News

Solana Ağı, Bildirilen Başka Bir DDoS Saldırısına Uğradı

single-image

Solana blok zincirinin Salı sabahı erken saatlerde başka bir dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısına maruz kaldığı bildirildi.

Solana’nın blok zincirinin bugün erken saatlerde başka bir DDoS saldırısına uğradığı bildirildi, ancak ağ şu an itibariyle tekrar iyi durumda görünüyor. Bu, son birkaç aydaki üçüncü benzer olay gibi görünüyor.

Solana’nın DDoS ile Buluşması

Tanınmış Çinli gazeteci Colin Wu’ya göre Solana 4 Ocak’ta düştü. Saldırganın, dağıtılmış hizmet reddi saldırısını sürdürmek için spam’den yararlandığından şüphelenildi. Ağ yaklaşık dört saat sonra tekrar çevrimiçi oldu. Bir DDoS saldırısı, genellikle kurbanın web kaynağına birden çok istek göndererek ağı tıkar veya tıkar ve platformun doğru çalışmasını engeller. İlgili Twit

Solana vakfı tarafından olayı doğrulayan hiçbir resmi ayrıntı açıklanmazken, bu olay son altı aydaki üçüncü olay. Ek olarak, Twitter’daki bazı hesaplar , Solana’nın kesinti yerine ” büyük bir yavaşlama” yaşadığını iddia etti . Üyeleri r / CryptoCurrency subreddit da konuyu rapor ve “sistemin açığı” bir olduğunu iddia “ölüm ciddi yatırımcılar için çanı.” Gönderide ayrıca şunlar yazıyor:

“Saldırganları suçlamak sadece sahtekârlıktır. İyi tasarlanmış bir blok zincirinin saldırganlara sahip olmaması gerekiyor, ağın parametrelerine göre bloklar üretmeye devam etmesi gerekiyor, birisi işlemleri spam olarak gönderdiği için ara vermemesi gerekiyor.”

Solana’nın Teknik Sıkıntıları

Yukarıda belirtildiği gibi, bu Solana’nın bir DDoS saldırısına uğradığı ilk örnek değil. Solana Status , ağda geçen yıl Eylül ayında 45 dakika boyunca aralıklı istikrarsızlık yaşadığını bildirdi.

Bu süre zarfında, Solana doğrulayıcıları, Solana tabanlı DEX, Raydium’da bir IDO için toplu botlama faaliyeti nedeniyle 17 saatlik bir kesintiye uğramadan önce yeni bir sürüm için hazırlanıyorlardı. Hiçbir fon kaybolmadı ve Solana tam işlevselliğe geri döndü, ancak geliştiriciler ağı yeniden başlatmaya başvurduklarında tüm fiyasko ciddi eleştiriler aldı.

Üç ay sonra, ağın baştan sona çevrimiçi kalmasına rağmen ikinci bir DDoS saldırısına uğradığı bildirildi. Yoğun sıkışıklığa rağmen, kurucu ortak Raj Gökal , herhangi bir DDoS saldırısı olmadığını açıkladı . Solana blok zincirindeki performans sorunlarından Chicks NFT’sinin sorumlu olduğunu ortaya çıkaran NFT oyunu SolChicks oldu .

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like