News

PayPal, stabilcoin’ini piyasaya sürme olasılığını araştırıyor

single-image

PayPal , 1998 yılında Peter Thiel, Luke Nosek ve Max Levchin tarafından kurulan küresel bir e-ticaret ödeme platformudur. Başlangıçta Confinity Inc olarak biliniyordu. ABD merkezli yazılım hizmeti, 2000 yılında Elon Musk’ın çevrimiçi bankacılık şirketi “X.com” ile birleşti. Kısa süre sonra, bir yıl sonra “PayPal” olarak yeniden markalandı.

2020’nin sonlarında, kullanıcıların Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıkları satın almalarını, tutmalarını ve satmalarını sağlamaya başladı. Daha sonra bunu yan kuruluşu Venmo’ya genişletti ve ödeme yapan tüccarlar için bir “kripto ile ödeme ” özelliği yarattı .

Pekala, şimdi hızlı ileri, PayPal kripto ödemeleri alanında baskın bir rakip. Gerçekten de, PayPal’ın dünya çapındaki 377 milyon kullanıcısına verilen kripto ağacına değerli bir katkı. Dijital ödeme şirketi, kripto endüstrisine girmek için büyük bir baskı yapıyor. İlginç bir şekilde, şimdi köklerini çeşitlendiriyor.

27 büyük şirketi artık kendi stablecoin başlatma olasılığını araştırmaktadır. Bir de son röportajında Bloomberg ile, PayPal kendi üzerinde çalıştığını doğruladı stablecoin bir geliştirici (Steve Moser) sonra iPhone uygulaması içinde bir “PayPal Coin” hakkında dili keşfetti. PayPal’ın kripto ve dijital para birimlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jose Fernandez da Ponte, Bloomberg’e şunları söyledi :null

“Bir stabilcoin keşfediyoruz; İlerlemeye çalışırsak ve ne zaman istersek, elbette ilgili düzenleyicilerle yakın bir şekilde çalışacağız.”

Bu arada bir PayPal sözcüsü, PayPal uygulamasının içindeki görüntülerin ve kodun yakın tarihli bir dahili hackathon’dan kaynaklandığını söyledi. Nihai versiyonun temsilcisi olması gerekmez. Bu, nihai logo, ad ve özelliklerin genel ürün biçiminde değişebileceği anlamına gelir.

Bahsedilen gelişme gerçekten sürpriz değil. Çok uzun zaman önce, kıdemli başkan yardımcısı bir podcast’e aynı ilgiyi yineledi . Kısa süre önce şirketin “henüz ödemeler için tasarlanmış bir stabilcoin görmediğini” söyledi. PayPal’ın kullanımı için bir stablecoin’in geniş ölçekte ödemeleri desteklemesi ve güvenliğe sahip olması gerektiğini söyledi.

Bu arada, Stablecoins yıllar içinde önemli bir yükseliş yaşadı. Stabilcoinlerin toplam dolar değeri, bir yıl önce 20 milyar ABD dolarından düşük bir seviyeden 160 milyar ABD dolarına yükseldi . yazarken. Bu gerçekten bir oyun değiştirici olabilir. PayPal, basın zamanında, yaklaşık 316 milyar dolar değerinde. Tuhaf bir şekilde, bu kombinasyon stablecoin pazarında kargaşa yaratabilir.

Yalnız değil

PayPal, kendi parasını çıkarmayı keşfeden ilk teknoloji devi değil. Eskiden Facebook olan Meta Platforms Inc., Diem adında bir stabilcoin geliştirmeye yardımcı oluyor. Hatta IBM Corp. ( IBM ) , Ripple ile teknolojiyi paylaşan bir blok zinciri olan Stellar ve bir girişim olan Stronghold ile USD Anchor’ı başlatmak için ortaklık kurdu .

Bununla birlikte, artan çekiş, düzenleyicileri, stabilcoinlerin finansal sistem için oluşturabileceği riskler konusunda endişelendiriyor .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like