News

SoftBank, Güney Kore metaverse platformu Zepeto’ya 150 milyon dolar yatırım yaptı

single-image

Güney Koreli Naver Corp tarafından geliştirilen bir moda metaverse ekosistemi olan Zepeto, SoftBank’tan 150 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

Wall Street Journal , yatırım Seri B finansman yuvarlak bir parçasıdır. Kuzeyindeki bu metaverse platformunun değeri 1 milyar $.

2018’de piyasaya sürülen Zepeto, Güney Kore’de ortaya çıkan birkaç metaverse ekosistemi arasında yer alıyor. WSJ, platformun 2 milyondan fazla aktif günlük kullanıcıyı çektiğini ve çoğunlukla 13 ile 24 yaş arasındaki kadınlar arasında popüler olduğunu bildiriyor.

Kullanıcılar, daha sonra uygulamanın sanal alanında etkileşim kurmak için kullanılan Zepeto platformunda kendi dijital avatarlarını oluşturur.

Platformun artan popülaritesi, Gucci ve Ralph Lauren gibi küresel moda devlerinin de ilgisini çekti. Bu markalar, platformda satılık sanal giyim ürünleri yarattı.

Zepeto’nun hareketli yüksek moda sahnesi, platformun yaratıcı ekonomisinin bir şekilde moda merkezli hale geldiğini de gördü. Naver Z Corp’un baş strateji sorumlusu Rudy Lee WSJ’ye “Muhtemelen dünyanın en büyük sanal moda pazarıyız” dedi.

SoftBank’ın Zepeto’nun B Serisi artışına katılımı, bankanın – Vision Fund 2 kolu aracılığıyla – başka bir metaverse oyun platformu olan The Sandbox için 93 milyon dolarlık bir finansman turuna öncülüketmesinden kısa bir süre sonra geldi .

Blockchain oyun ve metaverse ile ilgili girişimler, risk sermayesi şirketlerinden önemli yatırım ilgisi çekmeye başladı. Bir blockchain oyun loncası olan Avocado, yakın zamanda Solana Ventures da dahil olmak üzere bir grup yatırımcıdan 18 milyon dolarlık fon sağladı .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like