News

Wall Street ile Yüksek Bitcoin ve Ethereum Korelasyonu Devam Ediyor

single-image

Bitcoin ve Ethereum, ABD’nin en büyük borsa endeksleriyle neredeyse birlikte işlem görmeye devam ediyor.

Her şey Mart ayının sonunda başladığı için son birkaç hafta kripto para piyasası için oldukça olumsuz bir çalkantı oldu. İlginç bir şekilde, bu, Wall Street ile kripto arasındaki korelasyonlar açısından birkaç ayın en yüksek seviyesine yol açan ABD merkezli en büyük borsa endeksleri için benzer bir düşüşle aynı zamana denk geliyor.

Piyasa Çöküşleri

Yılın zorlu başlangıcının ardından, bitcoin ve çoğu altcoin, Mart ayında yeniden çekiş kazanmaya başladı. BTC, altı hafta önce 35.000 doların altına düştükten sonra tek başına yaklaşık 50.000 dolara yükseldi.

ABD borsası da benzer bir pozisyondaydı. S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq Composite gibi tüm kıyaslama endeksleri Mart’tan önce düştü ancak sonunda zirve yaptı.

Bu, ABD Merkez Bankası’nın yıllarca daha gevşek politikalardan sonra faiz oranlarını yükseltmeye başlamasıyla birlikte manzaranın değişmeye başladığı yer. Kripto topluluğu, önümüzdeki bir buçuk ayda dijital varlık alanında neler olduğunun acı bir şekilde farkında. Aslında, BTC bir noktada değerini yarı yarıya azaltmıştı ve şu anda 30.000 dolar civarında mücadele ediyor.

Nispeten daha fazla düzenlenmiş ve doğası gereği daha az oynak olan ABD borsa endeksleri, aynı zaman diliminde daha mütevazı düşüşler yaşadı, ancak yine de kırmızıda. Dow %12, S&P %15 , teknoloji sektöründeki düzeltmenin itici gücü olan Nasdaq ise %22 düşüş kaydetti.

Dün, %5’e varan kayıplarla COVID-19 pandemisinin ilk günlerinden bu yana en kötü işlem günü oldu. Vadeli işlem sözleşmeleri de düşerek ayı piyasası korkularını beraberinde getirirken, bugünkü piyasa açılışı biraz daha acıyı beraberinde getirdi.

Kripto-ABD Hisse Senedi Korelasyon Ani

Yukarıda belirtilen veriler göz önüne alındığında, blok zinciri analiz kaynağı IntoTheBlock, en büyük iki kripto para birimi – BTC ve ETH – ile en önde gelen üç ABD borsa endeksi arasındaki korelasyonun birkaç ayın en yüksek seviyelerine yükseldiği sonucuna vardı.

Aslında şirket, 30 günlük korelasyonun 0,9’un üzerinde olduğunu (en yüksek 1’dir) açıkladı ve “kriptonun geleneksel hisse senetleriyle neredeyse paralel hareket ettiğini” kaydetti.

 

Aynı zamanda, geleneksel olarak güvenli liman varlığı olarak kabul edilen ve hisse senetleri ve kripto gibi daha riskli seçeneklerle çok az veya hiç pozitif korelasyona sahip olmayan altın, Mart ayının başında zirveye ulaştı ancak o zamandan bu yana yoğun bir şekilde geriledi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like