News

Rusya Merkez Bankası Kripto Para Birimlerinin Yasaklanmasını Önerdi

single-image

  • Rus finans sektöründe kripto para biriminin rolünü tartışan bir makalede, ülkenin merkez bankası kullanımı, ticareti ve madenciliği için bir yasak önerdi.
  • Gazete, uçucu olmasının yanı sıra, kripto para birimlerinin dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suç operasyonları için sıklıkla kullanıldığını söyledi.
  • Sonuç olarak, makale, ülkedeki kripto ile ilgili herhangi bir işi önleyecek yeni mevzuat ve düzenlemeler önermektedir.

Rus finans sektöründe kripto para biriminin rolünü tartışan bir makalede, ülkenin merkez bankası kullanımı, ticareti ve madenciliği için bir yasak önerdi.

Çağrı, bugün erken saatlerde yayınlanan, Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı başkanı Elizaveta Danilova ile çevrimiçi bir basın toplantısında sunulan ‘Kripto Para Birimleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler’ başlıklı  bir makaleden geldi.

Gazete, uçucu olmasının yanı sıra, kripto para birimlerinin dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suç operasyonları için sıklıkla kullanıldığını söyledi. Gazete, bireylerin paralarını ulusal ekonomiden çekmeleri için bir çıkış sağlıyor ve bu da onu zayıflatma riski taşıyor.

Sonuç olarak, makale, ülkedeki kripto ile ilgili herhangi bir işi önleyecek yeni mevzuat ve düzenlemeler önermektedir. Bu, borsalar, tezgah üstü ticaret masaları ve eşler arası platformlar dahil olmak üzere kripto ticareti yapılacak yerlerin yasaklanmasını içerecektir. Rus kurumsal yatırımcıların kripto para birimini ülkenin finans sektörüne entegre etmesini önlemek için, kripto para kullanmaktan da caydırılmalıdır. 

Raporda ayrıca, ödemeler için kripto para birimi kullanımına ilişkin mevcut kısıtlamaların güçlendirilmesi vurgulandı. Kripto para birimini kullanarak ürün, hizmet veya işgücü satın alan veya satan Rus halkı ve kuruluşlarına ceza verilmesini önerdi. Bu çabalarda Rusya merkez bankası, kripto para borsası olan ülkelerle iş birliği yaparak yurtdışındaki Rus vatandaşlarının gerçekleştirdiği kripto para işlemlerini izlemeyi amaçlıyor.

Para otoritesi, dijital rublenin getirilmesiyle mevcut bankacılık altyapısının iyileştirileceğine inanıyor. Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) şu anda Rusya Merkez Bankası tarafından geliştirilmektedir. Rusların gelecekteki hızlı ve ucuz dijital ödeme ihtiyaçlarını karşılamayı umuyor ve riskler olmadan kripto para biriminin faydalarını sağlıyor.

Önceki öneriler

Merkez bankası , Rusya’da kripto para birimlerinin yasaklanması konusunda daha önce önerilerde bulunmuştu. Daha önce, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vladimir Chistyukhin, özel olarak işletilen kripto para birimlerinin aşamalı olarak kaldırılabileceğini ima etti.

“Yakın gelecekte kripto para birimleri hakkında bir rapor yayınlayacağımızı düşünüyorum. Merkez Bankası başkan yardımcısı, bu rapor, Rus finans piyasasında gördüğümüz kripto para biriminin yerine yönelik yaklaşımlarımızı içerecek” dedi. “Bir ipucu veriyorum – Rus finans piyasasında kripto para birimi için bir yer görmüyoruz.” 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like