News

Türk Lirası Erdoğan Yönetiminde Çöküyor: Bitcoin Yerliler İçin Cankurtaran Olabilir mi?

single-image

Sorumluluk Reddi: Bu yazı cryptopotato websitesinden alınmıştır. Hiçbir siyasi ve ekonomik tavsiye içermez. Kişilerin risklerini ölçmesi ve kendi değerlendirmesini yapması gerekir.

Michael Saylor, Türkiye’deki mali kaosa rağmen Türklerin TL’lerini BTC’ye çevirmeleri halinde “gelişebileceklerine” inanıyor.

Türkiye’nin ulusal para birimi olan Türk lirası, son üç aydır serbest düşüşte ve ABD doları karşısında değerinin yaklaşık %35’ini kaybetti. Bu, Başkan’ın sonuncusu USD karşısında günlük %15’lik bir düşüşe yol açan biraz tartışmalı politikalarının ve kararlarının sonucu oldu.

Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan da dijital lira uygulamasının önünü açmayı amaçlayan bitcoine savaş ilan etti. O zamandan beri, Türkiye önemli ekonomik gerilemeler yaşarken, birincil kripto para birimi fiyatını yaklaşık %40 oranında artırdı. Bu nedenle, MicroStrategy’den Michael Saylor, yerel halka, ülke sınırları içinde hüküm süren parasal kaosta kendilerini kurtarmak için fiat para birimlerini bitcoin’e dönüştürmelerini tavsiye etti.

Türkiye Mali Krizi Kötüleşiyor

Türkiye’deki mali durum, en hafif tabirle, endişe vericidir ve temel sorunları Türk lirasının çöküşünden kaynaklanmaktadır. 23 Kasım’da dolar karşısında 13.44 ile tarihi düşük seviyesine geriledi. Bu, tek bir gün için %15’lik bir düşüş oldu.

Büyük düşüş, şu anda %20 civarında olan enflasyona neden oluyor. Türkler için (yaklaşık 85 milyonluk bir nüfus) temel mal ve hizmetlerin fiyatları yükselirken, yerel para birimindeki maaşları ciddi şekilde değer kaybetti.

COVID-19 salgını ve bazı hükümetlerin uyguladığı tartışmalı politikalar da enflasyonun yükselmesine neden oldu. Örneğin ABD dolarının toplu olarak basılması, Amerika’daki oranı yaklaşık %6’ya çıkardı. Yine de Türkiye’deki durum çok daha kötü görünüyor.

Her gün değerini kaybeden bir ulusal para birimine sahip olmak, devletin kitlesel salgınla mücadelede ve ekonomisini eski haline getirmede daha fazla zorluk çekeceği anlamına gelebilir.

Koronavirüs hakkında konuşurken, ülkenin bir dizi yeni vakadan ve kaydedilen ölümlerden en kötü etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirtmekte fayda var. Şimdiye kadar 75.000’den fazla insan hayatını kaybederken, günlük yaklaşık 30.000 yeni vaka.

Eyaletteki ekonomik ve sağlık krizi o kadar şiddetli ki teknoloji devi Apple , cihazlarının Türkiye sınırları içinde çevrimiçi satışını geçici olarak askıya aldı . Şirketin bu hizmetleri ne zaman geri yükleyeceği belirsizliğini koruyor.

Erdoğan’ın tartışmalı yasaları

Birçoğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve tartışmalı emirlerinin bu mali anarşiyi körüklediğini düşünüyor. Tim Ash – Bluebay Varlık Yönetimi Kıdemli Gelişmekte Olan Piyasalar Stratejisti – olduğu arasında olanlar:

“Liranın olduğu yer çıldırıyor, ancak bu, Türkiye’nin şu anda altında faaliyet gösterdiği çılgın para politikası ayarlarının bir yansıması.”

TL’nin dolar karşısında yukarıda bahsedilen %15’lik düşüşü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomik bağımsızlık savaşını” kazanmak için faiz oranlarını düşürme politikasını ikiye katlamasının ardından geldi . Bu agresif döngüler ihracatı, bölgedeki yatırımları ve istihdamı artırmayı hedefliyor. Ancak şu ana kadar çok az başarı elde edildi ve Erdoğan’ın eylemleri muhalif partilerden büyük tepki aldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan. Kaynak: Yahoo

Türkiye ve Bitcoin

Yerel yönetim , kripto para yatırımcılarının ödemeler için varlıklarını kullanmalarını yasakladığında Nisan 2021’di. Yetkililer ayrıca, dijital varlıkları “doğrudan veya dolaylı olarak ödeme hizmetlerinin sağlanmasında ve elektronik para basımında” kullanmalarına da izin vermedi.

Yerlileri kripto para birimlerinden uzaklaştırmak yerine kısıtlamalar ters etki yaptı ve ülkedeki Bitcoin Google aramaları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan , BTC’ye savaş ilan ederek dijital varlık sektörüne bir kez daha ateş etmişti. Yetkili kuralına sadık kalarak, hükümetin tam kontrolü altında olacak bir merkez bankası dijital para biriminin yolunu temizlemek istedi.

O zamanlar “Bitcoin’e karşı bir savaş içindeyiz” dedi. “Çünkü bu konudaki temel kimliğimiz olan paramızla yola devam edeceğiz.”

Nisan ayında olduğu gibi, Türk lirası dolar ve diğer ulusal para birimleri karşısında düşüş eğilimine girerken, insanların bitcoin ve alternatif paralara olan ilgisi arttı. Aynı zamanda, bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine fırladı ve o zamandan beri hafifçe geri çekilse de, lira hala dolar karşısında oldukça ileride, ancak lira değil.

‘Gelişmek’ İstiyorsanız BTC’yi Kucaklayın

Türkiye ve yerel para birimi çökmüş durumda olabilir, ancak bitcoin sakinlerin yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olabilir. MicroStrategy’nin CEO’su ve önde gelen bir BTC boğası olan Michael Saylor’un yakın zamanda görüşü buydu.

Bu, Saylor’un makroekonomik düzeydeki düşüncelerini ilk kez yayınlayışı değil. Kısa bir süre önce, El Salvador’un bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul etme kararını övdü.

Saylor , sermayesinin (veya şirketinin) önemli bir bölümünü bitcoin’e dönüştürmek hakkında kesinlikle bir veya iki şey biliyor . Kişisel BTC zulası ve MicroStrategy’nin varlıkları şu anda 5 milyar dolardan fazla değerde.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like