News

Vitalik Buterin, El Salvador başkanı Nayib Bukele’yi desteklediği için ‘Bitcoin maksimalistlerini’ çağırdı

single-image

  • Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, El Salvador başkanı Nayib Bukele’yi ülkedeki işletmeleri bitcoin kullanmaya zorladığı için eleştirdi.
  • Buterin ayrıca Bukele’yi desteklemek için “Bitcoin maksimalistlerini” çağırdı.

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin Cuma günü El Salvador başkanı Nayib Bukele’yi ülkedeki işletmeleri bitcoin’i benimsemeye zorladığı için eleştirdi. Buterin ayrıca Bukele’yi destekledikleri için “Bitcoin maksimalistlerini” de çağırdı.

“Zorunlu işletmelerin belirli cryptocurrency kabul etmek için yapılması kripto boşluğuna kadar önemli olması gerekiyordu özgürlük ideallerine aykırıdır,” Buterin yazdığı bir Reddit yayında. 

Geçen ay Bitcoin, El Salvador’da yasal ihale haline geldi. Ülkenin bireylerinin kripto para birimini kullanması isteğe bağlıdır, ancak tüm şirketler bunu yapacak teknolojiye sahip oldukları sürece bitcoin’i kabul etmelidir .

El Salvador’un Bitcoin Yasası’nın 7. maddesi, “Her ekonomik ajan, kendisine bir mal veya hizmet alan kişi tarafından teklif edildiğinde bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir” diyor. “Bitcoin’de işlem yapmalarına izin veren teknolojilere açık ve kötü şöhretli bir gerçekle erişimi olmayanlar, bu yasanın 7. Maddesinde ifade edilen yükümlülükten muaftır. Devlet, bunun için gerekli eğitim ve mekanizmaları teşvik edecektir. nüfusun bitcoin işlemlerine erişebilmesini sağlamak.”

Buterin’e göre, Bitcoin’i onları eğitmek için neredeyse hiçbir girişimde bulunmadan insanlara zorlama stratejisi “pervasız” ve “çok sayıda masum insanın saldırıya uğraması veya dolandırılma riski taşıyor”.

Buterin, “Onu [Bukele] eleştirmeden öven herkese yazıklar olsun (tamam, tamam, sorumlu ana kişileri çağıracağım: Bitcoin maksimalistlerine yazıklar olsun)” diye yazdı.

Peki ya ETH?

El Salvador yasal ihale olarak etheri (ETH) seçseydi, Buterin Ethereum maksimalistleri hakkında aynı şeyleri söyler miydi? Bir Reddit kullanıcısına sordu.

Buterin , Ethereum kullanıcılarını ve uygulamalarını birkaç kez eleştirdiğini söyleyerek yanıt verdi . Konunun başka bir yerinde, “belirli bir kripto para birimini” zorunlu kılmanın kriptonun özgürlük fikrine karşı olduğunu söyledi.

Başka bir Reddit kullanıcısı, Bukele’nin düşük fiyata bitcoin alıp almadığını merak etti ve yükselmesini istedi, bu yüzden bitcoin yasasını ülkeye getirdi. Buterin’e göre bu “daha basit ve daha aptalca bir hipotez” .

“Hem siyasi nedenlerle hem de bizim gibi bir insan olduğu için, güçlü olduğunu düşündüğü insanlar (yani Amerikalılar) tarafından övülmeyi seviyor. Bitcoin maksimalistleri sizi övmesi çok kolay bir topluluk: Güçlü bir konumda olun ve onlar ve madeni paraları hakkında güzel şeyler yapın veya söyleyin” dedi Buterin.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like