News

Kripto Altına Hücum Olursa, Z Kuşağı Zengin Olabilir mi?

single-image
  • 1800’lerin ortalarındaki Altına Hücum, servetlerini arayan maden arayıcılarının selini beraberinde getirdi.
  • Şu anda, kripto alanına akın eden genç GenZ yatırımcıları, geçmiş yılların altın arayanlarıyla eşitlenebilir.
  • Z kuşağı, Web 3’ü gelecek için nesiller boyu zenginlik oluşturmanın bir yolu olarak görüyor.

Kripto piyasası yıllardır finans dünyasının “Vahşi Batı” takma adını taşıyor. Bu Vahşi Batı’da, yeni bir genç yatırımcı mahsulü, bugünün servet avcısı olabilir.

Yıl 1848 ve Kaliforniya nehirleri fırsatlarla dolup taşıyor. Madenci sürüleri bankaları dolduruyor. Birçoğu, zengin olma vaadi için bir zamanlar bildikleri her şeyi bıraktı.  

Şehirler umut dolu oldu. Bir zamanlar Sacramento nehri kıyısındaki küçük yerleşim yerleri, hareketli ticaret merkezlerine dönüşüyor. Altın madenciliği için kullanılan yaygın malzemeler raflardan uçar ve kıtlık yaratır. İnsanlar hiçbir şey yapmaz ve çöker ya da altın vururlar ve hayatları sonsuza kadar değişir.

Bugün madencilik etkin noktaları Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın her yerinde yeniden ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, madenciler artık altın külçelerini aramıyorlar. Bitcoin ve ethereum gibi kripto para madenciliği, kazançlı beklentileri olan en son trend. 

Şu anda, ABD ve İzlanda gibi ülkeler küresel madencilik merkezleridir. Maden şirketleri taşınıyor ve dükkan kuruyor. Madencilik ekipmanları piyasada çok popüler ve hatta bazı ülkelerde satışı yasak .

Bitcoin “ dijital altın ” unvanına sahip olduğundan , genç GenZ hodl’ları modern çağın altın madencileri olabilir. Ancak, bu nesil sadece parasal açıdan zengin değil.

Bu demografidekiler, Web 3’ün yenilikleri ile büyümenin doğal zenginliğine sahiptirler. DAO’ların ve blok zinciri tabanlı çözümlerin yerlisi olma olasılığına sahiptirler.

Bir GenZ perspektifi

Samantha Marin, kendisini gelecek nesil dijital yerlilerin bir parçası olarak görüyor. Üniversiteden “pandemi öğrencisi” olarak mezun oldu ve Bankless DAO için yazarlar loncasının yetenek avcısı olarak Web 3 alanına taşındı .

Marin, Gen Z topluluğundaki birçok kişi için kriptonun öğrenci borcu, artan enflasyon ve artan konut maliyetleri döngüsünden bir “can salı” olduğunu söylüyor .

“Y kuşağının ebeveynlerinden nasıl daha fakir veya daha kötü durumda olduğuna dair çevrimiçi tonlarca makale var, ancak hiç kimse Z Kuşağına ne olacağı hakkında fazla bir şey yazmadı. Çıkış yolu olarak kriptoyu görüyoruz” diyor.

Selefleri tarafından inşa edilen kripto alanının temelinin çoğuna rağmen, Marin, Gen Z’nin onu toplu olarak benimseyeceğini düşünüyor. 

Bu yeni nesil, akranlarını harekete geçirmek için sosyal medyaya ve etkileyici gücüne olan yakınlığından zaten yararlanıyor. “MissTeenCrypto” gibi etkileyiciler , yaklaşık 35 bin kişinin ardından Twitter’ını “Kripto ve NFT’yi Z kuşağına yaymak” için kullanıyor .

Ek olarak, kripto ve dijital varlık hizmeti sağlayıcısı MEXC Global, özellikle bu demografiye hitap eden “Gen Z Talks Crypto” adlı bir mini podcast serisi oluşturdu. GenZ’ye giden yol, bildikleri tek yoldur – sürekli gelişen meta veri tabanı aracılığıyla bağlanır . 

Topluluğun gücü

Z kuşağının Web 3’teki varlığının gücüyle ilgili raporlar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor . Halihazırda internetin yerlisi olarak telaffuz edilen nesil, küresel pandemi yoluyla dünyanın dijitalleşmesiyle çevrimiçi toplumla daha da tanışıyor.

Fiziksel bir varlığın bulunduğu topluluklar çevrimiçi ortama taşındı. Kapsayıcı güç geleneksel güç yapılarını yıkmanın tek yolu ademi merkeziyetçilikti. 

“Kripto ve Web3 toplulukları bu nesil için önemli çünkü ihtiyacımız olanı inşa etmek için düzenleyicilerimize, politikacılarımıza ve iş liderlerimize artık güvenemeyiz – bu tek bir kişinin suçu değil. Sadece sistemlerimiz çok yavaş ve dar boğazlı,” diyor Marin.

Ayrıca Web3, gelecek nesle kendi toplulukları aracılığıyla belirgin toplumsal sorunları giderme gücü verdi. 

Marin, ” İşverenlerimizle bağlı olmayan sağlık sigortasına erişmemiz gerekiyor – bunun için bir DAO var ” diyor.

“Şirketler üzerinde daha az sera gazı yaymaları için baskı olması gerekiyor – bunun için bir DAO var. Daha önce özel sanat koleksiyoncularının elinde tutulan kültür ve kamu yararına ait parçaları satın almamız gerekiyor – bunun için bir DAO var.”

Marin ve diğerlerinin de belirttiği gibi, Z kuşağı Web3 teknolojilerini hızla benimsemeye devam ederse, çözümler onlara en çok ihtiyaç duyan insanlar tarafından oluşturulabilir. 

Dijital bir avantaj

Bu yeni nesil, servet birikiminin yeni yollarına açık bir kapıya sahiptir. Bu gelecek nesil için zengin olmak, dogecoin milyoneri olmak anlamına bile gelmiyor.

Bu, toplu halde bazıları için doğru olsa da, merkezi olmayan sistemlerin faydalarının ve özgürlüklerinin zenginliği çok daha değerlidir. 

DAO yetenek işe alım uzmanı, “Kripto düzenlemeleri sektörü durdurmaya çalışmazsa, GenZ servet oluşturma yıllarımıza iyi bir adım atacak, Millennials ise servet oluşturma yıllarına konut kazası etrafında başlamak zorunda kalacak” dedi. .

Marin, neslin alanı inşa etmenin en büyük avantajlarından bazılarının “zaman ve büyük yaşam taahhütlerinin olmaması” olduğunu söyledi. 

Birçoğunun, risk almayı ve alternatif çözümler için çabalamayı yasaklayacak büyük taahhütlerde bulunmadığını belirtti. 

“İpotek yok (henüz), çocuk yok (henüz), büyük yaşam yükümlülüğü yok (henüz). Kripto alanında risk alma konusunda kendimi rahat hissediyorum çünkü benim için endişelenecek tek şey benim” diyor.

Benzer bir zihniyetle, maden arayıcıları yüzyıllar önce dünyanın doğal kaynakları açısından zengin olanı vurmak için yola çıktılar. Artık dijital dünyanın kaynakları, gelecek nesil servet avcılarından yararlanmak için burada.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like