News

Polygon, Gaz Fiyatlarını Yeni Yükseklere Gönderen Bir Blockchain Oyununun Tehdidi Altında

single-image
  • Polygon ağı, işlem hızında ve gaz artışlarında durgunluk yaşıyor. 
  • İstenmeyen saldırının kaynağının Ayçiçeği Çiftçileri olduğu keşfedildi. 
  • Polygon, ağ verimliliği nedeniyle popüler hale geldi ve birçok blockchain girişimini destekliyor.  

Poligon son günlerde ücret artışları yaşadı. Görünüşe göre, ağ üzerine kurulu bir oyna-kazan oyunu suçlamaktır.  

İstenmeyen DDOS Yavaşlamaya ve Gaz Artmasına Neden Oluyor

Ethereum üzerine inşa edilmiş ve yüksek işlem hızları ve düşük oranlarıyla ünlü ikinci katman çözümü olan Polygon, Sunflower Farmers adlı ağ üzerine kurulu bir tarım oyunu tarafından dengesi bozuldu. 

Kullanıcılar, birden fazla başarısız işlemden ve işlemlerin işlenmesindeki yavaşlıktan şikayet etmek için sosyal medyaya başvurdu. Solana ve Ethereum gibi ağlar, karmaşık bir DeFi projesi ve bir NFT düşüşü nedeniyle geçmişte benzer sorunlarla karşılaşmış olsa da, bu sorunun nedeninin oyuncuların kaynak toplamaya çalıştığı basit bir oyun olması birçok kişiyi şaşırttı. 

Birkaç uzman, durumu, birden çok IP’nin tek bir sunucunun bant genişliğini veya kaynaklarını hedef aldığı , istenmeyen bir dağıtılmış hizmet reddi (DDOS) saldırısıyla karşılaştırdı .

Bu istenmeyen saldırının Polygon ağı üzerindeki etkisinin, Ethereum ağının dört yıl önce yaşadığı ve o sırada popülerlik kazanan bir NFT olan Cryptokitties’in neden olduğu yavaşlamadan çok daha büyük olduğuna inanılıyor. Ethereum ağı bu dönemde haftalarca yavaşladı.

Şu anda, ağ kaynaklarının kullanımındaki artışla birlikte, işlem ücretleri önceki değerlerinin elli katından daha az olan bir sentten yaklaşık 50 sente yükseldi. Polygon ağındaki aktif adresler de bir haftadan kısa bir sürede %60’ın üzerinde artış gösterdi. Bunların birçoğunun, bazı oyuncular tarafından oyunda kaynak toplamak için kullanılan botlar olduğuna inanılıyor. 

Oynamak için kazanılan oyunlarda botların kullanılması yeni bir şey değil. Axie Infinity gibi büyük oynayarak kazanılan oyun başlıkları da oyunlarındaki bot etkinliklerini belirlemekte zorlanıyor. 

Bir kripto yatırım şirketi olan Nascent’in kurucu ortağı Dan Elitzer, çok düşük ücretlerle bir blok zinciri çalıştırmanın sürdürülebilirliğini sorgulayarak olay hakkında yorum yaptı. 

“Düşük ücretli monolitik L1’lerin neden uzun vadede sürdürülebilir olmadığına dair mükemmel bir örnek. Küresel durumu ve hesaplamayı ~ücretsiz hale getirirseniz, insanlar o bozulana ya da fiyat onları durduracak kadar yükselene kadar aptalca şeyler yapacaktır. Bunun için yeterince yüksek bir TPS yok.”

Reaksiyon 

Polygon şu anda 2,06 dolardan işlem görüyor ve 14,82 milyar piyasa değerine sahip ve bu da onu 14. en büyük kripto para birimi olarak bırakıyor. Geçen hafta boyunca, MATIC %19 kadar düşerken, işlem hacimleri %49.05 gibi şaşırtıcı bir düşüş yaşadı.

Aralık ayında ağ, kullanıcıların belirli bilgileri ifşa etmeden elinde tuttuklarını kanıtlamalarını sağlayacak merkezi olmayan bir uygulama olan zk-STARK adlı bir projeye bir milyar dolar yatırım yaptıklarını açıkladı. Ağ ayrıca, web 3.0 sosyal medya platformlarının oluşturulmasını teşvik etmek için 200 milyon dolarlık bir fon başlatmak için Seven Seven Six ile işbirliği yaptı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like