News

Kripto Ticaret Botları ‘Sandviç Ticareti’ ile Milyarlarca Dolar Kazanıyor

single-image

Kripto ticaret botlarının , sektörde “sandviç ticareti” olarak bilinen bir tekniği uygulayarak milyarlarca olmasa da yüz milyonlarca dolar kar elde ettiği bildiriliyor.

Fortune tarafından Bloomberg’den alınan verilere atıfta bulunan yakın tarihli bir rapora göre, botlar Ethereum ekosisteminde büyük miktarlarda kâr elde etmek için “sandviç ticareti” kullanıyor.

Terim, yazılım geliştiricileri tarafından başka bir tüccarın Ethereum veya Cardano gibi bir blok zincirinde bir kripto varlık satın almaya çalıştığını tespit etmek için bir botun programlandığı bir süreci ifade eder. Bot, önce işlemi tamamlama ve varlığın fiyatını artırma umuduyla aynı token üzerine bir sipariş verir. Bot daha sonra jetonu orijinal tüccara daha yüksek bir fiyat etiketi ile satarak “sandviçi tamamlar”. 

Rapor, geliştiricilerin Ethereum ekosistemini botlarla doldurduğunu ve diğer tüccarların pahasına karda anlatılmamış bir servet elde ettiğini iddia ediyor. Bloomberg’e göre, yöntem o kadar başarılı oldu ki, geliştiriciler, “sandviç ticareti” yapmaya çalışan çok sayıda diğer bot nedeniyle yürütmeyi giderek daha zor buluyor. null

Sonuç, “sandviç ticareti” botlarının diğer blok zincirlerine, özellikle Solana, Polygon ve Avalanche’a yayılması oldu. Botlar, bu altcoinler için trafikte ani ve üstel bir artış yaratarak ağlarını zorladı ve tıkanıklığa neden oldu.

Raporlar, Ocak ayında Solana’nın “akış kontrolü” önlemleri de dahil olmak üzere bot tüccarlarını ele almak için yeni gelişmeler uygulamaya zorlandığını belirtiyor

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like