News

Rusya kriptoyu yasaklamayacak, dijital varlıkların dolaşımını düzenlemeye çalışıyor

single-image

TASS haber ajansının bildirdiğine göre , Rusya Merkez Bankası ülkedeki kripto para birimlerinindolaşımını yasaklamak yerine düzenleyecek bir yasa çıkarmayı hedefliyor .

20 Aralık Pazartesi günü Devlet Duması’nda gazetecilere konuşan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vladimir Chistyukhin, özel olarak işletilen kripto para birimlerinin yakında ülkenin finansal sistemlerinden çıkarılabileceğini ima etti .

Merkez Bankası’nın Rusya’daki vatandaşların banka hesaplarından kripto para birimi borsalarına yapılan finansal transferlerin yasaklanmasını destekleyip desteklemediğine yanıt olarak düzenleyici şunları söyledi:

Mevzuat değişikliği ile sorunu çözeceğimizi düşünüyorum. Kripto para birimlerinin nasıl uygulanabileceğine dair daha doğru bir tanım olacak” 

Chistyukhin, Rus vatandaşlarının ve işletmelerinin kripto para birimi satın alıp depolayabileceğini, ancak yerel altyapı veya aracılar aracılığıyla yapamayacağını da sözlerine ekledi.

Rusya Merkez Bankası mevzuat üzerinde çalışıyor

Rusya Merkez Bankası, diğer şeylerin yanı sıra, kripto para birimlerinin Rus finans sektöründeki rolüne ilişkin vizyonunu ifade edeceği bir kağıt üzerinde çalışıyor, dedi:

“Yakın gelecekte kripto para birimleri hakkında bir rapor yayınlayacağımızı düşünüyorum. Bu rapor, Rus finans piyasasında gördüğümüz kripto para biriminin yeri konusundaki yaklaşımlarımızı içerecek. Bir ipucu veriyorum – Rus finans piyasasında kripto para birimi için bir yer görmüyoruz” dedi Merkez Bankası başkan yardımcısı.

Daha önce, düzenleyicinin başkanı Elvira Nabiullina, Rusya Merkez Bankası’nın Rus finansal altyapısının kripto para birimi işlemleri için kullanılmaması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Gerçekten de, Rusya merkez bankasına yakın iki finans piyasası kaynağına göre , artan kripto para birimi işlem hacmi, finansal istikrar için bir tehdit oluşturuyor ve bankayı ülkede kripto para birimi yatırımlarını yasaklamayı düşünmeye sevk ediyor.

Rusya kripto kısıtlamalarını artırıyor

Daha önce bildirilen Rusya’nın Bankası bildirildi yapılan ‘yavaş aşağı’ ödemelere ticari bankalar nasıl çalıştığını kripto ticaret platformları Limit ‘duygusal’ satın almalar için.

Genel olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, vatandaşları kripto para birimi varlıklarını ortaya çıkarmaya zorlayan yeni bir sistem sipariş ettiğinden, Rusya kripto para birimi düzenleyici çerçevesini dijital para birimlerinin planlı takibiyle büyüttü.

Popüler olarak Tor olarak bilinen Onion Router, Rusya’nın internet kontrolünü sıkılaştırmak için gizlilik hizmetlerini engellediği için son zamanlarda yardım çağrısında bulundu. Tor, 1 Aralık’tan bu yana 300.000’den fazla Rus kullanıcının ağa erişimde zorluklarla karşılaştığını bildirdi.

Rusya, dünya çapında en yüksek ikinci kullanıcı sayısına sahip olduğundan, bu Tor için çok büyük bir gerileme. Özellikle, Rusya’daki kripto para birimi, bu tür sınırlayıcı internet kısıtlamaları karşısında başarılı olamayabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like