News

Tayland, ödemelerde kripto para kullanımını resmi olarak düzenleyecek

single-image

Tayland finans sektörü düzenleyicileri, kripto para birimlerinin bir ödeme şekli olarak kullanımını içerecek yönergeler yayınlamayı planlıyor.

Tayland Bankası (BOT), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Maliye Bakanlığı (MOF) ortak bir basın açıklamasında kripto para birimlerinin ödemelerde kullanılmasının ülkenin finans sektörü için bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Ajanslar, dijital para birimlerinin bir ödeme modu olarak yaygın şekilde kullanıldığını kabul etti, ancak düzenleyicilerin tüketicileri korumaya odaklanması gerekiyor. 

Ayrıca düzenleyiciler, ödemede dijital para birimlerinin yararlarını ve eksikliklerini incelediklerini belirtirken, fiyat oynaklığı, siber suç , veri gizliliği ve kara para aklama risklerinin öne çıktığını belirtti.

Açıklamada, “Bu tür riskleri ve sonuçları kabul eden düzenleyiciler, dijital varlıkların mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak yaygın şekilde benimsenmesini sınırlamak için ilgili yasal çerçevelere uygun olarak yetki kullanmayı değerlendireceklerdir” denildi. 

Düzenlemelerin, finansal inovasyonun önemini de hesaba katarken, belirli kripto para birimlerine odaklanması bekleniyor. 

Tayland’ın SEC Genel Sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol’a göre, alanı düzenlemenin yanı sıra, ajansın tüketici korumasının yanı sıra dijital varlık işletmelerinin gelişimini teşvik etme yükümlülüğü var. 

Ancak düzenleyiciler, düzenlemelerin ne zaman açıklanacağını açıklamadı. 

Tayland kripto sektörü düzenlemelerini artırıyor

Tayland kritik bir kripto para birimi piyasası olarak ortaya çıkarken, ülke son zamanlarda sektör için yasaların çıkarılmasına giderek daha fazla odaklandı.

Son zamanlarda, ülkenin maliye bakanlığı , kripto para birimi ticaretinden elde edilen kârlara %15’lik bir sermaye kazancı vergisi uygulamayı planladı.

Benzer şekilde, Aralık ayında BOT, bankaları kripto para birimi ticaret platformlarıyla doğrudan ilişkiye girmemeleri konusunda uyardı. Banka, piyasa oynaklığı gibi risklere atıfta bulundu.

Ülkedeki kripto büyümesi, dijital para birimi işlemlerinin 205 milyon baht (6 milyon $) olduğunu gösteren Kasım 2021 SEC raporuyla vurgulanıyor. Özellikle, ay neredeyse 68.000 $ ile tüm zamanların en yüksek Bitcoin seviyesini kaydetti.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like