News

Kore’deki 24 kripto borsası düzenleyici ölüm çanlarıyla karşı karşıya

single-image

Kore’deki 24 kripto borsası düzenleyici ölüm çanlarıyla karşı karşıya

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre , Asya ülkesinde faaliyet gösteren 20’den fazla kripto borsası, kripto düzenlemesi için 24 Eylül son tarihi yaklaştıkça faaliyetlerini durdurabilir.

Düzenleyici, Kore’deki toplam 63 kripto borsasından 24’ünün bir aydan kısa sürede kapanabileceğini kaydetti. Belirtilen sayı, aylar önce uygulanan çeşitli düzenleyici gerekliliklere henüz uymayan borsalardır. 

Temerrüde düşen borsalar yasal gerekliliklere uymadı

Altı ay önce FSC, ülke içindeki kripto borsalarının yılın erken döneminde yürürlüğe giren bir yasayla buluşmasını talep etmişti. Daha sonra düzenleyici, bu borsalara Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) bir rapor hazırlamaları için 24 Eylül ültimatomu vermişti.

Ancak, düzenleyicinin listelediği borsalar, Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı’ndan (KISA) Bilgi Sistemi Yönetim Sistemi (BGYS) sertifikası almak için kendilerinden beklenen ilk şartı sağlayamadıkları için bu direktife uymadılar . Sertifika, bu değiş tokuşların kullanıcı bilgilerini koruyabileceğinin kanıtı olarak duracaktır.

Ultimatomun bitmesine bir aydan az bir süre kala, lisansın onaylanması en az üç ay sürdüğü için 24 borsanın direktife uyması zor olacaktır. 

Basın açıklamasında ayrıca 18 borsanın şu anda başvurularının incelenmekte olduğu, 21’inin ise KISA tarafından sertifikalandırılmış olduğu vurgulandı. Açıklamada, bu başvuruların ajans tarafından hala reddedilme olasılığının olduğu ve bu da operasyonlarının öngörülen son tarihten sonra hala kapatılabileceği anlamına geldiği belirtildi.

Borsa listesinde kayda değer bir isim, Singapur’un DigiFinex’inin Kore bölümünü içeriyor. Listedeki diğer borsalar , ülke içindeki faaliyetlerini askıya alan birkaç küçük borsadır .

BGYS sertifikasına sahip borsalar da FSC tarafından sertifikanın onlara ücretsiz geçiş hakkı vermediği konusunda uyarıldı. Güney Koreli regülatör deyimi kripto borsaları uymak zorunda kullanıcıları için bir banka sözleşmesi kazanmak gibi diğer düzenleyici sorunlar olduğunu belirtti.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like