Kripto Yatırım

Play to Earn Nedir? Nasıl NFT ve Kripto Büyümesini Sağlıyor?

single-image

 

Oynayarak kazanılan oyun, kripto dünyasını kasıp kavurdu ve nedenini anlamak kolay. Yetişkinlere yönelik bu benzersiz oyun modeli ile katılımcılar, muhtemelen ücretsiz oynayacakları oyunları oynadıkları için kripto para birimi veya NFT’lerle ödüllendiriliyor. Şu anda oyna-kazan oyun için en popüler platform olan Axie Infinity , kullanıcıların şirketin oyun evreninde kullanabilecekleri bir “Axies” koleksiyonu oluşturmalarına olanak tanıyor. Oradan şirket, oyuncularını katılım için ödüllendirmek için Blockchain kullanıyor.

Bununla birlikte, kazanarak oynamanın teknik olarak “ücretsiz” olmadığını belirtmekte fayda var – en azından ilk başta değil. Axie Infinity ile, ilk etapta başlamak için üç Eksen’e ihtiyacınız var ve bu Eksenler soğuk, zor nakite mal oluyor. Bu gereksinimi karşılamak için, oyunun Pazar Yeri Panosuna bakarak da görebileceğiniz gibi, 1.000 ABD Doları veya daha fazlasını çatallamanız gerekebilir .

Oradan, SLP’ler (pürüzsüz aşk iksirleri) satarak, nadir Axies yetiştirerek ve AXS stake ederek para kazanabilirsiniz. Ayrıca sadece platformun sunduğu çeşitli oyunları oynayarak kripto kazanırsınız .

İlginç bir şekilde, her Axie kendi içinde bir NFT’dir veya nihayetinde Ethereum blok zincirinde basılan bir takas edilemez simgedir . Bu yüzden Axies’in maliyeti yüksektir ve bu yüzden onları kâr için satabilirsiniz.

Ancak, dijital oyun varlıklarınızı platformun kendisi aracılığıyla satmanız gerekmediğini unutmayın. Sahip olduğunuz veya ürettiğiniz tüm oyun içi varlıklar sizindir, bu nedenle oyun evreninin dışındaki platformlarda takas edilebilirler. Oyunu oynamayı bırakırsanız paranızı geri almak için Axies’inizi de satabilirsiniz.

Kazanmak İçin Oynamanın Gücü

Gallant Token CEO’su ve kurucusu Steven Walters’a göre, Axie Infinity’nin bu kadar büyük bir takipçi kitlesine sahip olması şaşırtıcı değil. Bir blok zinciri oyunu oynayarak gerçek dünya değeri kazanma yeteneği, insanları pazara çekiyor, çünkü değerin eğlenerek kazanılabileceği basit bir nedenden dolayı, diyor. Ayrıca, NFT’lerin eklenmesiyle, yalnızca zamanınız için para kazanmadığınızı, aynı zamanda bir varlık da kazandığınızı ekliyor.

“Bu NFT’ler onları satın alarak, kazanarak veya hediye olarak alarak elde edilebilir” diyor. “Bazı yönlerden oyuncular NFT’lerini yükseltebilir ve bir pazarda satabilirler.”

Walters ayrıca, oyna-kazan oyun modeli nedeniyle normal oyun oynamanın dinozorların yoluna gidebileceğini söylüyor. Ne de olsa ebeveynler için bir cüzdan oluşturup çocuklarının veya gençlerinin gelecekte bu oyunları oynamasına izin verme fırsatları var, bu da onlara Xbox oynadıktan sonra yapamayacakları şeyleri yapma fırsatı verecek. Örneğin, gerçek dünyadaki eşyalara harcamak, üniversite için biriktirmek veya gelecek için biriktirmek için para kazanabilirler.

“Kitlesel benimseme devam ediyor ve oyun endüstrisindeki büyük oyuncular bu yeni oyun çağının temellerini atmaya başladılar” diyor.

OVR.ai’nin kurucu ortağı ve COO’su Diego Di Tommaso, oynayarak kazanılan oyunların aynı zamanda NFT’lerin geleceğin internetinin yapı taşları olduğunu gösterdiğine dikkat çekiyor. Dijital bir varlığa gerçekten sahip olabilmeniz ve daha sonra onu başlangıçta oluşturulduğu platformun dışında izinsiz bir şekilde satabilmeniz, oyunun kurallarını değiştirdiğini söylüyor.

Ne de olsa Fortnite’taki skinlerinizi açık pazarlarda satabilir misiniz? Tommaso şimdilik yapamayacağınızı söylüyor, ancak bu kaplamalar NFT olsaydı yapabilirdiniz.

Tommaso ayrıca, kazan-kazan oyununun genel olarak blockchain teknolojisinin potansiyelini gösterdiğini söylüyor. Örneğin, Google veya Facebook, platformlarıyla etkileşim kurmanız için size en son ne zaman değerli dijital varlıkları geri verdi?

Ayrıca, bu tür bir oyun, “insanların bir metaverse’de gerçekten geçimini sağlayabilecekleri bir dünya hayal etmek için zihinsel modellerimizi açıyor” diyor Tommaso. “Bize, sahip olamayacağımız bir meta evrende zamanımızı geçirdiğimiz olası distopik bir gelecekten bir çıkış yolu gösteriyor.”

Bu, kazan-kazan oyununu şu anda yaşadığımız dünyadan çok farklı kılıyor – üretilen tüm ekonomik değerin, ganimeti mümkün kılan insanlarla paylaşmayan özel şirketler tarafından ele geçirildiği bir dünya.

Sonra ne olur?

Kurucusu Stefan Ateljevic, CryptoBlokes , dünya çapında birçok kişi şu anda play-arası kazanmak oyun ile bir yan gelir getiren ve potansiyel sınırsız olduğunu söylüyor. Ortalama oyuncular, günde birkaç saat oynamak için ayda birkaç yüz dolar kazanıyor. Zaten 9-5’lik bir işiniz varsa, eğlenirken biraz gelir eklemenin harika bir yolu olduğunu söylüyor.

Ancak bu süreç, gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara metaverse’de oyun oynayarak saygın bir ücret kazanma fırsatı verdi. Venezuela ve Filipinler gibi ülkelerde, birçok insan tam zamanlı kariyerleri olarak blockchain oyunlarında “kazanmak için oynuyor” diyor.

Ateljeviç, metaverse gelişmeye devam ettikçe daha fazla değer kazanacağını ve profesyonel bir oyuncu olarak iyi bir yaşam sürmenin tamamen mümkün olacağını da ekliyor.

“Daha doğrusu, günümüzde sadece en üst düzey oyuncular Counterstrike, DotA ve benzeri ana akım oyunları oynayarak iyi para kazandığından, daha erişilebilir hale getirecek” diyor. “Öte yandan blok zinciri üzerinde çalışan oyunlar, yerel kripto para birimine ve blok zincirine bağlanır ve onlara sonsuz derecede daha fazla değer verir.”

Alt çizgi

Bazı uzmanlar, muhtemelen bu yolculuğun henüz başında olduğumuzu söylüyor. Binaryx dijital varlık borsasının Kurucusu ve CEO’su Oleg Kurchenko, tüm bir endüstrinin gelişiminin gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini söylüyor. Daha fazla insanın oyna-kazan oyunlarına dahil olmasıyla birlikte projelerin sayısı da artıyor. Bu, sonuç olarak kriptolara ve NFT’lere olan ilginin artmasına neden oldu.

Sonuç olarak, kazan-kazan oyunu, geleneksel oyunlarda yeni bir değişiklikten daha fazlasıdır; sevdiğin bir şeyi yaparak para kazanmanın bir yolu. Kurchenko, yakın gelecekte daha fazla oyunun ve daha fazla yatırım çekecek daha sofistike ürünlerin piyasaya sürüleceğini söylüyor.

“Kripto ve NFT platformları için hızlı bir genişleme ve gelişme anlamına geliyor” diyor.

Play To Earn Platformlarına Nereden Erişebiliriz?

Farklı oyun türlerinin detaylıca anlatıldığı ve nasıl ulaşabileceğiniz link aşağıda olacak. Fakat ülkemizdeki yüksek dolar kuru ile bu dünyalara girişin pek de kolay olmayacağını söyleyebiliriz.

Online oynayabileceğiniz NFT tabanlı oyun platformları için tıklayınız

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like