News

Küresel Stabilcoin Kabulü Artan Dolarizasyonu İşaret Ediyor

single-image

Dünyada bir gerileme olursa veya enflasyon yükselmeye devam ederse, istikrarsız para birimlerine sahip ülkelerde kripto kullanımı daha da artabilir.

Kripto varlıklar değişken olabilir, ancak aynı zamanda istikrarsız fiat para birimlerine alternatif olarak dünya çapında ilgi gördüler. Özellikle uzmanlar, potansiyel bir dünya durgunluğu ile birleşen yüksek enflasyonun, yükselen veya gelişmekte olan piyasalarda dolar sabit paraların benimsenmesini artırabileceğine ve dolarizasyonu hızlandırabileceğine inanıyor. 

Polygon’un USD+ adlı hisse senedi kanıtı zincirinde faiz getiren bir stabilcoin başlatan Overnight’ın kurucusu Maxim Ermilov, Blockworks’e “insanlar tasarruflarını yüksek enflasyona ve potansiyel devalüasyona karşı korumaya çalışıyor ve genellikle dolar cinsinden tasarruf etmeyi seçiyor. ” 

Ama bu her zaman kolay değil. Bazı ülkelerde, bankaların temerrüt riski yüksektir ve nakit dolar stoklamak maliyetli ve riskli bir stratejidir.

Ermilov, “Durağan paralar, gelişen piyasalardaki bu sorunları çözüyor: Sert para birimi, saklaması nakitten daha kolay, bankaların başarısızlığına meyilli değil [ve] getiri sağlamak için kullanılabilir” dedi. 

Enflasyon, alışılmadık derecede yüksek olduğu gelişmiş ekonomilerde sıcak bir konudur, ancak bazı yükselen veya gelişmekte olan ekonomiler için yeni bir şey değildir. Enflasyon ortamında, bazı ulusal para birimleri, özellikle bir ülkenin merkez bankasının siyasi güçten bağımsız olmadığı durumlarda değer kaybeder. 

Önde gelen Web3 şirketleri tarafından kurulan ve Near blok zinciri, web tarayıcısı Brave ve birkaç Portekiz üniversitesi tarafından desteklenen kar amacı gütmeyen New Economy Institute genel sekreteri Hugo Volz Oliveira, “Stablecoinler piyasa döngülerinden bağımsız olarak büyüyor” dedi.

Blockworks Tether’in (USDT) 2014’te piyasaya sürüldüğünü, ancak “yalnızca 2017 patlaması sırasında yaygın olarak benimsendiğini” söyledi. Mart 2020’deki Covid kaynaklı çöküşte bile, “kripto fiyatları düşerken stabilcoin arzı arttı, bu da düşüş dönemlerinin gerçekten de stablecoin’in benimsenmesinde bir artışa katkıda bulunduğunu ima ediyor.”

Uluslararası Para Fonu (IMF) bile, ekonomik bir kargaşanın, özellikle dünya çapında kolayca bulunabilen USDT veya USD Coin (USDC) gibi dijital versiyonları ile ekonomilerin daha fazla dolarizasyonuna yol açabileceğini kabul etti. 

“Merkez bankaları tarafından ihraç edilen ulusal para birimlerinin, özellikle de kullanımı daha az uygun veya değer olarak değişken olarak görülen para birimlerinin, çok uluslu şirketler veya küresel bankalar tarafından çıkarılan ve genellikle istikrarı korumak için ABD doları tarafından desteklenen özel kripto para birimleri olan sabit paralar ile yer değiştirmesi mümkündür. – veya büyük ekonomiler tarafından yayınlanan CBDC’ler tarafından,” diye yazdı IMF ekonomistleri Haziran ayında yayınlanan bir yayında .

IMF, “Bitcoin gibi uçucu bir kripto para bile, sermaye kaçışını sağlamanın yanı sıra, ekonomik çalkantı sırasında yerel para birimine tercih edilebilir” dedi.

Bununla birlikte, geçmişte yerel para birimine bir alternatif olarak bitcoin’in başarılı olduğu yerlerde, nüfus kısmen bitcoin sayesinde, kripto pazarlarını yönlendiren temel teknolojiye daha aşina olduğu için stablecoin’in benimsenmesi daha hızlı gelebilir. 

Volz Oliveira, “Bu istikrarlı paralar ve kripto varlıklar, bankacılığın verimsiz olduğu ve işlem maliyetlerinin yüksek olduğu yerlerde finansal katılımı iyileştirebilirse, bu benimseme de önemli ölçüde artacaktır.” Dedi. 

Bunun pratik bir örneği, gelişmekte olan ülkelerdeki işçilerin daha zengin ülkelerdeki işverenler için çalıştığı, işverenlerin hantal finansal sistemleriyle uğraşmadan dijital olarak ödeme almak bir varlıktır. Aynı şey yurtdışındaki aile üyelerinden gelen havaleler için de geçerlidir. 

Stablecoinler, popülasyonları yasaklara veya nöbetlere karşı korumaz

Sorun para biriminin değer kaybetmesi değil de otoriter bir rejimse, çözüm stabilcoinler olmayacak. Tasarım gereği merkezi olmayan bitcoin, eter ve bir avuç diğer kripto varlığın aksine, sabit paralar merkezi olma eğilimindedir. Volz Oliveira, bu, “kullanıcılarının haydut hükümetler tarafından yasaklanma veya ele geçirmelerden sorumlu olduğu, oysa bitcoin ve diğer bazı projelerin bu tür saldırılara karşı dirençli olduğu” anlamına geliyor. 

Haziran ayında, birçok insan hakları savunucusu, kripto varlıkların dünyanın birçok ülkesindeki siyasi muhalifler için nasıl bir araç olabileceğini vurguladı. CNBC tarafından alıntılanan ABD Kongresine gönderilen bir mektupta , 20 farklı ülkeden 21 insan hakları destekçisi, bu dijital varlıkların “yerel para birimlerinin çöktüğü, kırıldığı veya dış dünyadan koptuğu” durumlarda nasıl önemli olduğunu açıkladı.

“Bitcoin ve stabilcoinlerin her sorunu çözdüğünü veya tamamen olumlu veya risksiz olduklarını iddia etmiyoruz” diyorlar. Yine de, “bu açık ve merkezi olmayan para ağı, tiranlığa meydan okumaya ve yurtdışındaki demokratik hareketleri güçlendirmeye yardımcı olacak.” .

Mektup, CryptoCompare’in 2021 verilerine göre kripto etkinliğinin önemli ölçüde arttığı Nijerya, Türkiye ve Ukrayna gibi yerlerden bahsediyor – Türkiye’de (+%85,4) ve Ukrayna’da (+%218). Örneğin, her iki ülkede de stablecoin hakimiyeti euro’nun hakimiyetinin üzerine çıktı.

CryptoCompare araştırma ve veri analisti Jacob Joseph, “Ayrıca, verilerimiz fiyat hareketindeki düşüş eğilimine rağmen bu yıl kripto faaliyetinde bir büyüme olduğunu gösteriyor” diyor.

Nijerya’da eğilim tam tersi yönde ilerliyor. Kripto ticaret hacmi aynı dönemde %97,7 azaldı, bu da merkez bankasının geçen yıl Şubat ayında kripto para birimine karşı uyarısına bağlanabilir. 

Bu analiz, sabit para ve itibari para çiftleri arasındaki işlem hacmine dayandığından, genel olarak varlıklara daha fazla ilgi gösterse de, bu ülkelerde istikrarlı paralara daha fazla veya daha az sermaye hareket ettiği sonucuna varmak mümkün değildir.

Gerçekten güvenli bir varlık mı?

Gerçek şu ki, tüm stablecoin’ler elbette eşit yaratılmıyor. TerraUSD (UST), görünürde güvenli bir varlığın nasıl raydan çıkabileceğinin en son örneğidir . Uzmanlar gerilemenin geçici olacağını düşünse de, çöküş, stablecoin’in benimsenmesi konusunda şüpheleri artırdı. 

“Birçok insan, Anchor’ın [algoritmik stablecoin] UST’de sunduğu yüksek faiz oranlarıyla cezbedildi ve birikimlerini oraya yatırdı. Ne yazık ki, birçok insan UST’ye atıfta bulunurken ‘stablecoin’ terimine aldandı” dedi.

“Sabit paralar ve sabit paralar var… farkı anlatmak ve tüketiciye yalnızca [bazı] türlerin güvenli olduğunu açıklamak uzmanlar veya düzenleyiciler gerektirir.”

Ama gümüş bir astar olabilir. “Birçoğu şu anda Terra’nın çöküşüne ve Celsius’un potansiyel iflasına tezahürat yapıyor olsa da, bu merkezi projelerin endüstriyi temsil etmediğini ve bu teknolojinin dünyanın finansal sistemini iyileştirme ve hayatlara fayda sağlama potansiyelini unutmamak gerekir. Volz Oliveira, birçoğunun hala güçlü olduğunu söyledi. 

Düzenleme yardımcı olabilir ve hem Avrupa Birliği’nde hem de ABD Kongresi’nde kripto varlık kurallarını ele almak için  ilerleme kaydediliyor .

Volz Oliveira, “Düzenlemelerin çoğunun stabilcoinler ve finansal istikrarı teşvik edecek ve bir kriz durumunda bulaşmayı önleyecek şekilde ihraçlarının kontrolü ile ilgili olması doğaldır” diye ekledi ve “bunun sisteme daha fazla güven getirmesi gerektiğini, AB düzenlemesi genellikle diğer ülkeler ve bölgesel bloklar tarafından takip edildiğinden, hem Avrupa’da hem de yurtdışında.”

Ermilov ayrıca, gelecekteki Avrupa kripto düzenlemesinin “farklı sabit para türleri arasında net bir ayrım yapacağına” ve bu nedenle “algoritmik” sabit paralar yerine “uyumlu sabit paraları” destekleyip teşvik edeceğine inanıyor.

“Daha önce yerinde olsaydı, UST felaketi önlenebilir veya en aza indirilebilirdi” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like