News

Korku, 400 Milyar Dolarlık Kripto Piyasası Çöküşünün Ardından İntikamla Geri Dönüyor

single-image

Kripto piyasası hissi, uzayda meydana gelen olayların ışığında dramatik bir dönüş yaptı. Bir dizi ölçümde duyarlılığı izleyen ve verileri dört kategoriye ayıran Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcı duyarlılığının başka bir düşüşe geçtiğini gösterdi. Bu sefer, piyasayı aşırı korku bölgesine geri sokarak, piyasa satışlarının geri dönüşüne işaret ediyor.

Yatırımcılar İnanç Kaybediyor

Geçen yıl açgözlülük bölgesinde uzun bir süre geçirdikten sonra, Korku ve Açgözlülük Endeksi, yıl sonuna doğru büyük çöküşlerin ardından korku bölgesine geri dönmüştü. Piyasa ayın çoğunu aşırı korku bölgesinde geçirdiği için 2022’nin başında grafikte 11’e kadar inmişti. Piyasadaki küçük bir geri dönüş, onu nötr hale getirmişti, ancak bu sadece kısa bir süre sürecekti.

Kripto piyasası, sonbahar aylarında ilk kez açgözlülüğe geri döndükten sonra şimdi aşırı korkuya döndü. Bu, Bitcoin’in piyasanın çoğunu alarak 40 bin doların üzerine çıkmasıyla aynı zamana denk geldi. Bununla birlikte, jeopolitik ve makro belirsizlik hala büyük bir sorun olduğundan, daha geniş finansal piyasalardaki hissiyatı etkiledi ve bu kriptoya da sıçradı.

Kripto korkusu ve açgözlülük endeksi

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi | Kaynak: Arcane Research

Endeks Çarşamba günü aşırı korku bölgesinde 25 gibi düşük bir puanla açıldı. Yeni yıl hissi çoğunlukla düşük kaldı ve geniş çapta yayılan bir ‘kripto kışı’ beklentileriyle birlikte duyarlılık düşmeye devam edebilir. Göstergeler, önümüzdeki haftalarda daha fazla düşüş eğilimine işaret ediyor. Bu, artan sosyal ve finansal sıkıntılarla birleştiğinde, yatırımcılar her zamankinden daha dikkatli davranıyorlar.

Kripto Piyasası 400 Milyar Dolarlık Tıraş Edildi

Sadece 2022’nin ilk iki ayında, kripto piyasası bazı çalkantılı zamanlar gördü. Toplam piyasa değeri 2 trilyon dolardan fazla olan yeni yıla girerken, o zamandan beri 400 milyar doların üzerinde piyasa değerinden silinmesine neden olan büyük bir düşüş gördü.

TradingView.com'da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Toplam piyasa değeri 1,7 trilyon dolara düştü | Kaynak: TradingView.com'da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Bu çöküşleri ve düşüşleri, negatife dönüşen duygular izledi ve uzaydaki en iyi varlıklar, tüm zamanların en yüksek değerlerinin %50’sini veya daha fazlasını kaybetti. Kripto piyasası, başka bir çöküşün daha fazla değer kaybetmesine neden olduğu geçen haftaya göre neredeyse 200 milyar dolar düşüşle 1,78 trilyon dolar seviyesinde oturuyor.

Düşük momentum, birden fazla varlık arasında günün sırası olmaya devam ediyor. Yatırımcıların piyasaya para yatırma konusunda şüpheleri olduğu için, bu noktada toparlanma ufukta görünmüyor ve toplam piyasa değeri düşük kalabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like