News

Türkiye dijital geleceği üstlenirken kripto ve NFT’ler düzenlemeye uyuyor

single-image

Kripto para birimlerinin düzenlenmesi ve vergilendirilmesinin belirsizliğine veya hatta eksikliğine rağmen, Türkiye yüksek enflasyonun ortasında dijital varlıkları giderek daha fazla kullanıyor.

Medeniyetin beşiği olan Türkiye, yüksek enflasyonlu ekonomisine rağmen sessizce dijitalleşiyor ve liranın oynaklığı Bitcoin ( BTC ) ve Ether ( ETH ) fiyatlarıyla ilişkilendirilebilir . 2021’in dördüncü çeyreğinde, TL/USD döviz kuru Aralık ortasına kadar altı hafta içinde dolar başına 9’dan 18,5 liraya düştü, ardından 10 liraya kadar yükseldi ve ardından 13,87 liraya düştü. yazarak, para birimini oldukça değişken bir varlık haline getiriyor.

Türk Lirası’ndaki oynaklık , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek enflasyon ortamında ve merkez bankacılarının tavsiyesi dışında yaptığı ters oranlı faiz indiriminden kaynaklandı . Yüksek enflasyon, nakit değerini düşürme ve George Soros gibi üst düzey hedge fon yöneticilerinin yanı sıra büyük profesyonel ve kurumsal yatırımcılar da dahil olmak üzere yatırımcıları paralarını kripto para birimlerine yatırmaya yönlendirme eğilimindedir. Enflasyon %20’nin üzerine çıkarken “Türkiye’de Bitcoin ve diğer kripto para kullanımı on bir kat arttı.”

Beklenmedik bir şekilde, kripto para piyasası 2022’nin ilk işlem haftasında çöktü ve sonuç olarak, 2021’de sırasıyla %100 ve %300 yükselen Bitcoin ve Ether ayı piyasası bölgesine girdi. Kaza, üç olayın birleşiminden sorumlu tutuldu.

İlk olay, ABD Merkez Bankası’nın Aralık ayı toplantısının tutanaklarının yayınlanmasıydı. ABD merkez bankasının pandemi dönemi teşvikini azaltacağını ve faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmeye başlayacağını ima ettiler. Bu haber, Bitcoin’in fiyatının Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %40’ın üzerine düşmesiyle kripto para piyasalarına sıçrayan küresel borsalarda bir satışı tetikledi. Benzer şekilde, haberin ardından Ether %13’ün üzerinde düştü. 3300 dolar kadar düşük.

İkinci olay, dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madencilik merkezi olan Kazakistan’da, ülkenin hükümetinin görevden alınmasına ve internet hizmetlerinin kapatılmasına ve dünyanın Bitcoin madencilik operasyonlarının tahmini olarak %13’ünün çevrimdışı kalmasına yol açan hükümet karşıtı isyanlardı .

Üçüncü olay, milyonlarca insanı hasta bırakarak uzun vadeli sosyal ve ekonomik kalkınmaya zarar veren ve önceki her dalgalanmanın kümülatif ücreti altında zaten çökmekte olan sağlık sistemlerini sular altında bırakan COVID-19’un Omicron varyantının dünya çapında hızla yayılmasıydı. İnsanların sürekli virüs korkusuyla yaşamaması gerektiği fikrini pekiştiren COVID-19 aşı üreticisi BioNTech’in Alman-Türk kurucu ortağı Uğur Şahin, virüsün birkaç yıl daha burada kalmasına rağmen, COVID-19 varyantları kontrol edilebilir hale geliyor ve BioNTech, gözünü yeni varyantlar ve yeni suşlar üzerinde tutuyor.

Bununla birlikte, beklenmedik piyasa çöküşü, Türk yatırımcıların kripto para birimlerinin zayıflayan liraya ve çift haneli enflasyona karşı bir korunma olduğuna olan inancını sarsmak için yeterli olmadı .

İlk çevre dostu, güvenli kripto para birimleri

İlk kripto para birimini tasarlayan Satoshi Nakamoto olsa da, 2003 yılında ilkini tasarlayan aslında Ava Labs CEO’su, Cornell Üniversitesi’nde profesör ve Kripto Para Birimleri ve Akıllı Sözleşmeler Girişimi’nin eş direktörü olan Türk-Amerikalı Emin Gün Sirer’di. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden altı yıl önce. “Karma” olarak adlandırılan, bir iş kanıtı protokolüne dayanıyordu.

2019’dan beri Sirer, yüksek işlem hacmi için yeni bir fikir birliği mekanizması kullanan çevre dostu bir blok zinciri olan Avalanche’ı oluşturmaya odaklandı. Sirer’in bana açıkladığı gibi: “Avalanche, pahalı, enerji yoğun donanım yerine zorlu matematik ve bilimi ölçeklendiren yüksek performanslı, çevre dostu bir blok zinciridir. Özünde, Avalanche konsensüsünün yeniliği, doğrulama düğümleri arasında gereken iletişim miktarını azaltır, bu da ağdaki milyarlarca dolarlık değeri güvence altına almak için gereken donanım ve gücü azaltır. Bir adım daha ileri götürüldüğünde, Avalanche ‘hareketsiz’ bir protokoldür, yani ağ etkinliği yavaşlarsa, düğümler neredeyse diğer tüm platformlarda gördüğümüz gibi sürekli olarak enerji harcamayacaktır. Düğümler, yayınlamak ve bir sonraki karara hızla geçmek için başka bir işlem duyana kadar bekleyecek.” Ekledi:“Sürdürülebilirlik, blok zinciri endüstrisinin geleneksel altyapıları geçme yeteneği ve ayrıca tüm bu ekosistemin insanların hayatlarını iyileştirmek için inovasyonu kullanma konusundaki temel etiği için kritik öneme sahip.”

Sirer sözlerine şöyle devam etti: “İklim aktivistlerinin karşılaştığı ataletin çoğu, çok fazla güce sahip olan yerleşiklerden. Güçlerini merkezden uzaklaştırmak ve daha fazla ekonomik kontrolü kurumlar yerine bireylerin eline vermek, ileriye doğru atılmış inanılmaz bir adımdır. Merkezi olmayan hizmetlerin kitlesel olarak benimsenmesine yönelik ivme hızlanmaya devam ediyor ve kullanıcılar ayrıca bir blok zinciri platformunun yüksek performansının ve çevre dostu olmasının düşman olmadığına tanık oluyor. Aslında, hem insanlar hem de gezegen için doğru olanı yaparak, kitlesel benimsenmeyi sağlamak için gerekli yoldaşlardır.”

Türk-Amerikalı çift Eren ve Fatih Özmen tarafından ortaklaşa kurulan bir siber güvenlik ve havacılık şirketi olan Sierra Nevada Corporation (SNC), SNC’nin eski AN/PYQ-10 Basit Anahtar Yükleyici cihazlarının kriptografik altyapısını modernize etmek için Ultra ile ortaklık kurdu. ve elektronik savaş tehditleri ve hassas bilgileri korumak, depolamak ve dağıtmak. SNC’nin “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” kapsamında yer alan devlete ait savunma, yazılım ve elektronik şirketleri Aselsan ve Havelsan ile ortak girişimleri bulunuyor .

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin temel amacının siber savunma sistemleri de dahil olmak üzere yüksek teknoloji ve havacılık sistemlerinde kullanılan tüm teçhizatı üretmek olduğunu söyledi .

Merkez bankası dijital para birimi

Atlantik Konseyi’ne göre, Türkiye dahil 87 ülke merkez bankası dijital para birimini (CBDC) araştırıyor .

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında Aselsan, Havelsan ve Tübitak Bilgem ile yakın işbirliği içinde Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nu kurdu. Proje, ülkenin mevcut ödeme altyapısını tamamlamak için dijital bir lira getirmenin potansiyel faydalarını araştırıyor. Bu araştırmanın ilk aşamasının sonuçlarının, testler tamamlandıktan sonra 2022 yılında açıklanması bekleniyor.

Cointelegraph Türkiye’den Kahraman bana şunları söyledi: “Türkiye’nin dijital bankacılık veya ‘fintech’ sektörü, benimsenme ve kullanılan teknolojiler açısından dünyanın birçok bölgesinden şimdiden kilometrelerce ileride. Yerel bankalar müşterilerine sayısız dijital hizmet sunuyor. PwC’nin 2020 ödeme araştırmasına göre, nakitsiz ödemeler zaten tüm işlemlerin %50’sinin üzerinde.” Ekledi:“Yani, Türk hükümeti ve finans kurumları için merkez bankası dijital para birimi çıkarmanın açık faydaları olsa da, vatandaşlar için önemli bir avantaj görmüyorum.”

Değiştirilemez jetonlar

Ödüllü Türk-Amerikalı yeni medya sanatçısı Refik Anadol’un “Makine Halüsinasyonları: Mercan Düşleri”, 2021 Art Basel Miami Beach sırasında şehirde konuşuldu.

Anadol, Microsoft, Google, Nvidia, Intel, IBM, Panasonic, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin Jet Propulsion Laboratuvarı, Siemens, Epson, Massachusetts Institute of Teknoloji, Harvard, California-Los Angeles Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve California-San Francisco Üniversitesi. Soyut, rüya gibi ortamlar yaratan veriye dayalı makine öğrenimi algoritmalarından oluşan çalışma gövdesine en son, en son bilim, araştırma ve teknolojileri uygular.

Kahraman bana, “Türk sanatçıların NFT’lerini oluşturmak ve satmak için aktif olarak kullandıkları birkaç platform var. İlki OpenSea – muhtemelen dünya çapındaki en popüler NFT pazarı. Refik Anadol, Cem Yılmaz ve diğerleri gibi Türk sanatçılar NFT’lerini Ethereum tabanlı platformda oluşturup sattılar. Ancak, Ethereum ağının yüksek gaz ücretleri (Türkiye’deki döviz kurlarıyla çarpılır), daha az bilinen birçok sanatçı ve toplulukları için bir engel oluşturuyor. Avalanche’ın Türkiye’deki popülaritesi ile birleştiğinde, birçok sanatçının NFT’lerini çevre dostu Avalanche tabanlı platformlarda yayınladığını ve ardından koleksiyonlarını Kalao’da sattığını görüyorum. Ancak dürüst olmak gerekirse, Türk kullanıcıların çoğu Binance, Huobi vb. gibi küresel uygulamaları da kullanıyor. BtcTurk ve Paribu, yerel NFT ekosisteminin en önemli iki ağırlığı.

Luc Navarro tarafından kurulan ve Paris ve Bangkok’ta şubeleri bulunan Avenue 10 Gallery, Ethereum tabanlı OpenSea’de satılan üst düzey NFT’ler sunmak için fiziksel sanat eserlerini dijitalleştiriyor. Türk-Amerikalı bir sanatçı olan Navarro, diğerlerinin yanı sıra dünyanın ilk kanal kodlama şemasının mucidi Erdal Arıkan’ın portresini içeren “Corona Zamanında Sanat” serisi yağlı boya tablomdan NFT’ler yapmaya davet etti. (kutup kodları) 5G teknolojisi için.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like