News

SEC’in Bitcoin Spot ETF’yi reddetmek için ‘temel’i yok: Grayscale Investments

single-image

29 Kasım tarihli bir mektupta Grayscale Investments, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin Spot ETF’lerini engelleme kararını sorguladı. Varlık yöneticisi, komisyonun ” varlığın kendisine” değil , türevpiyasasına yatırım yapılmasına izin vermek için “hiçbir temeli” olmadığını savundu .

SEC, son zamanlarda VanEck’in teklifini içeren bir dizi ret yaptı. Grayscale, bunu “ayrımcı” olarak görse de, Grayscale Bitcoin Fund’ı (GBTC) spot teklife dönüştürmek için başvurusunun onaylanmasını bekliyor .

Grayscale Investments Global ETF Başkanı Dave LaValle, fiziksel destekli ürünlere yönelik güçlü talep gibi nedenleri öne sürerek daha önce şunları savunmuştu :

“Grayscale’de, düzenleyicilerin belirli bir varlığın vadeli işlemlerini elinde tutan ETF’ler konusunda rahat olmaları durumunda, aynı varlığın spot fiyatına maruz kalma sunan ETF’ler konusunda da rahat olmaları gerektiğine inanıyoruz.”

Bahsedilen mektupta Grayscale, Bitcoin bir “menkul kıymet” olmadığı için 1940 Yatırım Şirketi Yasası uyarınca kayıt önkoşulunun olmadığını da yineledi. Ayrıca, düzenleyicinin dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu risklerine dayanan önceki onaylamalarını sorguladı. Firmaya göre, onaylanmama emri “BTC ve hissedarlarına karşı adil olmayan bir şekilde ayrımcılık yapıyor” ve İdari Usul Yasasını (APA) ihlal ediyor.null

Kripto endüstrisi uzun zamandır fiziksel olarak desteklenen bir spot ETF talep ediyor. Geçtiğimiz ayın başında, Bit da CIO Matt Hougan bir spot ürünün üzerine bahse belirterek ,

“Nihayetinde, birçok yatırımcının istediği nokta bir Bitcoin ETF’si. Bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bitwise bu hedefi sürdürmeye devam edecek ve yatırımcıların kriptodaki inanılmaz fırsatlara erişmesine yardımcı olacak başka yollar arayacağız.”

Ne yazık ki, SEC Başkanı Gary Gensler, herhangi bir spot teklife kıyasla kripto-Vadeli ETF ile daha rahat .

Mektupta ayrıca, şu anda işlem gören Bitcoin Vadeli İşlem ürünleri piyasa tarafından memnuniyetle karşılanırken, “Komisyonun iki ürün arasında belirsiz ve isteğe bağlı Bölümünü uygulamaya devam ettiği” gerçeğine de değinildi .

“APA uyarınca, Komisyon, farklı muamele için makul bir temele sahip olmadığı sürece, benzer şekilde yerleştirilmiş ürünlere benzer şekilde muamele etmelidir.”

Grayscale, Bitcoin destekli spot ve Vadeli İşlemler değişim ürünlerinin yatırımcı risklerinin “ayırt edilemez” olduğunu iddia etti. “Adaletsiz” muamelenin ABD yatırımcılarını korumaktan ziyade “zarar verme” olasılığının daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like