News

Metaverse ve NFT’lere Perakende Faiz 5 Ayın En Düşük Seviyesinde

single-image

Perakende yatırımcılar, yutturmaca soğumaya başladığından, takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) ve metaverse ile ilgilenmiyorlar. Geçen yıl Facebook, metaverse alanına öncülük etmek amacıyla şirket adını Meta olarak yeniden adlandırdı ve o zamandan beri bu kelime orman yangını gibi yayıldı. Öte yandan, takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) hiç şüphesiz 2021’in en sıcak konusuydu ve bu eğilim görünüşe göre 2022’de de devam etti. Ancak şimdi, her ikisine de perakende ilginin azaldığı görülüyor.

Google Trendler Veri Alarmı

Google Trendler’den alınan veriler, belirli konulara yönelik perakende ilgisini ölçmek için genellikle iyi bir yoldur. Bu durumda, dünya çapındaki “metaverse” ve “NFT” anahtar kelimeleri için Google arama hacminin bir yıllık grafiğine daha yakından bakıyoruz.

Meta veri deposu arama grafiği şöyle görünür:

img2_metaversesearch
‘Metaverse’ anahtar kelimesi için arama hacmi. Kaynak: Google Trendler

Bu, NFT anahtar kelimesi için ayarlanmış aynı grafiktir:

img3_nft
‘NFT’ anahtar kelimesi için arama hacmi. Kaynak: Google Trendler

Açıkça görülüyor ki, ilgi, pek çok koleksiyonun taban fiyatları açısından zirveye ulaştığı kış hype’ından önce, geçen yıl Ekim ayında olduğu gibi geri döndü.

NFT İşlem Hacmi Düşüşte

Arama verileri, ilgiyi ölçmek için pek kullanılamaz, ancak genel NFT işlem hacmi kesinlikle yukarıdakileri desteklemektedir.

Popüler bir NFT kaynağı olan NonFungible’a göre , haftalık hacim bir süredir istikrarlı bir şekilde düşüyor.

img1_nftchart
Kaynak: NonFungible

Bununla birlikte, kripto para birimi endüstrisindeki perakende ilginin genel olarak son zamanlarda biraz düştüğünü ve bunun da yönetim kurulu genelinde ölçülebilir şekilde daha düşük işlem hacimlerine dönüştüğünü belirtmekte fayda var. Bunun elbette istisnaları vardır.

CryptoPotato’nun  yakın zamanda bildirdiği gibi  , Ukrayna ve Rusya’daki BTC ticaret hacimleri, her iki ülke arasında devam eden savaş nedeniyle geçen hafta yükseldi. Bu, birçok Bitcoin taraftarına, kripto para biriminin ilişkisiz bir varlık olarak statüsünü vurgulama fırsatı verdi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like