News

NFT Piyasaları Haziran Ayında Bir Roller Coaster Ayı Yaşadı

single-image

DappRadar’a göre, en büyük NFT pazarı olan OpenSea, Haziran ayında 646,6 milyon dolarlık işlem hacmiyle Mayıs ayına göre %65’ten fazla düştü.

Solana NFT (karşılaştırılamaz token) pazarı Magic Eden , Mayıs ayından bu yana %63,5 düşüşle geçen ay yaklaşık 111 milyon dolar işlem hacmi kaydetti .

Bu veriler, eter (ETH) ve solana dahil olmak üzere birçok temel kripto para biriminin fiyatlarının düşmesinin, NFT tabanlarının düşmesiyle birleştiğinde, düşen ticaret hacimlerine katkıda bulunmuş olabileceğini gösteriyor.

NFT analisti @punk9059 tarafından derlenen verilere göre , son altı aydaki eğilimler, ETH yükseldiğinde NFT taban fiyatlarının yükselme olasılığının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Twitter’da @punk9059

Ancak, işlem hacmi, Bloomberg’in düşen satışlar nedeniyle “düştüğünü” bildirdiği fiyatlar ile tamamen örtüşmemelidir .

NFT taban fiyatlarındaki harekete birçok faktör katkıda bulunur. NFT’lerin momentum varlıkları olduğu göz önüne alındığında, taban fiyatların dün yükseldilerse bugün yükselmeleri daha olasıdır ve bunun tersi de @punk9059 tweet’ini attı  .

NFTGo verilerinin gösterdiği gibi , NFT ekosisteminin tüm piyasa değeri yılın ikinci çeyreğinde 35,6 milyar dolardan 22,3 milyar dolara çıktı. Yine de aşağıdaki tablo, NFT sahiplerinin sayısının son üç ayda istikrarlı bir şekilde arttığını ve tüccarların sayısının minimum %14 oranında azaldığını gösteriyor.

Kaynak: NonFungible

DappRadar araştırma analisti Boris Rebo Blockworks’e verdiği demeçte, “ETH fiyatındaki düşüş, birçok tüccar için ticaret engellerini kaldırdı,” dedi ve bu geri çekilmeye rağmen NFT’lere yönelik sağlıklı talebin devam etmesine neden oldu.

Mavi çipli NFT’ler söz konusu olduğunda, Rebo taban fiyatların Haziran başında bir düşüş görmüş olabileceğine, ancak NYC.NFT sözleşmesine denk gelen bir yeniden canlanma yaşadığına dikkat çekti . 

DappRader, ETH cinsinden %76 sıçrama ile Meebits’in liderliğini yaparken, Doodles ve CryptoPunks %44 ve %43 toparlandı ve Bored Ape Yacht Club %23 sıçradı. CryptoPunks tüccarlarının sayısı ve satışları da 1 Temmuz’da sırasıyla %87 ve %120 arttı.

Taban fiyatın mı yoksa ortalama fiyatın mı bir NFT projesinin gerçek değerinin adil göstergeleri olup olmadığını sorgulamak önemlidir. Taban fiyat, o koleksiyondaki en ucuz NFT’nin en son fiyatı olabilir, ancak nadirlik, fayda, sahiplik geçmişi, yaratıcı itibarı ve alıcı ilgisi gibi birçok değer göstergesinden yalnızca biridir. NFT alımlarının sayısında artışa veya düşüşe yol açan alıcı talebi (veya eksikliği), taban fiyatların dalgalanmasına neden olan şeydir. 

2022’nin başından beri düşüşte olan günlük NFT satışlarının sayısındaki değişiklikler, son üç aydaki kadar sert değil. Fungible olmayan veriler, günlük satış sayısının Haziran sonunda 20.000’e düştüğünü gösterirken, Nisan ortasında 15.000 ile son bir yılın en düşük satış adedini kaydetti.

Nisan’dan Temmuz 2022’ye kadar günlük NFT satışlarının sayısı | Kaynak: NonFungible

NonFungible’a göre ayın en yüksek koleksiyon satışları arasında 1,024 ETH için 7537 numaralı Bored Ape veya 16 Haziran’da 1,2 milyon dolar; 1.000 ETH veya aynı gün 1,16 milyon dolar karşılığında Bored Ape #2488; ve 825 ETH için CryptoPunks 8531 veya 22 Haziran’da 872.916 $. 

Autoglyphs ve ArtBlocks, sanat segmentinde en çok kazanan koleksiyonlar arasında yer alırken, BAYC’nin Otherside arazisi en yüksek metaverse NFT kazananıydı ve Axie Infinity ve Loot’tan oyun içi NFT’ler en yüksek satışları elde etti. 

Ethereum Name Service (ENS) merkezi olmayan alan adları gibi yardımcı NFT’ler, Haziran ayında artan ilgi gördü ve en çok satan “porno.eth” 184 ETH veya 203.892 $’a çıktı. 3 Temmuz , en pahalı ENS adı olan “000.eth”in 300 ETH veya 320.000 $ karşılığında satışını işaret etti.

Rebo, Haziran ayındaki diğer önemli kazananların, naneyi ücretsiz hale getirerek ve ne bir Anlaşmazlık ne de bir yol haritasına sahip olmayan “yerleşik uygulamaları tamamen rüzgara bırakan” GoblinTown projesi olduğunu söyledi.

Dijital Varlıklar Galerisi (GODA) Mint Pass, yeni ortaya çıkan NFT sanatçılarını desteklemenin yanı sıra, NFT sahiplerine özel küratörlüğünde modern sanat koleksiyonlarına erişim sağlamak için listelerde üst sıralara tırmandı. 

Genel olarak, Haziran , kripto endüstrisinde muazzam miktarda oynaklık ve aktiviteye dikkat çekti . Ve Web3 ve NFT alanı içinde, yalnızca vaat edilen değeri sunabilen koleksiyonlar bunu başaracaklardır. NFT.NYC’deki milyonlarca dolarlık fon artışları ve aktivasyonlarından, Web3 şirketlerinin müşterilerinin sadakatini ölçmek için daha iyi yollar belirlemeleri gerekecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like