz gün önce Kwon, Amerikalı-Kanadalı satranç oyuncusu Alexandra Botez ile yaptığı bir röportajda , kripto alanına giren şirketlerin % 95’inin öleceğini ve “şirketlerin ölmesini izlemenin de eğlencesi olduğunu” belirtti.

Genel olarak, LUNA’nın çöküşü, paralarının saatler içinde yok olduğunu gören farklı yatırımcı sınıflarını etkiledi. Finbold tarafından bildirildiği üzere, JJ Olatunji’nin 2,8 milyon dolarlık LUNA yatırımı olarak da bilinen popüler İngiliz YouTuber KSI, 1.000 doların altına silindi. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like