News

Norveç, Bitcoin madenciliğini yasaklamayı düşünürken Laos bunu benimsiyor

single-image

İskandinav ülkesi, potansiyel çevresel zarardan endişe ederken, borç yüklü Güneydoğu Asya ülkesi düzenlemeye çalışıyor.

Ülkeler kripto madenciliği ile farklı şekillerde boğuşmaya devam ediyor.

Euronews Next tarafından bildirildiği üzere, Çin madencilik göçünün ortasında bir grup popüler destinasyon arasında yer alan Norveç, Avrupa Bitcoin madencilik yasağını desteklemeyi düşünüyor .

Ülkenin yerel yönetim ve bölgesel kalkınma bakanı Bjørn Arild Gram yerel basına, İskandinav ülkesinin “kripto madenciliği ile ilgili zorlukları ele almak” için potansiyel politika önlemleri düşündüğünü ve “günümüzde yenilenebilir enerjinin yaygın kullanımını haklı çıkarmanın zor” olduğunu söyledi.

Gram, hükümetin bazı İsveçli düzenleyiciler tarafından öne sürülen veAvrupa’yı enerji yoğun iş kanıtı kripto madenciliği faaliyetlerini yasaklamaya çağıran bir teklifi araştırdığını söyledi .

Bu arada Güneydoğu Asya’da borca ​​batmış bir ülke, Çin’de devam eden baskıların ortasında kripto para madenciliği ve borsaları hakkında yeni düzenlemeler yayınlayarak sektörden kâr elde etmek istiyor.

Laos’un teknoloji ve iletişim bakanı, yerel medya The Laotian Times tarafından bildirildiği üzere , kripto madencilerini ve ticaret platformlarını düzenlemek için bu ayın başlarında bir bildiri yayınladı .

Bildirim, bu şirketlerin tamamen Laos’a ait olması ve işletmek için yeterli sermayeye sahip olmalarına rağmen mali açıdan istikrarlı olmaları gerektiğini şart koşuyordu. Rapora göre, şirketler ayrıca Laos Bankası’na depozito olarak 5 milyon ABD doları yatırmak zorunda.

Yerel basında çıkan haberlere göre, otorite madencilik şirketleri için ülkenin elektrik sağlayıcısıyla altı yıllık uzatılabilir bir sözleşme kapsamında madencilik operasyonlarının en az 10 megavat güç kullanması gerektiğini belirtti.

Yeni düzenlemeler ayrıca kripto madencileri için avantajlar da sundu. Hükümetin madencilik operasyonları için enerji iletimi ve ithalat ücretlerinden muaf tutulacağını söyledi.

Laos’un kripto endüstrisi için yeni kuralları, Eylül ayında Güneydoğu Asya ülkesinin altı firmaya kripto para ticareti ve madenciliği yapmasına izin vermesinden sonra geldi – başbakanlık ofisinden yapılan bir bildirime göre, 2018’de uygulanan yasağı sona erdirdi .

Dünya Bankası verileri , Laos’un Myanmar ve Kamboçya’dan sonra bölgedeki en yoksul ülkeler arasında olduğunu gösteriyor. Verilere göre, 2020’de ülke kişi başına gayri safi yurtiçi hasılada 2.630 ABD doları kaydetti.

Ülke, Mekong Nehri üzerinde hidroelektrik barajlar inşa ederek “ Güneydoğu Asya’nın Bataryası ” olmak amacıyla bol hidroelektrik kaynaklarıyla ekonomiyi desteklemek için çaba sarf ediyor .

ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi’nden alınan bir belge, pratikte Lao ekonomisinin yüksek oranda dolarize olduğunu ve Tayland bahtı, Amerikan doları ve Çin yuanı gibi yabancı para birimlerinin ithal malları içeren özel işlemler için sıklıkla kullanıldığını gösteriyor.

Laos merkez bankası, kripto endüstrisine yeşil ışık yakmanın yanı sıra, Ekim ayında konuyu incelemek için Tokyo merkezli bir blockchain şirketi olan Soramitsu’yu görevlendirdiği için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olasılığını da araştırıyor .

Bu arada, Bitcoin madenciliği zorluğu, Çin’in madencilik sektörünü kısıtlamasından ve Mayıs ayındaki kripto çöküşünden önce en yüksek seviyeye en yakın seviyeye geldi .

Zorluk seviyesi – bir madencinin bloktaki işlemleri doğrulamak veya Bitcoin’leri “kazmak” için ne kadar sıkı çalışması gerektiğinin bir ölçüsü – geçen hafta, dört ardışık düşüşün ardından arka arkaya dokuzuncu artış olan % 4,69’luk bir artış gördü. BTC.com verilerine göre Mayıs .

Ancak, bu hafta içinde gerçekleşmesi muhtemel olan bir sonraki ayarlama için hafif bir düşüş bekleniyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like