Kripto Yatırım

Play To Earn, Oyunculara Nasıl Ödül Getirir?

single-image

2. Yıllık GamesBeat ve Facebook Oyun Zirvesi için GamesBeat ve Facebook Gaming’in yanı sıra oyun liderlerine katılın | GamesBeat: 25-27 Ocak 2022’de Metaverse 2’ye . Etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinin. 


 

Play-to-earn , birçok insanı oyun alanındaki yeni bir fırsattan dolayı heyecanlandıran yeni bir ifadedir. Ve bu durumda, yararlanabilecek en büyük taraf, oyuncuların kendileridir.

Lightspeed Venture Partners’ın bir ortağı olan Amy Wu tarafından yönetilen GamesBeat Summit Next etkinliğimizde bu fenomeni tartışmak için bir panelimiz vardı. Seansta Piers Kicks of Bitkraft ve Delphi Digital; Gumi Cryptos Capital’in genel ortağı Miko Matsumura; ve Yield Guild Games’in CEO’su Gabby Dizon.

Wu, “Sadece dört ay önce çok az kişinin oynayarak kazandığını duyduğunu hayal etmek oldukça zor” dedi. “Ama bugün, hemen hemen tüm oyun endüstrisi bunun hakkında konuşuyor.”

Oyna-kazan, oyun oyuncularının oynadıkları oyunlarda ödüller ve hatta para kazanabilecekleri anlamına gelir. Bu yıl, Vietnamlı Sky Mavis’in değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) kullanan bir oyunu olan Axie Infinity’nin büyümesiyle patladı . Axie Infinity o kadar başarılı oldu ki Sky Mavis kısa süre önce 3 milyar dolar değerleme ile 153 milyon dolar topladı .

Matsumura, “Bu alan için kesinlikle heyecanlıyız ve onu gerçeğe dönüştürmek için çok çalışıyoruz” dedi.

NFT’ler, benzersiz dijital öğelerin kimliğini doğrulamak için blok zincirinin dijital defterinin şeffaflığını ve güvenliğini kullanır. Oyun yapımcılarının, oyuncuların toplayabileceği ve yeniden satabileceği nadir öğeler oluşturmasını sağlar. Axie Infinity’de oyuncuların bir ücret karşılığında karakter yarattığı, seviye atladığı ve sattığı şey budur.

Oyna-kazan fenomeni, oyuncuların pandemi sırasında %40 işsizliğin ortasında asgari ücretli işlerden üç kat daha iyi ücretler elde etmek için oynadığı Filipinler’deki Axie Infinity ile başladı.

Bu yılın başlarında, Dizon, çoğu Axie oyuncusu olan oyunculardan oluşan bir loncadan oluşan bir şirket olan Yield Guild Games’i kurdu. Şirket, oyunculara “burslar” sağlıyor, başlangıç ​​ücretlerini ödeyerek para kazanmaya ve gelirleri paylaşmaya başlayabilirler. YGG ayrıca daha fazla para kazanmalarını sağlamak için oyuncular adına yatırım yapar.

Sky Mavis’in kurucu ortağı Jeff Zirlin, yüzlerce loncanın şu anda Filipinler gibi yerlerde olduğunu ve Axie Infinity’nin Filipinlilere yüz binlerce iş sağladığına inandığını söyledi – o kadar ki Filipin hükümeti oyuncular için vergi teklif ediyor.

Dizon, “Bu oyunların içindeki varlıklara, tipik olarak Axie Infinity’ye benzer token biçiminde bir tür varlık üreten NFT’lere yatırım yapıyoruz” dedi. “Bu varlıkları, oyunları oynayan ve gelir elde eden oyuncu topluluğumuza ödünç veriyoruz.”

Wu, son altı ayda, büyük oyun yayıncılarının “kriptoya şüpheci” olmaktan “meraklıya” geçtiğini ve şimdi birçoğunun aslında kafa kafaya daldığını söyledi.

Matsumura, Axie fenomeni sayesinde kullanıcıların geldiğini söyledi.

“Ve bence (günlük iki milyon aktif kullanıcıyla) büyüme oranları olağanüstü” dedi. “Kullanıcılar burada. Bu tartışılmaz.”

Yukarıda: GamesBeat Summit Next’teki oyna-kazan paneli.

Resim Kredisi: GamesBeat

Kicks, bu kendi kendine oyun oynama konsepti için bir çıkış noktası yakaladığımız konusunda hemfikirdi. Ve oyunların kendilerinin grafikler veya oynanış gibi şeyler açısından endüstri lideri olmamasına rağmen başarılı oldu. Aksine, iş modeli oyuncuları heyecanlandıran şeydir. Zamanla, daha yerleşik geliştiriciler dahil oldukça oyun kendini yakalayacaktır.

Kicks, “Oyuncular sevdikleri oyunların ekonomisine katılıyor ve bu ekosistemlere kattıkları değeri paylaşıyorlar” dedi.

Axie Infinity, oyuncular karakterlerini diğer oyunculara sattığında sadece %4,25 pazar yeri ücreti alır. Bu yüzden gelirlerin çoğu oyunculara gidiyor ve karakterleri seviye atlayıp tekrar satabilecekleri döngüyü tekrarlıyorlar.

Kicks, “Bu ortak ekonomi kavramına yaslanmak ve bunun etrafında bir topluluk oluşturmak çok önemli” dedi.

Oyuncular ayrıca doğrudan karakterlere sahip olurlar ve bu da yeni olasılıkların önünü açar, dedi.

Matsumura, oyuncuların zamanlarını – karakterleri seviye atlayarak – takas edilebilir varlıklara (nakit gibi) dönüştürebilmelerinin önemli olduğunu düşünüyor.

Ayrıca, oyuncuların oyunlar için jetonlara tohum aşaması veya tohum öncesi yatırımlar yapabileceği yeni bir Kickstarter türü ve bu, onu destekleyen oyuncular için olası yatırım ödülleri sağlayabilir – Kickstarter kampanyalarında mümkün olandan daha fazla.

Dizon, “İnsanların oyun içinde değerli şeyler yaratabilmeleri ve daha sonra bunları başkalarına satabilmeleri, insanların bu oyunlarda ve sanal dünyalarda daha fazla şey yapmaya istekli oldukları işin geleceğini yaratıyor” dedi. “Gerçek işi yapan oyunculardan ekonomide her türlü yaratıcılığa yol açıyor. İnsanlar, örneğin, arazi komisyoncusu oluyor veya e-spor yapıyor ve yayın yapıyor.”

Dizon, başlangıçta yayıncıların şüpheci olduğunu gördü. Yine de oyuncular, uygulama mağazalarında olmasalar bile birden fazla cüzdan sahibi olma veya oyun bulma ihtiyacı gibi engellerle uğraşıyor, dedi. Ancak birçok oyuncu diğer oyunculara YGG’nin Discord kanalı gibi yerlerde nasıl oynanacağını öğretiyor.

Dizon, “Ekonomideki bu topluluk temelli işe alım ve katman temelli mülkiyetin, tüm bu işe yerleştirme zorluklarını aşabilecek kadar güçlü olduğunu gösteriyor” dedi. “Artık oyunların geleneksel kapı bekçilerinden herhangi biri olmadan kullanıcı kazanmasını sağlayacak bir yolunuz var. Yani iOS veya Google Play mağazalarında bulunmadan, Steam’de bulunmadan yine de dağıtım bulabilir.”

Pek çok yetenekli oyun insanının geleneksel oyun şirketlerini, oyna-kazan şirketlerinde çalışmak üzere terk ettiğini kaydetti.

“Bence manzara çok daha rekabetçi hale gelecek” dedi.

Dizon, oyuncu loncalarının Web 3 ve blok zinciri oyunlarının ademi merkeziyetçiliğine tam olarak uyduğunu söyledi. Loncalar, kendi hazineleri ve banka hesapları olan oyuncu topluluklarıdır ve varlıkları oyunculara ödünç verirler.

“Sadece insanların oyun oynamadığı yeni bir tür metaverse ekonomisi yaratıyor” dedi. “Yapının oyuncuları temsil ettiği veya meta veri tabanında bir tür emek yaptığı ve daha sonra onlar için ödeme aldığı işin geleceğini yeniden tanımlamaya başlamıyoruz.”

Dizon, zaman içinde bu tür milyonlarca lonca göreceğimizi umuyor. Her lonca, yaptığı yatırımlar ve topluluk altyapısı ile kendisini farklılaştırabilir, dedi.

Wu, erken dönem oyna-kazan oyunlarının birçoğunun kripto yerel ekipler tarafından yapıldığını ve şimdi daha fazla yerel oyun ekibinin hala kripto öğrendiğini söyledi.

“Henüz oyun yerelinden daha fazla kripto yereline yaslanmanın daha iyi olabileceğinden şüpheleniyorum. Hala birçok yeni mekaniğin ve şeyler hakkında düşünme biçimlerinin keşfedildiği bu büyük tür keşif aşamasında olduğumuzu hissediyorum, ”dedi Kicks. Piyasa yeniliği ödüllendiriyor gibi görünüyor. Bu projeler nispeten düşük olsa bile (çokgen sayıları veya ilkel grafikler), belki de henüz birinci sınıf bir oyun tasarım ekibine sahip olmanıza gerek yoktur. Pek çok kripto-yerli ekip, gördüğüm ilginç şeyleri yönetiyor.”

Axie Infinity, oyun ödüllerini gerçek paraya dönüştürmenizi sağlar.

Yukarıda: Axie Infinity, oyun ödüllerini gerçek paraya dönüştürmenizi sağlar.

Resim Kredisi: Verim Lonca Oyunları

Kicks, ekonomistlerin özellikle oynayarak kazanılan şirketler için önemli olduğuna inanıyor.

Matsumura, bir kripto yatırımcısı olarak sorulması gereken sorunun “Kıtlık nerede?” olduğunu söyledi. yeteneğin nereden geldiğine gelince. Matsumura, başarılı olan ekiplerin, ister oyun ister kripto olsun, zorlu ortamlarda hayatta kalanlar olduğuna inanıyor ve bu nedenle zihniyet ve inanç çok önemli.

Matsumura, “Yüksek inanç, yüksek zihniyet, yüksek dayanıklılık arıyoruz,” dedi Matsumura.

Dizon, kripto yerli geliştiricilerin kısa vadede kazanacağına, ancak uzun vadede oyun geliştiricilerin kazanacağına inanıyor.

Dizon, “Zamanla, oyun geliştiricileri, dünyanın en iyileri arasında yer alan oynaması ücretsiz sanal dünya tasarımcıları olan beceri setlerine sahip olduklarını görecekler” dedi. “Oyun toplulukları oluşturmayı bilenler ve yenilerini öğrenenler. Bu yüzden kısa vadede kripto yerli takımların kazanacağını düşünüyorum. Ancak sanal ekonomiler tasarlamada ve topluluklar yaratmada dünyanın en iyileri olan oyun geliştiricileri gelip bunları bir oyuncu sahipliği modeline dönüştürdüklerinde, çok daha güçlü olacaklarını düşünüyorum.”

Verim Lonca Oyunları logosu

Yukarıda: Verim Loncası Oyunları logosu

Kicks, daha fazla oyuncu geldiğinde rekabetin sıfırlanacağına inandığını söyledi. Şu anki oyuncu seviyesiyle ilgili olarak, “Dünyadaki bazı büyük oyunlara kıyasla aylık oyuncular açısından hala kovada bir düşüş var. Bu yüzden, o bölgeye girmeye başladığımızda tamamen farklı bir top oyunu olacağını düşünüyorum.”

Wu, Axie Infinity ekonomisinin nasıl geliştiğini, özellikle de oyuncuların sattıkları karakterleri için ödeme alabilecekleri fiyatlarda bu kadar değişkenlik olduğunu sordu.

CryptoKitties ile oyuncular istedikleri kadar karakter üretebilirdi ve bu da iyi bir ekonomi sağlamadı. Ancak Axie Infinity ile oyuncuların oyun yoluyla sanal bir para birimi olan Smooth Love Potion kazanmaları gerekiyor. Ya da satın almak zorunda kaldılar. Ve bu, satılık karakterlerde bir miktar kıtlık anlamına geliyordu. Dizon, bazı oyuncuların karakterleri için ödeme olarak alabilecekleri şeyler açısından fiyatlar dalgalanması nedeniyle kırbaçlanmalarının zor olduğunu söyledi.

Dizon, “Sonuçta, bu jeton ödül sistemiyle oynamak açısından bir oyun tasarımı sorusu” dedi.

Matsumura, yaratılanları dengelemek için kaynakları tüketen deflasyonist mekaniklere sahip olmanın önemli olduğunu söyledi.

Hem harika oynanışı hem de yeni iş modellerini birleştiren oyunlar geliyor ve tüm panelistler bu konuda heyecanlıydı. Sevdikleri oyunlar DeHorizon, Crypto Unicorns, Guild of Guardians, Thetan Arena ve Ember Sword’du.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like