News

Kripto borsası Bithumb, Güney Kore düzenleyici onayını aldı

single-image

Güney Kore’nin Bithumb borsası, Mali İstihbarat Birimi (FIU) altında resmi olarak tescil edildi. Bu, ülkenin dört büyük borsasının tümüne, nakitten kriptoya hizmetler de dahil olmak üzere sanal varlıkları işletmek için lisanslı hale getirir.

Bithumb borsasının ana sayfası |  Bithumb, Güney Koreli yetkililer tarafından resmi olarak tescillendi

Resim: Bithumb.com

Hızlı gerçekler

  • FIU , 19 Kasım’da Bithumb’ı resmi bir sanal varlık işi olarak kaydettiğini duyurdu. Ülkenin diğer üç büyük borsası – Upbit, Coinone ve Korbit – FIU kapsamında zaten kabuledilmişken, Bithumb’un iş raporuna ilişkin bir karar, raporun sunulmasından yaklaşık 75 gün sonra ertelenmişti. Bazı basında çıkan haberler, bunu Bithumb’ın ana hissedarı Lee Jung-hoon’un dolandırıcılık suçlamalarıyla suçlandıktan sonra devam eden davasına bağladı. 
  • Bithumb CEO’su Heo Back-young, bugün, kullanıcılara teşekkür ederek ve “katı bir listeleme sürecine dayalı kripto para birimlerini tanıtmaya odaklanmak için en iyisini yapmaya” ve borsanın “yatırımcı korumasını birinci öncelik olarak koyacağına” söz veren bir kamu açıklamasıyayınladı .
  • 25 Mart’ta Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) , sanal varlık işletmelerinin karşılaması için iki ana gereksinim belirledi . Borsaların önce, kullanıcıların kişisel bilgilerini koruma yeteneklerini kanıtlayan bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) sertifikası almaları gerekiyordu. Bir diğeri, kripto değişimi kullanıcılarına gerçek adları altında para çekme ve mevduat banka hesapları sağlamak için Güney Kore’deki yerel bir bankayla ortaklık anlaşması yapmaktı. Bu, kara para aklama, zimmete para geçirme veya fiyat manipülasyonu gibi suç riskini azaltmak içindi. 
  • Kripto düzenlemeleri, orijinal 63 numaradan yalnızca 28 borsayı geride bıraktı. 28’den sadece dört büyük borsa her iki şartı da yerine getirdi ve daha sonra nakitten kriptoya hizmet vermesine izin verilen tek borsa oldu. Diğer 24 tanesi, banka sözleşmesini değil, ISMS sertifikasını almayı başardı ve token-token alışverişi olarak çalışmakla sınırlıydı.
  • Bithumb ile aynı gün, FIU, Güney Kore’deki daha küçük borsalardan ikisi olan Flybit ve GDAC’den gelen iş raporlarını kabul etti. Ancak, bir banka ortaklığı sağlamadıkları için nakitten kriptoya hizmet veremezler.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like