News

Metaverse, NFT’lere dizginsiz bir evrim getirecek

single-image

NFT’ler kalmak için buradalar ve metaverse’nin gelişi sadece onların çekiciliğini ve kullanımını daha da popüler hale getirmek için ayarlandı. 3842 54 0:00 

Maddi olmayan token (NFT) işlemleri yükselişe geçip manşetlere taşınsa da, kripto dünyasının dışındaki çoğu insan için bunlar sadece bir hile. Meta veri deposu bunu değiştirecek.

Yeni teknolojiler anlaşılmaz bir ilgiden aniden hayatın bir parçası haline geldiğinde her zaman bir devrilme noktası vardır. Bu nokta genellikle bir dizi sürücünün bir araya gelmesinden kaynaklanır ve şu anda, bu tür iki eğilim bir araya geldiğinde ne olduğunu deneyimliyoruz.

Mark Zuckerberg’in Facebook’u Meta olarak yeniden markalama kararı , konsept en az otuz yıldır var olmasına rağmen, metaverse’i dünya çapında büyük manşetlere itmek için yeterliydi. NFT’lerin imajının spekülatif bir kripto hilesi olarak rehabilitasyonu için kaçış hızını sağlayan metaverse’in bu ani ani ortaya çıkışıdır.

Morgan Stanley gibi büyük markalar artık NFT’lerin geleceğini tahmin etme işindeler ve “dijital lüks” sektörü 2030 yılına kadar 50 milyar dolar değerinde bir Metaverse tahmin ediyor. NFT döngüsünün bir sonraki aşaması başladı.

Sanaldan daha fazlası

Metaverse, genellikle sanal ve artırılmış gerçeklik açısından düşünülür, ancak VR/AR, vaat edilen sürükleyici deneyime katkıda bulunsa da, o kadar basit değil. Ayrıca Ready Player One’da olduğu gibi oyunlar açısından da düşünülür, ancak bununla da sınırlı değildir. Ancak her ikisi de ne olacağına dair ipuçları veriyor.

Metaverse üzerindeki çalışmalar bir doğru zaten bükülmüş vardır “mücessem internet,” ile alıntı , harman, fiziksel dijital çalışma, oyun; birbirine sanal deneyimler için yeni yollar sunan bu A ağını sosyalleştirin ve oluşturun: Zuckerberg’in vizyonu. Bunu, COVID-19’un hızlandırdığı evden çalışma deneyiminin bir uzantısı olarak düşünün – ancak şimdi 3B sanal alanda, ister bir kulaklıktan ister normal bir 2B ekrandan erişiyor olun. Uzaktan toplantıların, konuşan kafalardan oluşan bir duvar anlamına gelmesi gerekmez; bunun yerine, bir grup avatarla sanal bir alanı paylaşabilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü gerçek bir mevcudiyet duygusuna sahip olmak daha incelikli, doğal etkileşimleri mümkün kılar.

Facebook elbette bu fırsatı erken gördü ve onu tanıtmaya devam etmek için her türlü nedene sahip. VR piyasasına büyük ölçüde gözlük sayesinde büyük bir itici güç. Bu cihazın ilgi çekme hızı, 3D deneyimlere yönelik yeni tüketici iştahının altını çiziyor: Geçtiğimiz 18 ay içinde, karantinanın tecritinden kaçmak isteyen insanlar, ister Animal Crossing’deki düğünler, ister iş için olsun, oyunları sosyal etkileşim mekanları olarak yaratıcı bir şekilde yeniden tasarladılar. Örnek: Red Dead Redemption’daki toplantılar.

Oyunların, yakında çok daha geniş bir deneyimler dizisi olacak olan şeyin temelini nasıl oluşturduğuna dair daha net bir gösterge yok. Bir süredir metaverse’de gözü olan bir diğer oyuncu, kilitlenmeden tam bir yıl önce elektronik hareket Marshmello tarafından sanal bir konsere ev sahipliği yapan juggernaut Fortnite’ın arkasındaki stüdyo Epic Games. Epic CEO’su Tim Sweeney, Unreal Engine tasarım araçları da dahil olmak üzere hizmetleri ücretsiz olarak sunarak çiftliğe metaverse üzerine bahse girdi . Hedef? Gelişimi görmek istediği yöne yönlendirmek için – daha az engel, daha fazla birlikte çalışabilirlik, daha fazla veri paylaşımı olan bir yön. Daha az merkezi; daha az zararlı.

Metafizik … yanda blockchain yardımı ile

Kesinlikle merkezi olmayan bir yapının altında yatan bir gereklilik yoktur, ancak birçok meta veri tabanı savunucusunun en arzu edilen hedef olarak gördüğü şeyle uyumludur: Sweeney’nin “herkesin kendi varlığını kontrol ettiği, kapı bekçiliğinden arınmış olduğu açık bir çerçeve” olarak tanımladığı şey .

Adına yakışır bir meta veri deposu oluşturmak için ayrı 3B alanlardan oluşan bir koleksiyon yerine platformların birlikte çalışabilir ve kusursuz olması gerekir. Ödemeler güvenli, sorunsuz ve anlık olmalı ve meta veri deposunun neresinde olursanız olun oluşturulan varlıkları (özelleştirilmiş avatarınız gibi) tutmanız ve kullanmanız mümkün olmalıdır. Yakın zamana kadar, dijital dünyaya katılmak için, kapı bekçilerinin (oyun yapımcıları vb.) sizi tanımasına izin veren bir kırıntı izi bırakmanız gerekiyordu. Blockchain, bireyler tarafından hesaplarını, varlıklarını ve işlemlerini takip etmek için kullanıldığında, kullanıcıların nasıl davranacaklarını, neye sahip olduklarını ve neyi ticarete karar vereceklerini seçme ve seçme konusunda zengin bir potansiyel ekler.

Risk sermayedarı ve etkili meta veri deposu yorumcusu Matthew Ball’a göre Blockchain, meta veri deposunun “temel sağlayıcılarından” biridir . Metaverse tanımındaki bir diğer önemli unsur, “bireysel mevcudiyet duygusu ve… verilerin sürekliliği”dir. Çevrimiçi olarak ne kadar çok “yaşarsanız”, bireysel “cildiniz” o kadar önemli olur. CryptoPunks tutkusunun gösterdiği gibi, en temel piksel sanatı bile bireysel kimlikle güçlü bir şekilde ilişkilendirilebilir; sahipleri genellikle punklarına yakın hissettiklerini söylerler.

Gerçekten de, NFT’ler ister rastgele oluşturulmuş ister özenle tasarlanmış özellikler aracılığıyla çevrimiçi bireyselliği ifade etmeyi her zamankinden daha fazla mümkün kılıyor. Kullanıcıların meta veri tabanında seçtikleri sanal giysiler ve aksesuarlar, çevrimiçi kimliğin her bir kişi için gerçek olmasını sağlamaya ve etkileşimlerini derinleştirmeye yardımcı olacaktır. Moda ve sanat, fiziksel dünyada kendini ifade etmenin hayati bir parçasıdır; çevrimiçi dünya neden farklı olsun ki?

Daha önce de belirtildiği gibi, dijital moda patlama yaşıyor ve NFT’lerde yeni bir büyüme fırsatına sahip. Tasarım evleri ve ünlüler, derileri, kıyafetleri, saç stillerini ve evcil hayvanları NFT olarak satıyor; “NFT’leri bırakmak”, beklenmedik bir albümü bırakmak kadar sıcaktır. Aslında, hem müzisyenler hem de sporcular, NFT varlıkları satıldığında telif hakkı kazanma olasılıklarını benimsiyorlar, eski brokerlerin uygulamaları tarafından engellenmeyen yeni bir mülkiyet hakları sistemi yaratabileceklerini umuyorlar.

Dijital mülkiyet hakları meşrulaştıkça ve blok zincirler daha güvenli hale geldikçe, NFT’ler daha ciddi pazarlık fişleri haline gelebilir. Örneğin, Disney ile karakterlerini kullanma hakları için pazarlık yapan bir grup düşünün. Çok uzak görünüyor? Sotheby’s yakın zamanda bir DAO’nun (17.000 bağışçıdan oluşan) ABD Anayasasının nadir bir kopyası için 43 milyon doların üzerine çıkmaya zorladığını gördü. Bu sefer kazanamasalar da, NFT’nin kolaylaştırdığı ortak mülkiyetin gerçek bir ekonomik güç olacağı açık.

Geleceği finanse etmek

Bütün bunlar kapitalizm, inovasyon ve yaratıcılık için ne anlama geliyor? İş modelleri ve yaşanmış tecrübemiz için mi?

Oyundan biletlemeye, yazılım aboneliklerine ve sağlık hizmetlerine kadar meta veri tabanında mevcut olan gelir akışları yelpazesi, getirdikleri tüm gizlilik ve güvenlik kabuslarıyla birlikte teknoloji paradigmasını reklamcılıktan ve büyük verilerden uzaklaştırma potansiyeline sahiptir. Bu kesinlikle verilen bir şey değil, ama en azından bir olasılık.

Platformlar ne kadar açık ve erişilebilir olursa, bu anlatı o kadar güçlü olur. Birbirine bağlı platformlar daha fazla kullanıcıyı cezbeder; daha sonra sorunsuz, birlikte çalışabilir ödemeler ve varlık mekanizmaları tasarım ve ticaret teşviklerini artırır – sistem genelinde geliri dolaştırır ve paralel bir ekonomik düzen potansiyelini artırır.

Büyük oyun şirketleri, birlikte çalışabilirliği ve dolayısıyla daha geniş çapta benimsemeyi teşvik etmek amacıyla metaverse geliştirme araçlarını zaten yaygın olarak kullanılabilir hale getiriyor. Bu şirketler, açık bir meta veri deposunun iş için en iyisi olduğuna inanıyor. Kullanıcıların katılmaya ve değer yaratmaya motive edildiği, platform geliştiricilerin yanı sıra kullanıcı oluşturucuların da yararlanacağı gelişen bir çevrimiçi ekonomi yaratmanın kesinlikle en iyi yolu olacaktır.

Bir kez olsun, teknolojik, felsefi ve ekonomik vakaların hepsinin aynı yöne işaret etmesi mümkündür: çevrimiçi vatandaşların nihayet Web 2.0’ın duvarlarla çevrili bahçelerinden kaçabileceği ve blok zinciri teknolojisinin yeteneklerini kullanarak dağıtılmış bir metaveriye doğru. katkılarından yararlanır. Bu heyecan verici yeni dünyada, NFT’ler gerçek ve sanal arasındaki boşluğu dolduracak. Kimlikten işletmeye, somut mülkiyet tüm farkı yaratacaktır. Bu tamamen yeni bir gerçeklik seviyesi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like