News

NFT’ler Geleceği Şekillendirmeye Nasıl Yardımcı Olur?

single-image

NFT, Non-Fungible Token – Non-Fungible , benzersiz anlamına gelir ve token , bir blok zincirinde depolanan sahiplik kaydı anlamına gelir. Bir araya getirildiğinde, bir NFT, bir blok zincirinde depolanan benzersiz bir öğenin sahipliğinin kaydıdır. NFT’ler üretken sanatta başlarken, kullanım durumları metaverse arazisi, blok zinciri oyun karakterleri ve müzik gibi diğer dijital öğeleri içerecek şekilde genişledi.

Ayrıca, tokenizasyon adı verilen bir süreç, fiziksel öğelerin mülkiyetinin blok zincirlere kodlanmasına izin vererek, NFT kullanım durumlarını ticari mal, gayrimenkul ve fiziksel sanat gibi şeyleri içerecek şekilde daha da genişletiyor.

Blok zincirlerinde depolanan veriler değişmez ve şeffaftır – değişmez, kurcalamaya karşı dayanıklı anlamına gelir ve şeffaf, herkes tarafından görülebilir ve doğrulanabilir anlamına gelir. NFT’ler blok zincirinde bulunduğundan silinemezler ve varlıkları herkes tarafından doğrulanabilir. Bu, NFT’leri mülkiyet hakları yönetimi ve önemli kayıtları güvenli bir şekilde depolamak için ideal hale getirir. Uygulamaları sadece insanın hayal gücü ile sınırlıdır.

NFT’lerin arkasındaki mantık – yaratılışları, insanlar arasında nasıl aktarıldıkları ve faydaları – akıllı sözleşmeler, dijital anlaşmaları uygulayan ve Ethereum gibi merkezi olmayan ağlarda çalışan yazılım parçaları tarafından yönetilir. Değişmezlik ve şeffaflıkla bir araya gelen akıllı sözleşmeler, NFT’leri güvenilmez hale getirerek, insanların dolandırıcılık riski olmadan doğrudan işlem yapmasını mümkün kılar.

Güvensizlik sayesinde, anonim bireylerin ağları, merkezi otoriteler veya aracılar olmadan NFT’leri kullanabilir ve aktarabilir. Bu, NFT’leri tüm insanlar için adil kılar ve fırsatlara ve kaynaklara eşit erişimi olmayanların özgürlüklerini güçlendirerek mülkiyetin kendi kendini yönetmesini mümkün kılar.

Örneğin, Orta Doğu ve Afrika’nın belirli bölgelerindeki kadınların kendi doğum belgeleri ve pasaportlarına sahip olmalarına izin verilmemekte, bu da vatandaşlık doğrulamasını ve seyahat etmeyi zorlaştırmaktadır. Güvenli ve merkezi olmayan bir blok zincirinde depolanan NFT’ler, dijital pasaportlar olarak kullanılabilir ve bu kadınların kendi vatandaşlıklarını ve seyahat haklarını kontrol etmelerini sağlar. NFT’ler, kimlikler ve ikametgah kanıtı gibi diğer önemli belgeler için de kullanılabilir.

Belgeler olmadan, bireylerin finansal hizmetlere erişimi yoktur. NFT’ler, insanlara kendi belgeleri üzerinde kontrol sağlayarak bu ihtiyacı karşılar. NFT’ler, bireylerin birbirlerine finansal hizmetler sağladığı ağlar olan DeFi platformları ile birleştiğinde, akıllı cihazı ve interneti olan herkesin kendi finansmanını kontrol etmesine izin verebilir.

Finansal hizmetleri daha erişilebilir hale getirmeye çalışan bir DeFi platformu, geleneksel fintech’in tüm avantajlarını ve daha fazlasını sunmayı amaçlayan çeşitli ürünlerden oluşan bir ekosistem olan Konstellation Network’tür. Konstellation Network, merkezi olmayan sermaye piyasalarının geleceği için küresel bir altyapı oluşturan bir blok zinciri protokolüdür. İşte ürünlerine bir bakış:

  • DarcMatter , yatırımcılara sanat, antika, emtia ve türevler gibi öğeleri içerebilen alternatif yatırımların tokenize edilmiş (NFT) sürümlerine erişim sağlayan bir yatırım platformudur.
  • VegaX , yatırımcılara kripto endeksi stratejilerine erişim sağlayan ve aynı anda birkaç kripto para birimi grubuna yatırım yaparak çeşitlendirmelerine olanak tanıyan bir dijital varlık yönetimi firmasıdır.
  • Taebit , Kore pazarında likidite için bir DEX de dahil olmak üzere erişim ve kullanılabilirlik kolaylığı yoluyla Kore pazarına kripto para birimleri getirmeye odaklanan bir DeFi platformudur.
  • Foton Ağ Geçitleri , daha fazla yatırım fırsatı açmak için çeşitli blok zincirleri arasında varlıkların transferini sorunsuz hale getirmek için oluşturulan zincirler arası köprülerdir.

Konstellation ekosistemine yeni eklenen NFT tabanlı bir eklenti, NFT sahiplerinin yüksek riskli, yüksek ödüllü Rock Paper Scissors’ta rekabet ettiği bir oyun olan Squid Squad OG’dir.

Oynamaya hak kazanabilmek için, oyuncuların gelirleri ortak bir ödül havuzuna gidecek olan piyango bileti satın almaları gerekir. Squid Squad OG’leri daha sonra yüzleşir, kaybedenler elenir. Her 32 oyuncu elendiğinde, oyunlara devam edilip edilmeyeceğine ilişkin oylama yapılacak.

Squid Squad OG beyaz listesine katılma formu burada .

Çözüm

Üretken sanatla başladığından beri, NFT teknolojisi uzun bir yol kat etti. Bugün, NFT’ler dünya çapında özgürlükleri destekleme ve finansal hizmetleri herkes için erişilebilir hale getirme potansiyeline sahiptir. NFT’ler ve DeFi protokolleri aracılığıyla Konstellation Network, kullanıcıların kolay ödemeler ve pasif gelir için sabit paralar oluşturmasına ve stake etmesine olanak tanır; hem geleneksel hem de alternatif pazarlara yatırım yapın ve varlıkları blok zincirler arasında transfer edin.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like