News

Kripto Endüstrisi 2022’de Ne Bekleyebilir?

single-image

Bloomberg Intelligence stratejisti, ABD hükümetinin stabilcoinler, ETF’ler etrafında ‘uygun düzenleme’ geliştireceğini tahmin ediyor

  • Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, kripto düzenlemesi hakkında “ABD hükümeti ülke için bu kadar iyi bir şeyi berbat edecek kadar aptal olmayacak” dedi.
  • ARK36 İcra Direktörü Loukas Lagoudis, Ethereum’un orta vadede bitcoin’e karşı zemin kazanmaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Bir Bloomberg İstihbarat stratejisti, ABD hükümetinin kriptonun ülke için sunduğu fırsatı muhtemelen tanıyacağını ve uygun şekilde düzenleyeceğini söyledi ve endüstrinin bekleyebileceği en önemli düzenlemenin sabit paralar olabileceğini belirtti.  

Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, “Dijital tokenler, işler, oylar, bol gelir (vergi) ve geride kalma riskleri aracılığıyla artan dolar hakimiyeti, ABD’nin kripto varlıklarını uygun düzenlemelerle benimsemesini beklememizin en önemli nedenleri” dedi. Cuma günü yayınlanan bir araştırma notunda söyledi. 

McGlone, sabit paraları – Tether (USDT) gibi ABD dolarına sabitlenmiş madeni paraları – kripto doları olarak ifade eder. Blockworks’e ABD’nin stabilcoinleri nasıl düzenlemeyi seçeceğinden tam olarak emin olmadığını söylemesine rağmen, onlardan onları ABD finansal sistemine düzgün bir şekilde dahil etmelerini bekliyor.

Bitfury CEO’su Brian Brooks Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı bir duruşmada , ABD’nin kriptoyla ilgili düzenleyici kararlarının işletmeleri açık denizlere taşıyabileceğini ve ülkenin teknoloji ve sermaye piyasaları sektörlerindeki rekabet gücünü etkileyebileceğini söyledi.

Örneğin kripto borsalarının ve stablecoin ihraççılarının Birleşik Krallık’taki ödeme sistemine erişmek için [elektronik] para lisansları alabileceğini, ancak ABD’de alamadıklarını kaydetti. 

“Yalnızca bankaların stablecoin ihraç etmesine izin verilmesi gerektiği, ancak daha sonra en büyük stablecoin ihraççılarına banka tüzüğü vermemesi gerektiği görüşü tutarlı mı?” Brooks tartıştı. “Sonuçta bu, hepimizin aşina olduğu mevcut bir ulusal banka denetim sisteminin kapsamına stablecoin faaliyeti getirecek.” 

CoinGecko’ya göre, en büyük stablecoin olan USDT, Cuma günü saat 14:00 ET itibarıyla 78 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. 

6 Aralık tarihli bir araştırma notunda McGlone’un 2022’de hızlanmasını beklediği 2021 trendinin stabilcoinlerin çoğalması olduğunu söyledi ve segmentin piyasa değerinin 130 milyar doların üzerine çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

Stablecoins, bitcoin ve ethereum ile birlikte kripto alanında hakimiyetini sürdürecek, diye ekledi. McGlone, çoğu stablecoin’in Ethereum platformunda çalıştığını belirterek, Ethereum’un toplam kripto pazarının bir yüzdesi olarak bir yıl önce yaklaşık %10’dan yaklaşık %20’ye yükseldiğini söyledi.

McGlone Blockworks’e “Spekülasyon ve Shiba Inu gibi şeyler, bunu bekleyeceksiniz, ancak bu… teknoloji ve Ethereum’un kripto dolar ve NFT’ler için yaptığı şey burada kalacak” dedi. “ABD hükümeti, ülke için bu kadar iyi bir şeyi berbat edecek kadar aptal olmayacak.”

McGlone, gelecek yıl kripto ETF’leri hakkında daha fazla düzenleyici netlik beklediğini ve Ethereum vadeli işlemlere dayalı bir teklifin muhtemelen ABD pazarını vuracağını belirtti. O tarif BYF Bitcoin nokta ürünlerin bu tür gelecek belirterek, “Son oyunun” Fiziksel olarak daha geniş kripto piyasada yatırım yapacağını, hem de BYF “zaman meselesi.” 

Ancak şimdilik, ihraççılar ABD dışında fiziksel olarak desteklenen kripto ETF’leri piyasaya sürüyorlar. 

“Fiziksel olarak yerleşik kripto ETF’lerinin neden Almanya, Brezilya, Singapur ve başka yerlerde güvenli ve yasal olduğunu, ancak bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri’nde olmadığını açıklayabilir misiniz?” Brooks Çarşamba günü duruşmada söyledi.

Finansal hizmetler devinin bir yan kuruluşu Fidelity Investments , bu ayın başlarında Kanada’daki Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda bir spot bitcoin ETF başlattı .

Fiyat hareketinde yükseliş

CoinGecko’ya göre Bitcoin, yedi gün öncesine göre %15,5 düşüşle 14:00 ET itibariyle yaklaşık 47.740 $ olarak fiyatlandı. Veriler, geçen hafta %12 düşüşle Ethereum’un fiyatının o sırada kabaca 3.980 dolardı.

ARK36 İcra Direktörü Loukas Lagoudis bir e-postada, mevcut “dalgalı” fiyat hareketinin dijital varlık piyasasına belirsizlik getirmesine rağmen , kripto hedge fonunun kurumsal yatırımcılar tarafından dijital varlıkların sürekli olarak benimsenmesine ve bunların eski finansal sistemlere daha fazla entegrasyonuna inandığını söyledi. önümüzdeki yıl kripto alanının büyümesinin ana itici güçleri olacak.

Lagoudis, “Son 12 ayda kurumların tercihlerinde bir değişiklik sinyali verdiğini ve dijital varlıkları rezerv varlık olarak altına tercih etmeye başladığını gördük” dedi. “Bu eğilimin devam etmesini tamamen bekliyoruz.”

McGlone daha önce 6 Aralık notunda, geçen yıldan bu yana %10’luk bir düzeltme yapmayan geniş hisse senetleriyle karşılaştırıldığında, kripto piyasasının 2022’de göreceli bir avantajı olabileceğini söyledi. Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi (BGCI), S&P 500’ün kabaca %90’lık kazancına kıyasla 2019’un sonundan bu yana yaklaşık %1200 arttı.

Lagoudis, yatırımcıların, özellikle artan enflasyonist ekonomik ortam ve azalan tahvil getirileri nedeniyle, risk yönetimi stratejilerinin bir parçası olarak dijital varlıklara tahsisi göreceklerini tahmin ediyor.

ARK36 yöneticisi, “Ayrıca, kurumsal yatırımcılar için önemi artmaya devam edeceğinden, Ethereum’un en azından orta vadede bitcoin’e karşı zemin kazanmaya devam etmesini bekliyoruz” dedi.

McGlone bir araştırma notunda, Bitcoin’in kısmen artan talebi ve azalan arzı nedeniyle 100.000 dolarlık bir yörüngede göründüğünü söyledi. 

“2Ç’deki yaklaşık %50’lik düşüş, temeli sağlamlaştırmaya yardımcı olmalı ve bitcoin için 50.000 doların altında kalmaktan daha fazla 100.000 dolara yönelme potansiyeli görüyoruz” dedi.

Bu arada, Ethereum artan benimseme ve azalan arz ile 2022’ye giriyor ve bu yıl önemli bir düzeltmeye dayandı.

“Düzeltme, kilit direnç olarak 4.000 $ ve destek olarak 2.000 $ kurulmasına yardımcı oldu; Direnç olan şimdi destek oldu ve 4.000 dolar 2022 için kilit pivot görevi görebilir” diye yazdı McGlone. “Kripto dolarlar için takas edilemeyen jetonlar ve go-to platform jetonlarının birincil paydası olan Ethereum, 2021’de kullanışlılığını belirledi ve 2022’nin bunun üzerine inşa edildiğini söyledi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like