News

Siber Güvenlik Sorunlarına Yanıt Olarak Merkezi Olmayan Bulut Depolama

single-image
  •  2021’deki siber güvenlik trendleri, geçmişte olduğundan daha yüksek oranlarda saldırılar içeriyor.
  • Merkezi depolama çözümleri, birçok veri koruma zorluğuna yatkındır.
  • StorX, kullanıcıları blok zinciri ile Merkezi olmayan depolama çözümleriyle tanıştırmayı amaçlıyor.

Siber güvenlik, 2021’de Colonial Pipeline ve Solar Winds gibi yüksek profilli ihlallerle zor zamanlar geçirdi. Bunun yanı sıra, büyük ekonomik ve güvenlikle ilgili etkilerle sonuçlanan düzinelerce başka ihlal de vardı.

Çalışmalar hızla uzak ve hibrit ofislere dönüştü ve bilgisayar korsanları bundan faydalandı. Uzaktan çalışmanın getirdiği güvenli olmayan konumlarda güvenlik açıkları ve boşluklar yaygındır. Bu boşluklar geçmişte olduğundan daha yüksek oranlarda kullanılmıştır.

Bu 2022, siber güvenlik, önceki yıllardaki eğilimi göz önünde bulundurarak dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

Siber güvenliğin bir bölümü, Küresel Bulut Depolama pazarıdır. Bu pazarın 2020’de 50,1 milyar dolardan 2025’te 147,3 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Dropbox, Apple ve Google gibi şirketler tarafından hizmet verilen bu pazar, bulut depolama hizmetleri sayesinde şirket operasyonlarının çalışma şeklini değiştirdi. Ancak, bu hizmet sorunsuz değildir.

Merkezi Bulut Depolama, birçok veri koruma zorluğuna sahiptir. Veri gizliliği, siber saldırılar ve veri manipülasyonu gibi sorunlar diğerleri arasında hala var. Bu, kullanıcıların özel verilerini yöneten üçüncü taraf varlıklara sahip olmanın doğrudan bir nedenidir.

Bu nedenle Merkezi Olmayan Bulut Depolama , dikkat edilmesi gereken önemli bir alternatiftir. Bu kavram, son derece tekelleştirilmiş bulut hizmeti sağlayıcıları pazarını demokratikleştirmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcıları merkezi bir hizmet sağlayıcıya getirmek yerine, kullanıcıların bireysel çiftçilerden depolama kiralamasına olanak tanır.

Merkezi olmayan bir depolama yönteminin çeşitli avantajları vardır. Yani, merkezi aracılardan ayrılma, güvenliği artırır ve sansür biçimlerini azaltır.

StorX gibi şirketler , Merkezi Olmayan Bulut Depolamanın savunucularıdır. Kullanıcıların önemli verileri güvenli bir şekilde şifrelemesine, parçalamasına ve dünyanın dört bir yanına dağılmış birden çok barındırma düğümüne dağıtmasına yardımcı olan şirketler.

StorX, özellikle XDC ağına dayalı bir ağ ile daha hızlı olmasını sağlayan yeni bir başlangıçtır; daha ucuz; ve rakiplerine göre daha enerji verimli.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like