News

Shiba Inu’nun ($SHIB) Enflasyon Artarken Türkiye’de Popülerlik Kazandığı Bildirildi

single-image

Türkiye’nin enflasyonist felaketi, Shiba Inu ($SHIB) ve Tether ($USDT) dahil olmak üzere belirli kripto varlıkların benimsenmesinin artmasına yol açıyor. 

CoinDesk tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Türk Lirası’nın düşen değeri ve yükselen enflasyon ülke sakinlerini alternatif olarak kripto varlıklara yönelmeye zorluyor.

Bitcoin tarihsel olarak benzer durumdaki ülkeler için tercih edilen bir dijital değer deposu olsa da, rapor Türk vatandaşlarının alternatif olarak $SHIB ve $USDT’yi aradıklarını iddia ediyor. Binance’deki BTC/TRY işlem çifti için işlem hacmi Kasım ayında 918 milyon $, SHIB/TRY (5.26 milyar $) ve USDT/TRY (5.58 milyar $) işlem çiftlerinin beşte birinden azdı.

Toronto merkezli FRNT Financial’ın veri ve analitik başkanı Strahinja Savic, CoinDesk’e şunları söyledi:

Veriler, liranın karşı karşıya olduğu istikrarsızlığa rağmen, yerel tüccarların hala SHIB gibi madeni paralarla ilişkili istisnai getirilerden etkilendiğini gösteriyor. 

Türk Lirası, Kasım ayında dolar karşısında %40’lık bir çöküş de dahil olmak üzere bu yıl %87 değer kaybetti. Yerel para birimi, enflasyonun %20’yi aştığı dokuzuncu yıllık düşüşünü sürdürüyor. Piyasalar Çatlamaya Başladı

  Markets Start To Cracknull

Instabul’dan bir tekstil uzmanı ve kripto yatırımcısı olan Sabri Aygün, durumun daha da vahim olduğunu iddia etti. 

Resmi enflasyon rakamı %21’dir, ancak zemin seviyesinde %50’ye yakındır. 

Aygün, ülke vatandaşlarının altına ve dolara öncelik verdiğini, ancak aynı zamanda $SHIB, $VET ve $XRP gibi ucuz kripto paraları satın aldığını söyledi. 

CoinDesk’in belirttiği gibi, 1 katrilyon token arzıyla $SHIB, diğer popüler madeni paralara kıyasla ucuz olarak görülüyor. Binance TR borsasında, SHIB/TRY şu anda (14 Aralık saat 04:05 UTC itibariyle) son 24 saatlik dönemde %5,13 düşüşle 0,0004775 lira civarında işlem görürken, BTC/TRY %2,73 düşüşle 676.020 civarında işlem görüyor. son 24 saatlik süre.

Kripto tabanlı ödemeler şu anda Türkiye’de yasaklanmış durumda, ancak yasalara göre kripto varlıklara sahip olmaya izin veriliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like