News

Teknoloji Stokları Batarken Kripto Sabit Tutuyor

single-image

Dünya normale dönerken birçok COVID dönemi teknoloji hisse senedi favorisi mücadele ederken, kripto piyasası, pandeminin 2020 başlarında başlamasından bu yana genel olarak güçlü kaldı.

Netflix’in hisse senedi fiyatı, kazanç raporunun 10 yıl içinde ilk kez abone kaybını belirtmesinin ardından bugün %37 düştü. Virüsün giderek yeni normal olarak görülmesi nedeniyle pandeminin gözdesi olan diğer birçok hisse senedi sorun yaşarken, kripto piyasasının favorileri kazançlarının çoğunu korudu.

Kripto Piyasası

Meta’nın bu yılın başlarında çeyrek trilyon dolarlık piyasa değerindeki tarihi düşüşünü anımsatan Netflix, büyük ölçüde pandemi azaldıkça dünyanın yeniden açılması nedeniyle bugün piyasa değerinin üçte birinden fazlasını kaybetti. Meta ve Disney gibi diğer popüler teknoloji hisseleri de bugün önemli ölçüde düştü (%7 ve %5).

Dünyanın en tanınmış şirketlerinden bazılarında kan dökülmesine rağmen, kripto piyasası bugün nispeten yatay seyrediyor. Bitcoin bugün 40.000 ila 42.000 dolar arasında salınım yaptı ve ardından 41.100 doların biraz üzerine düştü, Ethereum ise bugün sadece yüzde 1.4 düşüşle 3.070 dolardan.

Mart 2020’deki aşırı piyasa çöküşünün ardından, Bitcoin 4.000 doların altına ve Ethereum 100 doların altına düştüğünde, kripto hem fiyat hem de popülerlik açısından bir patlama gördü. Bu kısmen, pandemi sırasında dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının borsaya da fayda sağlayan güvercin politikaları nedeniyle oldu.

Bununla birlikte, son iki buçuk yılda (yani pandemi sırasında) en çok yararlanan şirketlerin çoğunun aksine, kripto nispeten iyi durumda. Toplam kripto para piyasası değeri, geçen Kasım ayının en yüksek seviyelerinden bu yana değerinin yaklaşık üçte birini kaybederken, bugün hala pandeminin başlangıcında olduğundan yaklaşık on kat daha yüksek.

Buna karşılık, pandemi sırasında borsa favorilerinin çoğu çöktü. Peloton geçen yıla göre %77 düştü; Yakınlaştırma %67 azaldı; DocuSign 100 doların altında ve tüm zamanların en yüksek seviyeleri 300 doların üzerinde. Cathie Wood’un amiral gemisi ARKK borsada işlem gören fon, pandemi zirvelerinden değerinin üçte ikisini kaybetti. Fastly, Teladoc, Plug Power, Novavax ve Draftkings dahil olmak üzere, bu kadar önemli düşüşlere sahip olan aşırı yükselen hisse senetlerinin listesi kapsamlıdır.

Tabii ki, pandemi zirvelerinden parçalanan kripto para birimlerinin listesi de geniş. Bununla birlikte, küçük “altcoinler” satın almak herkesin bildiği gibi risklidir ve piyasa değeri ve uzun ömür temelinde kripto pazarından genel olarak ayırt edilmelidir. Ancak görüldüğü gibi, geleneksel hisse senedi piyasasındaki yatırımcılar da çok para kaybedebilir ve bunun için kenarda işlem yapmaları bile gerekmez.

Açıklama: Yazma sırasında, bu parçanın yazarı BTC, ETH ve diğer birkaç kripto para birimine sahipti. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like