News

Rusya Bakanlığı belirli alanlarda Bitcoin madenciliğini yasallaştırmak istiyor

single-image

Teklif, kripto madenciliğini ticari bir faaliyet olarak tanımayı ve gerçekleşen kârları üzerinden vergiler getirmeyi amaçlıyor.

Rus hükümeti dijital varlıklar için düzenleyici bir rejim üzerinde çalışmaya devam ederken, bir federal bakanlık kripto madenciliği endüstrisi ile ilgili başka bir teklifte bulundu.

Yerel haber ajansı Izvestia’nın Salı günü bildirdiğine göre , Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, ülkedeki kripto madenciliği düzenlemesi kavramına yeşil ışık yaktı ve “elektrik üretiminde sürdürülebilir fazlalığa sahip alanlarda madencilik faaliyetlerine izin vermeyi teklif etti” dedi .

Teklifin bir parçası olarak bakanlık, Rusya’nın belirli bölgelerinde madencilik çiftlikleri ve veri merkezleri kurmak için daha düşük ücretler getirilmesinin yanı sıra bu tür tesisler için daha düşük enerji oranları teklif edilmesini önerdi.

Bakanlık ayrıca, bildirildiğine göre artan enerji harcamaları için daha yüksek enerji oranları getirmeyi önererek, bireyler tarafından madencilik için bir güç kullanım sınırı belirlemek istiyor. Raporda, otoritenin henüz bunun için bir eşik tutarı belirlemediği belirtiliyor.

Bakanlığa göre, yeni önerilen kurallar, ülkenin diğer bölgelerinde konut, sosyal tesisler ve altyapı için yetersiz güç kaynağı risklerini ortadan kaldıracak.

Ek olarak, bakanlığın kripto madenciliğini ticari bir faaliyet olarak tanımayı ve kripto para madenciliğinden elde edilen kârlar üzerinde vergiler getirmeyi önerdiği bildirildi.

Bakanlık, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bu makale, yeni bilgiler bekleyen güncellenecektir.

En son teklif, hükümetin farklı bölümlerinin hala Bitcoin’in ( BTC ) nasıl düzenleneceğini tartıştığı Rusya’daki kripto düzenlemesi konusundaki devam eden belirsizliğin ortasında geliyor.

Daha önce bildirildiği gibi, Rusya maliye bakanlığı kripto endüstrisini ifade düzenlemeyi savunurken , Rus merkez bankası yatırımcı koruma risklerini öne sürerek kripto işlemlerini yasaklamak için agresif bir şekilde ısrar ediyor . Hükümet 8 Şubat’ta kripto düzenlemesi kavramını resmen onaylarken, Bank of Russia başkanı Elvira Nabiullina daha sonra bankanın devletin kararını desteklemediğini ve Rusya’da kripto paranın benimsenmesine karşı çıkmaya devam edeceğini açıkladı.

Hükümet ve merkez bankasının bu Cuma gününe kadar ortak bir kripto düzenleme tasarısı sunması bekleniyor .

Rusya’daki bazı büyük devlet destekli finans kurumları, son zamanlarda ülkede kriptoyu düzenleme fikrini destekledi. Rusya’nın bankacılık devi Sber’in yönetim kurulu başkan yardımcısı Anatoly Popov’un, şirketin sektörü yasaklamak yerine düzenlemeye desteğini dile getirdiği bildirildi.

“Bizim pozisyonumuz, hükümetin kripto para birimlerinin yasaklanması değil düzenlenmesi gerektiği konusundaki pozisyonuyla örtüşüyor. Vatandaşların ve kuruluşların yasal olarak kripto para birimi elde etmelerini sağlayacak, AML mekanizmalarını ve vergilendirmeyi hesaba katacak etkili düzenlemeye ihtiyaç var” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like