News

Ukrayna Krizi Bitcoin’i Risk Varlığı Olarak Vurgularken, Oynaklık Kalıcı Olabilir

single-image

Kripto para birimleri son zamanlarda büyük ölçüde ABD hisse senetleriyle birlikte işlem gördü

Ukrayna’daki kriz küresel hisse senedi ve dijital varlık piyasalarını alt üst ederken, bitcoin ve diğer kripto para birimleri kurumsal tüccarların gözünde giderek artan bir şekilde risk varlıkları olarak görülüyor.

Son zamanlardaki şoklar , bitcoinin dijital altın veya bir değer deposu olarak öncülünü engelledi – kargaşa zamanlarında büyük bir yatırım olarak duruşu da aynı şekilde sorgulandı.

Bitcoin ve ether de dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri, Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiyle Perşembe günü %10’dan fazla düştü ve gün içinde mütevazı kazançlar kaydetmeden önce geri döndü. Tüccarların işgalin orta ve uzun vadeli etkilerinin etkisinden kurtulduğu görüldükçe, dijital varlıklar Cuma günü de yükselmeye devam etti.

Dijital varlık riskten korunma fonu şirketi BKCoin Capital’in kurucu ortağı Kevin Kang, toparlanmayı “açık teminat ve hisse senetlerinin daha önceki kayıpları geri almasına” bağladı.

Gerçekten de, bitcoin son zamanlarda hisse senetleri ile neredeyse paralel olarak işlem gördü. Ticaret platformu iVest Plus’ın CEO’su Rance Masheck’e göre, korelasyona karşı temkinli olan büyük tüccarlar büyük ölçüde en son piyasa hareketlerinin dışında kaldılar .

Masheck, “Genel olarak, [kripto] ABD pazarının hareket etme şekliyle hareket etti” dedi. “Bazıları geri geldi, tıpkı piyasanın geri gelmesi gibi, ancak büyük oyuncular devreye girmiyor veya kefaletle çıkmıyor.”

iVest verileri, bitcoin ticaretinde geçen haftanın aynı dönemine göre 100.000 doların üzerinde yaklaşık %50’lik bir düşüş olduğunu gösteriyor – ayrıca firma, birkaç yönlü bahis olduğunu gösteren 19 milyon dolarlık mütevazı bir net çıkış kaydetti. 

Bitcoin Cuma günü öğleden sonra son 24 saatte %9,6 artarken haftalık -%2,9 düşüş gösterdi. Bu arada Eter, son gün %10,7 artarak hafta boyu kayıpları %-5,6’ya indirdi. 

Oynaklık birkaç yavaşlama belirtisi gösteriyor.

“Tarihsel olarak, işgal günü belirsizlik ortadan kalktıkça piyasada yerel bir dibe vurdu, ancak Rusya’nın nasıl daha yeni başlayacağı ve Polonya’ya ve diğer yakın NATO ülkelerine girebileceği ve bunun ABD’yi zor duruma sokacağı konusunda birçok görüşme var. bir araf,” dedi Kang. “Piyasada hala çok fazla belirsizlik var. Volatilitenin devam etmesini bekliyoruz” dedi. 

Bitcoin madenciliği ve kripto teknolojisi şirketi Bitfury’nin CEO’su Brian Brooks, Bitcoin’in yatırımcıların “kısa bir süre için Hazine’ye ve nakite çekileceği” risksiz bir ortamda olması gerektiği gibi işlem gördüğünü söyledi.

Son piyasa oynaklığının arkasında başka makro faktörlerin de rol oynadığını söyledi – tüccarların bütçelememiş olabileceği ufukta beliren vergi faturaları da dahil. Yakın zamanda likiditenin kuruması da meselelere yardımcı olmadı.

Brooks, “Bitcoin kısmen bir değer saklama unsuruna sahip olsa da, daha çok bir risk varlığı gibi davranacak kadar zayıf bir şekilde işlem görüyor” dedi. “Bitcoin dışında, kripto tokenlerini düşünmenin doğru yolu, riskli internet hisseleri olmaları ve internet hisse senetlerinin çok düşük olması.”

Bu arada, kripto para hedge fonu şirketi ProChain Capital’in başkanı David Tawil’e göre, ABD’de artan faiz oranlarının – kaçak enflasyonu bastırmak için bir araç olarak görülmesi bekleniyor – aynı şekilde kripto piyasaları üzerinde ağırlık yaratıyor. Tawil, devam eden tedarik zinciri sıkışıklıklarının geleneksel finansal enstrümanları ve dijital varlıkları da etkilediğini söyledi.

Tawil, “Açıkçası, varlık sınıfındaki düşüş, baskın özelliğin esasen bir büyüme teknolojisi hikayesi, riske açık bir varlık olmasından kaynaklandı” dedi. “Bu nedenle, riskten uzak bir ortama girdiğimizde, enflasyon, yükselen oranlar ve şimdi de jeopolitik istikrarsızlık dahil olmak üzere ticaret azalacak.”

Masheck, Ukrayna gerilimlerinin, bankaların kesintiye uğraması nedeniyle yaptırım uygulanan Rus oligarklarının para transfer etmek için kriptoya dönme olasılığını artırdığını ve hükümetin geleneksel finansı atlatmak için dijital varlıklara dokunduğunu söyledi. Hem Ukrayna hem de Rusya alanı yasallaştırmak ve düzenlemek için harekete geçtiğinden, ABD düzenleyicilerinin daha hızlı ilerleme ihtimalini artırıyor.

“Açıkçası, bu yaptırımların bir miktar etkisi olacak, ancak kripto, bazılarının biraz atlanmasına izin veriyor” dedi.

Masheck ve Brooks, bitcoin’in bir risk varlığı gibi daha az davranmasını ve varlık geliştikçe hisse senetleriyle olan ilişkisini kaybetmesini bekliyor.

Masheck, “Burada ilerledikçe, ABD pazarlarının yaptığı ile kriptoda olanlar arasında daha fazla farklılık görmeye başlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like