News

Kurumsal kripto pazarının geleceğini ne şekillendiriyor?

single-image

İşlem hacmi, araçlar, altcoinler, düzenlenmiş DeFi ve güvenlik çözümleri kurumsal kripto pazarını şekillendirmeye devam edecek.

2021 kripto para birimi için büyük bir yıldı. El Salvador , Bitcoin’i ( BTC ) yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu . Kasım 2021’de, Bitcoin fiyatı , psikolojik olarak önemli olan 70.000 $’a yaklaşan tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı . Ve tüm yol boyunca, Elon Musk gibi endüstri etkileyicileri, kripto para birimi konusundaki coşkularını daha geniş bir şekilde tweetliyorlar.

Pazarın 1 milyar kişiye ulaşmasıyla birlikte 2022’nin dijital para birimleri için daha da büyük bir yıl olmaya devam edeceğini tahmin ediyorum . İşte önümüzdeki yıl için ufukta gördüğüm en belirgin beş trend.

Kurumsal işlem hacmi büyüyecek

2022, kurumsal ve perakende kripto para birimini benimsemenin ve özellikle ticaretin büyümeye devam edeceği bir yıl olacak. Fintech’in öncüleri PayPal ve Square ile birlikte mobil hisse senedi alım satım platformu Robinhood, kripto satın almayı, satmayı ve ticaretini kolaylaştırdı. Ve MicroStrategy , Tesla , Galaxy ve Square gibi halka açık şirketler , 2021’de bilançolarına önemli miktarda Bitcoin ekledi.

Bu büyümeyi ne yönlendiriyor? Yukarı yönlü genel ivmenin yanı sıra, kurumsal kripto piyasasının süregelen olgunluğunu yansıtan iki kanıt var: piyasa değeri ve altyapı.

2015 yılında, toplam kripto piyasası değeri yaklaşık 5 milyar dolardı. Aralık 2021 itibariyle, muazzam bir şekilde 2 trilyon doların üzerine çıktı. 4 Ocak 2015’te sadece Bitcoin’in piyasa değeri 3,6 milyar dolardı ve şu anki piyasa değeri 900 milyar dolar civarında. Daha büyük bir kurumsal uygulama ekosistemine sahip olan iki numaralı kripto para Ether’in ( ETH ) piyasa değeri bile 400 milyar dolar civarında ve bu da Visa veya JP Morgan Chase’e yakın .

Beş yıl önce bile, çekirdek altyapı kriptoda çok daha az gelişmişti. Kurumlar, kripto işlemlerinin nasıl güvenli ve uyumlu bir şekilde muhafaza altına alınacağını, ticaretini ve netleştirilmesini ve çözüme kavuşturulacağını anlamakta zorlanıyordu. Kriptoda gerçek bir ana broker yoktu. Artık altyapı çok daha gelişmiş ve kurumlar kripto ortamıyla daha iyi bir anlayışa ve rahatlık düzeyine sahip. Bu nedenle, kurumsal ticaretin büyümeye devam edeceğini tahmin ediyorum.

Buna rağmen, spot kripto ticaret hacmi, özellikle Bitcoin, hala oldukça parçalanmış durumda.

Kurumsal benimseme, kripto türevleri pazarının büyümesini de hızlandıracak. Kamu söylemini içerdiği ve endüstri ürünlerine uyum ve yeniliğe izin verirken aynı zamanda düzenleyicilerin ihtiyaçlarını karşıladığı sürece çok olumlu bir gelişme olacak daha fazla düzenleme de gelecektir.

Temmuz 2021’de Hazine Bakanı Janet Yellen , düzenleyicileri stablecoin’ler için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için hızlı hareket etmeye çağırdı . O zamandan beri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler de bu alanda düzenleme çağrısında bulundu ve bunun SEC’in gündeminde olduğunu belirtti.

Daha fazla kurumsal hizmet sağlayıcı ve araç piyasaya çıkacak

Yine de kurumların doğru hizmetlere ve araçlara kritik bir ihtiyacı var. Kripto varlık depolama, güvenlik ve yönetim ve yatırım ürünlerinin yanı sıra madencilik donanımı ve yazılımı ve ödeme altyapısı gibi destek hizmetleri sağlamak isteyen girişimler arasında bir hareketlilik yaşandı.

Blockchain.com , BlockFi , Fireblocks , Ledger ve Paxos dahil olmak üzere birden fazla şirket Ağustos 2021’e kadar en az 300 milyon dolarlık finansman turunu artırmıştı . Kripto pazarına her zamankinden daha fazla erişilebilirlik sağlamak için yeni şirketler ortaya çıktıkça bunun devam etmesini bekliyorum. Bu da küçük ve orta ölçekli fonlar için yeni kapılar açacaktır.

Altcoinler daha popüler hale gelecek

Gelecek yıl, meraklılar çeşitli kullanım durumları hakkında daha fazla şey öğrendikçe altcoinlerin popülaritesinin artmasını da bekliyorum. Ether ( ETH ), örneğin, sağlam bir ekosisteme sahip DApp geliştirmesi tarafından yönlendirilir. Bununla birlikte, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunları ve yüksek gaz ücretleri nedeniyle, Solana ( SOL ), Cardano ( ADA ) ve Avalanche ( AVAX ) gibi blok zinciri yeni başlayanları tarafından da zorlandı. Yatırımcılar büyük büyüme fırsatları görürken, tüccarlar oynaklık ve çapraz çift arbitraj fırsatları görüyor.

Daha geniş anlamda, yatırımcılar kripto portföylerini çeşitlendirmenin yollarını aradıkça altcoinlerin daha popüler hale geleceğini tahmin ediyorum. Nasdaq’tan bir rapor , Ekim 2021 itibariyle, 1 milyar doların üzerinde değere sahip 100’den fazla altcoin olduğunu ve bunun “gelişen bir dijital ekosistemi [ima ettiğini]” belirtti. Altcoin fiyatları benzer şekilde değişken olsa da – ve yatırımcılar önce araştırmalarını yapmalıdır – Solana ve Polkadot da dahil olmak üzere birçok altcoin, bir sonraki büyük şey olma potansiyeli en yüksek kripto para birimleri listesinin başında yer almaya devam ediyor.

Hacim Bitcoin’den altcoin Ether’e kayacak ve şimdi bile değişmeye başlıyor. Daha fazla kanıt için, yakın zamanda yatırım ürünleri portföyünü Solana’ya odaklanan bir güven içerecek şekilde genişleten dijital para varlık yöneticisi Grayscale Investments’a bakın.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein yakın zamanda yaptığı bir açıklamada , “Kriptoların ana akım kabulü ve benimsenmesi konusunda ön sıralarda yer aldık ve yatırımcıların maruziyetlerini Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıkların ötesinde çeşitlendirdiğini giderek daha fazla görüyoruz” dedi ve ekledi:

“Yatırımcılara dijital ekonomiye erişim fırsatları sunmaya devam ederken, Grayscale ürünleri ailemiz bu heyecan verici varlık sınıfıyla birlikte genişlemeye devam edecek.”

Kurumlar için düzenlenmiş DeFi geliyor

Merkezi olmayan finans veya blok zinciri teknolojisini kullanan yeni ortaya çıkan finansal uygulamalar ekosistemi, 2022’de büyük bir yıl geçirecek. DeFi’de kilitlenen toplam değer (TVL), 2021’de önemli ölçüde arttı.

Bugüne kadar kurumlar, DeFi işlemlerindeki karşı taraflar büyük ölçüde bilinmediği için DeFi’nin dışında kaldı. Bir kurum ister likidite sağlayıcısı (LP) olmak isterse merkezi olmayan bir borsada (DEX) ticaret yapmak istiyor olsun, düzenleyici netlik ve uyumluluk çok önemlidir. Bu nedenle Aave , izinli bir DeFi platformu olan Aave Arc’ı başlattı.

Çoğu DEX’te, LP’lerin Müşterinizi Tanıyın ve Kara Para Aklamayı Önleme gereksinimleri gibi uyumluluk kontrollerinden geçmesi gerekmez. 2022’yi dört gözle bekliyorum, DeFi büyümesinin hızlanmasını bekliyorum. Muhtemelen iki zorluk ele alınacaktır: düzenleyici netliğin olmaması ve karşı taraf uyumluluk kontrollerinin olmaması.

SEC ve diğer düzenleyici kurumlar yeni rehberlik sağladıkça daha fazla düzenleyici netlik ortaya çıkacaktır. Ve kurumlar için yeni DeFi platformları ilgi görecek. Bu platformlar, LP’lerin ve tüccarların uygunluk kontrollerinden geçmesini gerektirecek ve kurumlar için yeterli likidite sağlayacaktır.

Daha fazla netlik ve yerinde doğru platformlarla, DeFi alanına daha fazla kurum girecek.

Güvenlik çözümleri daha yaygın hale gelecek

Hack’ler uzun zamandır kripto tarihinin bir parçası. Örneğin 2014 yılında Bitcoin borsası Mt. Gox, bilgisayar korsanlarının milyonlarca ABD doları çaldığı bildirildikten sonra iflas başvurusunda bulundu. Dört yıl sonra, bilgisayar korsanları başka bir kripto para borsası olan Coincheck’ten çaldı. Ve Ağustos 2021’de DeFi platformu Poly Network , bilgisayar korsanlarına 600 milyon dolar kaybetti . Başka bir DeFi platformu olan MonoX Finance, yakın zamanda 31 milyon dolar kaybetti .

Şimdi, kripto borsaları kendilerini korumak için hamleler yapmaya başlıyor ve saklama risklerini yönetmek için nitelikli saklamacılarla ortak olma eğiliminde. Örneğin Coinbase , çok taraflı hesaplama yeteneklerini geliştirmek için Kasım 2021’de kriptografik güvenlik şirketi Unbound Security’yi satın aldı . PayPal ayrıca başka bir dijital varlık güvenlik sağlayıcısı olan Curv’u da satın aldı. 2022 yılı boyunca benzer anlaşmalar görmeyi bekliyorum.

Kripto endüstrisi birçok virajla hızlı hareket ediyor. Ancak kesin olan bir şey var: 2022 için işaretler sürekli büyümeye işaret ediyor.

cointelegraph websitesinden doğrudan alıntıdır

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like