News

Kripto, CBDC’ler ve stablecoin’ler birlikte ‘nakit ölümü’ anlamına mı geliyor?

single-image
Ekonomist, "nakidin ölümünün" bir kripto, CBDC ve stabilcoin kombinasyonu yoluyla olacağını tahmin ediyor

Covid-19 pandemisinin yalnızca küresel ruh üzerinde değil, aynı zamanda ekonomi ve işlerin nasıl yürütüldüğü üzerinde de geniş kapsamlı etkileri oldu. Bunun önemli bir yönü, giderek uzaklaşan bir dünyada daha fazla insanın dijital ödemelere güvenmeye başlamasıyla birlikte nakit paranın yavaş yavaş ortadan kalkması oldu.

Ekonomist Eswar Prasad’a göre, temassız ödemelerin artmasıyla birlikte, ortaya çıkan başka bir eğilim, kripto para birimleri gibi uzun süre kalması muhtemel fiat alternatiflerinin ana akım kabulü oldu.

CNBC ile konuşan Prasad, şunları kaydetti:

“Dijital ödemelere geçiş yapan birçok tüketici ve işletme için, paranın dokunsal doğasıyla ilgili salgınla ilgili endişeler ortadan kalksa bile muhtemelen geri dönüş olmayacak.”

Bunun yerine, “merkez bankası dijital para birimleri çağının başladığına” inanıyor. Ekonomistlere göre bu, kripto para birimi, stabil paralar, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve diğer dijital ödeme sistemlerinin bir kombinasyonu olacak ve bu da “nakitlerin yok olmasına” yol açacak.null

“Kripto para birimleri kendi başlarına olmaz. Stablecoin’lerin daha iyi bir şansı var ancak erişimi sınırlı olabilir. Bir CBDC’nin geniş çapta ve kolay erişilebilir olması gerekir.”

CBDC’ler şu anda dünyadaki ülkeler tarafından değişen derecelerde aciliyetle geliştirilmektedir. Bu para birimleri merkez bankaları tarafından geliştirilip destekleneceğinden Prasad, potansiyel artılarından birinin “fakir ve banka hesabı olmayanların bile dijital bir ödeme sistemine ve temel bankacılık hizmetleri için bir portala kolay erişim sağlaması” olduğunu söyledi. Ayrıca isimsiz nakit ödemeler yoluyla gerçekleştirilen yasa dışı faaliyetleri de engelleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Ancak Prasad, mahremiyet kaybı da dahil olmak üzere birkaç dezavantajın da devam ettiğini söyledi.

“Gizliliği sağlamak için korumalar uygulansa bile, hiçbir merkez bankası dijital para biriminin kullanımını meşru amaçlarla sınırlamak için gerekli işlemlerin denetlenebilirliğinden ve izlenebilirliğinden vazgeçmez.”

Ayrıca, daha küçük ekonomiler tarafından verilen CBDC’lerin zamanla daha az alakalı hale gelebileceğini ve bunun da “büyük ekonomilerin elinde daha da fazla ekonomik ve finansal güç yoğunlaştıracağını” tahmin etti.

Prasad’a göre, CBDC’lerin yanı sıra özel kripto para birimleri, yüksek hız, şeffaflık ve sınır ötesi ödemeler için daha düşük işlem ücretleri nedeniyle ödeme sistemlerini daha verimli hale getirecek.

Ancak, oynaklıkları, özellikle günlük işlemler için uzun vadede verimli bir değişim aracı olarak başarısız olmalarına yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Giderek artan dijital bir ekonomide daha verimli ve temassız ödeme sistemleri ortaya çıkmaya başladığından, Cash’in kral unvanı yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Fintech uzmanları arasında yakın zamanda yapılan bir ankette , yanıt verenlerin %54’ü Bitcoin’in 2050 yılına kadar finans sektörünü geçeceğini öngördü. Bununla birlikte, diğerleri de kripto para birimlerinin bunun yerine CBDC’lere kaybedeceğine inanıyordu.

Sonuç ne olursa olsun, blok zinciri tabanlı para birimlerinin önümüzdeki dönemde küresel finans sektörüne hakim olabileceği çok açık hale geliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like