News

Stabilcoin patlaması, merkezi olmayan birlikte çalışabilirlik olmadan devam etmeyecek

single-image

Evrensel birlikte çalışabilirlik, sabit paraların ve CBDC’lerin küresel dijital ekonomi için potansiyelini ortaya çıkarabilecek eksik parçadır. 5557 37 0:00 

Stablecoin’ler, 100 milyar doları aşan bir piyasa değeri ile dijital varlık piyasasının temel taşıdır. Hükümetler, trendlere ayak uydurmak için şimdiden önemli miktarda kaynak ayırıyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanının Finansal Piyasalar Çalışma Grubu tarafından yayınlanan Kasım 2021 tarihli bir rapor, stablecoin düzenlemesinin hükümet yönergeleri dahilinde uygulanmasını sağlamak için çeşitli önlemleri detaylandırıyor . Bir küresel merkez bankası anketi Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) gösterileri ile merkez bankalarının% 86 şimdi aktif merkez bankası dijital para (CBDCs), bir stablecoin bir hükümet destekli form ile bir şekilde başlattık. Daha 17 Pilot aşamasında iken merkez bankalarının Bu kesimden, yedi artık resmen, CBDCs başlattı göre Atlantik Konseyi CBDC izleyicisine.

Tüm kripto para birimleri gibi, sabit paralar da eşler arası (P2P) dijital işlemleri desteklemek için blok zinciri teknolojisine güvenir ve onlara nakitin taşıyıcı-enstrüman ve nihai ödeme özelliklerini verir. Bu merkezi olmayan altyapı, daha hızlı işlemler, daha düşük ödeme maliyetleri, gelişmiş şeffaflık ve son kullanıcılar için daha fazla kontrol gibi vaatlerde bulunuyor.

Hem kamu hem de özel birçok farklı piyasa aktörü, birden fazla parçalanmış blok zinciri ağı geliştirdi. Tam faydalarını elde etmek için, stabilcoinlerin birçoğunda çalışması gerekir. Günümüzde Dai (DAI), TerraUSD (UST) ve USD Coin ( USDC ) gibi yenilikçi stabilcoin geliştiricileri, bunun gerçekleşmesi için tek seferlik köprüler kurarken aşırı maliyetler ve güvenlik riskleriyle karşı karşıyadır. Pazarın daha da büyümesi ve yenilik yapması için, tüm blok zinciri ağlarını güvenli bir şekilde birbirine bağlayan evrensel bir birlikte çalışabilirlik ağı gereklidir. Bu evrensel birlikte çalışabilirlik çözümleri, CBDC ve stablecoin geliştiricilerinin tek seferlik yapılarla ilişkili maliyetleri ve güvenlik risklerini aşmasına da yardımcı olacak.

Blockchain birlikte çalışabilirliğine duyulan ihtiyaç

Dijital varlıklar, sessiz ağlar üzerinde çalışarak potansiyellerine ulaşamazlar ve sabit paralar da farklı değildir. Birlikte çalışabilir tasarım çözümleri, sınır ötesi işlemler, havaleler ve hatta tedarik zinciri yönetimi ile ilgili maliyetleri, zamanı ve yönetimi iyileştirerek istikrarlı varlıkların birçok ülkenin ekonomik dönüşümünde kritik bir rol oynamasını sağlayacaktır. Birlikte çalışabilirlik çözümleri, hem blok zinciri ağları arasında hem de belirli CBDC’ler arasında dijital varlıkların dağıtımını kolaylaştırabilir.

Piyasadaki en baskın sabit paralardan biri olan USDC, bize blok zincirler arasında birlikte çalışabilirlik ihtiyacına iyi bir örnek veriyor. USDC başlangıçta Ethereum’a yerleştirildikten sonra, USDC’nin geliştiricileri olan Merkez konsorsiyumu, bu ağlardaki uygulamalara yönelik artan pazar talebine yanıt vermek için diğerlerinin yanı sıra Solana ve Algorand gibi diğer blok zinciri ağlarında USDC yığınını yeniden inşa etmek zorunda kaldı . USDC geliştiricileri bu yığınları oluştururken gerçek sorunları ve eksiklikleri ele alıyordu: Farklı teknoloji yığınları, sabit paralarının likiditesini parçalar.

Farklı blok zincirleri arasındaki tek bir birlikte çalışabilirlik ağı, bu merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) ve varlıkları, her yeni blok zinciri ağında yazılım yığınlarını yeniden konuşlandırmadan tüm blok zinciri ekosistemi için kullanılabilir hale getirebilir. Bu, protokol ve uygulama seviyelerinde geliştirici kaynakları üzerindeki talep baskısını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Blockchain birlikte çalışabilirliği, stabilcoin verenler ve farklı blockchain ağlarının sahipleri arasında ödeme transferleri ve staking dahil olmak üzere stablecoin işlemlerinin gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Bu tür bir çözüm, likiditeyi büyük ölçüde artıracak ve 100 milyar dolar artı sabit para piyasasında daha fazla birleştirilebilirlik sağlayacaktır. Ayrıca, stabilcoin ihraççılarının, şu anda yaptıkları gibi, stabilcoinlerini her bir blok zinciri ağında ayrı ayrı listelemenin hantal süreçlerinden geçme ihtiyacını da ortadan kaldıracaktır.

CBDC’ler ayrıca birlikte çalışabilirlik gerektirir. Temmuz 2021 tarihli bir BIS raporu , hem çok taraflı işbirliği ihtiyacını hem de CBDC’ler arasında ağ birlikte çalışabilirliğinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bazı hükümetler korumacı politikalar uygulamak isteyecek olsa da, birlikte çalışabilirlik, sınır ötesi ticaret akışları, uluslararası havaleler ve sınır ötesi işlemler dahil olmak üzere CBDC’leri içeren uluslararası işlemleri kolaylaştırarak daha açık bir yaklaşım benimseyenlere fayda sağlayacaktır. Bu faydalar, belki de Banque de France’ın Fransa’nın yedinci CBDC deneyi için Banque Centrale de Tunisie ile ortak olmasının bir nedenidir . Nijerya’nın eNaira dijital para biriminin piyasaya sürülmesi üzerineNijerya Merkez Bankası Başkanı, birlikte çalışabilir bir çerçevede çalışan yeni piyasaya sürülen dijital para biriminin faydalarını benimsedi.

Birlikte çalışabilir tasarımlar için güvenlik ve ademi merkeziyetçilik

Yukarıda özetlenen geliştiricilerin dünyadaki en büyük sabit paralar üzerindeki çabaları, birlikte çalışabilirlik ihtiyacını göstermektedir. Ayrıca, henüz evrensel bir birlikte çalışabilirlik protokolüne sahip olmayan bir dünyada geçici çözümler oluşturmanın risklerinin ve maliyetlerinin de altını çiziyorlar. Farklı blok zinciri ağlarını bağlamanın karmaşık gereksinimleri nedeniyle, zincirler arası birlikte çalışabilirlik ek güvenlik hususları ekler. Birden fazla blok zincirine maruz kalmak, bu ağları daha fazla potansiyel saldırı vektörüne açar. Dünya, ağustos ayında bir saldırganın , merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında kullanılan bir birlikte çalışabilirlik köprüsü olan Poly Network’ten 600 milyon dolardan fazla değere sahip kripto para birimini boşalttığında bunun yıkıcı bir örneğine tanık oldu .

Birlikte çalışabilirlik çözümlerini dağıtmayı amaçlayan herhangi bir blok zinciri ağı, sektördeki en yüksek güvenlik standartlarını sağlamak için inşa edilmelidir, ancak aynı zamanda canlılığından, verimliliğinden veya ademi merkeziyetçiliğinden ödün vermemelidir. Çok taraflı kriptografi ve merkezi olmayan konsensüs, geliştiricilerin sağlam ve ölçeklenebilir birlikte çalışabilir sistemler oluşturmasını sağlayan temel bileşenlerdir. Bu ilkel öğelerin birleştirilmesi, zincirler arası işlemleri güvenli bir şekilde koruyabilen ve birden çok kötü niyetli katılımcının varlığında güvende kalabilen merkezi olmayan birlikte çalışabilirlik protokolleri oluşturmaya olanak tanır.

Blockchain birlikte çalışabilirliği yeni ekonomik fırsatlar açacak

CBDC pilot projelerinin kullanıma sunulması hız kazandıkça ve sabit paralardaki büyüme devam ederken, dünya ticaret kuruluşları, teknoloji uzmanları, blok zinciri geliştiricileri ve ödeme sağlayıcıları bu CBDC programlarının ve sabit para projelerinin gelişimini ve başarısını takip edecek. Bu yeniliklerin yerel ve uluslararası ödemeler ortamına yeni süreçler getirmesinin yollarını arıyorlar. Sabit paralar için evrensel bir birlikte çalışabilirlik çerçevesinin faydaları, ülkeler arasındaki uluslararası ödeme işlemleri için ölçeklenebilirliği artıracak, böylece daha verimli ve gelişmiş sınır ötesi ticaret akışlarını, uluslararası havaleler için daha hızlı ödemeyi ve akıllı telefonlar gibi dijital cihazlar aracılığıyla daha fazla finansal katılımı kolaylaştıracaktır.

Toplumların ve ekonomilerin CBDC’lerin tüm faydalarından yararlanabilmesi için, uluslararası ödeme sistemi üzerinde entegrasyonu ve işlevi desteklemek için evrensel birlikte çalışabilirliğe ihtiyaç duyulacaktır. Benzer şekilde, farklı blok zinciri ağlarında yayınlanan sabit paralar, ancak çeşitli blok zincir ağlarında evrensel olarak kabul edilebildikleri takdirde dijital ödemeleri başarılı bir şekilde kolaylaştırabilir. CBDC’lerin ve stablecoin’lerin üzerinde etkin bir şekilde çalışabileceği evrensel bir birlikte çalışabilirlik ağı, son kullanıcılara, işletmelere ve hükümetlere daha fazla ekonomik ve ticari fayda sağlayacaktır.

Coin Telegraph alıntısıdır

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like