News

RSS3, Web3’ün merkezi olmayan bilgi işlemcisi olmayı hedefliyor

single-image

Projenin arkasındaki geliştiriciler, RSS3’ün dağıtımının 6-8 ay kadar sürebileceğini kaydetti.

Gerçekten Basit Dağıtım (RSS), internette kitlesel olarak benimsenen ilk bilgi dağıtım protokolü, RSS3 adı verilen merkezi olmayan bir bilgi işleme protokolü ile Web3’ü üstlenmeye hazır.

Pazartesi günü yayınlanan teknik bir raporda  RSS3, popüler internet beslemesi güncellemesini Web3’e taşıma planlarını ortaya koydu. RSS3, her varlığa kaynak veri görevi görecek ve sürekli güncellenecek bir RSS3 dosyası sunacaktır. Kaynak veri dosyası daha sonra sosyal medya, içerik ağları, oyunlar ve diğer veriye dayalı uygulamaları oluşturmak için kullanılabilen tüm siber faaliyetlerin bir toplamı olarak kullanılabilir. Kaynak veriler, hangi bilgilerin yayınlanacağı ve hangilerinin gizli tutulacağı üzerinde kontrole sahip olacaktır.

RSS, bir web sitesinin güncellemelerinin bir özetini içeren, genellikle köprüler içeren bir makaleler listesinde yer alan bir besleme dosyasıdır. Bu besleme dosyalarının ademi merkeziyetçi olması gerekiyordu ve internet üzerinden bilgi alışverişinde önemli bir rol oynadı. Ancak, merkezi web barındırma hizmetleri sağlayıcılarının tekeli, merkezi olmayan RSS3’ün oluşturulmasına yol açmıştır.

Resmi belge, sıfırdan merkezi olmayan bir bilgi işleme protokolü oluşturmanın oldukça karmaşık bir görev olduğunu ve RSS3 düğümlerini oluşturmak için altı ila sekiz ay daha sürebileceğini belirtti. Geliştiriciler de bir DAO sistemi inşa etme sürecindeler, ancak gerçek bir ademi merkeziyetçiliğin zaman alacağına inanıyorlar.

Geliştirme ekibi, protokolü çeşitli merkezi olmayan ağlarda yaymak için Ethereum, Arweave, Polygon, BSC, Arbitrum, Avalanche, Flow ve xDAI ile ortaklık kurdu.

Merkezi olmayan protokolün arkasındaki ekip, şimdiye kadar Coinbase Ventures, Dapper Labs, Dragonfly Capital, Fabric Ventures ve diğerlerinin katılımını gören iki finansman turunu kapattı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like