News

SEC’in DeFi Projelerini Düzenlemeye Çalışabileceği Bildirildi!

single-image

SEC’in DeFi Projelerini Düzenlemeye Çalışabileceği Bildirildi!

SEC Başkanı Gary Gensler Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkezi olmayan finansın veya katılımcıları değerli dijital tokenler veya diğer teşviklerle ödüllendiren DeFi projelerinin düzenlenmesi gereken faaliyetler olarak sayılabileceğini söyledi .

Nisan ayında federal ajansa katılan Gensler, son aylarda kripto para birimlerini düzenlemek için daha fazlasını yapma konusunda açık sözlüydü. Bu ayın başlarında Aspen Güvenlik Forumu sırasında, düzenleyici çerçevelerin dışında çalışan endüstri oyuncularına karşı uyardığı kripto alanını “Vahşi Batı” ile karşılaştırdı.

  

“Amerikan halkı bu ticaret, borç verme ve DeFi platformlarında kripto satın alıyor, satıyor ve ödünç veriyor ve yatırımcı korumasında önemli boşluklar var” dedi.

Gensler, Wall Street Journal’a DeFi teriminin “yanlış bir adlandırma” olduğunu söyledi ve uzayda faaliyet gösteren platformların belirli şekillerde oldukça merkezileştirilebileceğini belirtti.

Anderson Kill hukuk firmasının ortağı Preston Byrne, açıkça menkul kıymet olmayan bir ürünün “yatırım sözleşmesi” olarak kabul edilmesi halinde bu şekilde düzenlenebileceğini söyledi. Bu, bir girişimcinin veya üçüncü bir tarafın çabalarından kaynaklanan kar beklentisiyle ortak bir girişimde para yatırımının olduğu sözleşmeleri, işlemleri veya planları tanımlayan bir terimdir.  

Byrne, Blockworks’e verdiği demeçte, “SEC, kripto projelerine karşı düzenleyici yaptırım eylemi getirip getirmeyeceğine karar verirken geleneksel olarak ekonomik içeriği forma göre yükseltiyor” dedi. “Token teşvikleri sunan birçok DeFi projesi, birçok yasal gözlemciye yatırım sözleşmeleri oluşturuyor gibi görünüyor ve bu nedenle düzenlenmiş alan içinde yer alıyor.” 

Byrne, SEC’in böyle bir projeyi gerçekten düzenleyip düzenlemeyeceğini, Howey analizinin sonucuna bağlı olacağını ekledi ; token projesinin ABD’ye ne ölçüde dokunduğu; ve düzenleyicilerin uygulama öncelikleri.

Gensler yorumları, aynı gün geldi Çığ açıkladı o Defi protokolleri getirecek bir $ 180 milyon likidite madencilik teşvik programını tanıtmak için kuruldu AAVE ve Eğrisi kamu blockchain için.

Yeni girişim, Avalanche’ın yerel tokeni AVAX’ı üç aylık bir süre boyunca Aave ve Curve kullanıcıları için likidite madenciliği teşvikleri olarak sağlayacak.

Bir Çığ sözcüsü, Blockworks’ün Gensler’in sözleri hakkında yorum yapma talebine ve şirketin SEC ile bu tür potansiyel düzenlemeleri görüşüp görüşmediğine hemen yanıt vermedi. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like