News

Kısa Mesaj (SMS) ile Bitcoin Transferi Gerçekleştirildi!

single-image

SMS ile Bitcoin transferi, Bitcoin sahipliğini elinde bulunduran özel anahtarın, GSM ağı üzerinden kullanıcılar arasında transfer edilmesiyle gerçekleştirilir. Özel anahtarların şifrelenmeden paylaşılması önemli bir güvenlik riski ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, alıcının Bitcoin’in sahipliğini tamamen devralabilmesi için kendisine gönderilen özel anahtarı kullanarak, adreste bulunan Bitcoin bakiyesini, daha güvenli bir cüzdana transfer etmesi gerekir.

Afrikada internet ve akıllı telefon erişimi olmayan bazı yerliler SMS ile Bitcoin tranferine başladı.

Offline Bitcoin

Bitcoin blokzinciri teknolojisinin çalışma prensibinde; merkeziyetsizlik, dağıtık olma, anonim olma gibi özellikler yer alır. Bu teknolojide, tüm kayıtlar bloklara işlenir ve değiştirilemez. Blokları bozabilmek için öncelikle ağdaki işlemci gücünün en az %51’inin ele geçirilmesi ve on binden fazla kopyası olan blokların değiştirilmesi gerekmektedir. Bitcoin ağına bu boyutta bir saldırı yapılabilmesi, ağın şu anki işlemci gücü ve dağıtık yapısı dikkate alındığında pek mümkün değildir.

Tüm bunların dışında Bitcoin blokzincirinin çalışmasını engelleyebilecek bir diğer önemli etken, elektrik ve internet kesintilerinin yaşanmasıdır. Küresel çapta internet ve elektrik kesintilerin yaşanması ihtimaline karşı, Bitcoin üretiminin durmaması ve transferlerin onaylanmaya devam edebilmesi için farklı yöntemler geliştirilmiştir.

Offline Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır?

Bitcoin bloklarını senkronize eden uyduların geliştirilmesi ve yörüngeye gönderilmesiyle birlikte, Bitcoin bloklarını paylaşan cihazlar, blokları eşitlemek için alternatif bir transfer kanalına kavuştu. Uydu istasyonlarının Bitcoin ağına katılması ile Bitcoin blokları internet bağlantısı olmadan da ulaşılabilir hale geldi. Uydu sinyallerinin dünyanın geniş bir bölümüne dağılmasıyla, tüm kullanıcılar bu teknolojiyi kullanabilirler. Böylelikle ağda yer alan kullanıcılar, internet erişimi olmadan da Bitcoin ağına bağlanarak, blokları transfer edebilirler. Bu teknoloji, Bitcoin blokzincirini internet ağı kesintilerine karşı korur. Bitcoin’in internet erişimine olan bağımlılığını azaltır. Bitcoin’in sürdürülebilirliğini amaçlayan bu sistem, elektrik ve internet bağlantısının olmaması durumunda blokzincirinin çalışmaya devam etmesini sağlar. İnternet ve elektriğin olmadığı durumlarda Bitcoin üretiminin devam edilmesini amaçlayan farklı teknolojiler bulunmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like