News

Rus merkez bankası ülkenin ilk dijital varlık yöneticisi Atomyze’i duyurdu

single-image

2021’in sonlarında Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı, bankanın yalnızca yabancı firmalar aracılığıyla kripto yatırımına izin vereceğini iddia etti.

Merkez bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya Merkez Bankası’nın ülkenin ilk dijital varlık yönetimi şirketi olarak tokenizasyon hizmeti Atomyze’yi kaydettirdiğini duyurdu .

Duyuruya göre, Rusya Merkez Bankası, şirketin bilgi sistemi kurallarının ve platformun teknik uygulamasının resmi olarak Rus yasalarına uygun olduğunu kabul etti.

Kayıt, Atomyze’in müşterilerine platformunda dijital finansal varlıkları veya DFA’yı yayınlama ve ayrıca “tokenize edilmiş formda yeni varlık türleri” elde etme fırsatı sunmasını sağlar. DFA değişim kuralları “bilgi sistemi kurallarında yerleşik” olduğundan, kuruluşun “platformu içinde bağımsız olarak değişim işlemlerini yürütmesi” de sağlanacak.

“DFA’yı daha da geliştirmek için, Rusya Merkez Bankası, dijital finansal araçların çekiciliğini ve uygulanabilirliğini artıracak bu tür varlıkların düzenlenmesini ve vergilerini iyileştirmek için öneriler formüle etti. Yakın gelecekte, bu öneriler bir düzenleyici istişare raporu şeklinde tartışmaya sunulacak” dedi.

Atomyze’nin web sitesine göre, “DFA dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere dağıtılmış defter teknolojileri aracılığıyla çeşitli varlıkların ve süreçlerin dijitalleştirilmesine” odaklanan Rusya merkezli bir blok zinciri firmasıdır.

Haziran 2021’de   Atomyze, yerel milyarder girişimci Vladimir Potanin tarafından kurulan Rus holding ve yatırım şirketi Interros’tan finansman sağladı . Rus oligark, 28,8 milyar dolarlık net değeriyle Rusya’nın en zengin ikinci kişisi olarak biliniyor . 1995 yılında Rusya’nın özelleştirilmesi sırasında nikel ve paladyum madenciliği ve izabe şirketi Norilsk Nickel’de hisse satın alarak bir servet kazandı.

Interros tarafından yapılan ayrı bir duyuruya göre, Global Palladium Fund, Atomyze küresel platformundaki ilk ihraççılardan biriydi. Fon, özellikle Londra ve Frankfurt’takiler de dahil olmak üzere altı Avrupa borsasında Norilsk Nickel’in varlıkları tarafından desteklenen dijital borsada işlem gören emtiaları piyasaya sürdü .

Interros, “Atomyze, Rusya’da düzenleyici onay alan ilk tokenleştirme platformu oldu” diye yazdı ve ekosisteminin yalnızca Rusya’da değil, aynı zamanda Birleşik ve İsviçre gibi diğer yargı bölgelerinde de tokenleştirme platformlarını içerdiğini ekledi. Duyuruda ayrıca şunlar belirtilmektedir:

“Bu, Rusya’nın küresel dijital ekonomide “dijital eşitliğini” sağlayacak, Rus şirketlerinin dünya pazarlarına girmesini kolaylaştıracak ve Rusya’ya daha fazla yabancı sermaye çekmesini mümkün kılacaktır.”

 

Daha önce bildirildiği gibi, Rusya Merkez Bankası, yerel şirketlerin kripto yatırımı da dahil olmak üzere dijital para birimiyle ilgili hizmetler sunmaya başlamasına şiddetle karşı çıkıyor. Büyük yerel özel banka Tinkoff , Rusya Merkez Bankası’nın firmanın geçen yıl kendi ilgili hizmetler paketini başlatmasını durdurduğu bildirildikten sonra Ocak ayı başlarında yabancı bir kripto ile ilgili firmayı satın aldı .

2021’in sonlarında, Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı Vladimir Chistyukhin, bankanın Rusların yalnızca yabancı kripto altyapısı aracılığıyla kriptoya yatırım yapmasına izin verme niyetini açıkladı .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like