Kripto Yatırım

Web 3.0 Projeleri Nelerdir?

single-image

 

Enjincoin(Enj)

Hepsi bir arada merkezi olmayan bir platform olarak Enjin, kullanıcıların dijital varlıklar oluşturmasına, bunları Ethereum blok zincirine yüklemesine ve bunları oyunlara ve uygulamalara entegre etmesine olanak tanır. Ürün grubu – Enjin Network, Enjin Wallet, EnjinX ve Efinity bu amaçlara ve daha fazlasına hizmet eder.

Enjin, şu anda etrafımızda meydana gelen merkezi olmayan oyun patlaması için altyapı olarak hizmet etmeye adanmış Singapur merkezli bir blok zinciri platformudur. İlk olarak 2009 yılında kurulmuş olup, şu anda yüz binlerce oyun topluluğu ve yaklaşık 20 milyon kayıtlı oyuncu ile dünyanın en büyük oyun topluluğu platformları arasındadır.

TR: Temel bilgiler

Enjin Coin (ENJ), platformdaki her varlığa ENJ’de bir değer atanarak Enjin ağındaki değeri temsil eden madeni paradır. ENJ, toplamda basılacak olan 1 milyardan yaklaşık 835 milyonluk bir dolaşım arzına sahiptir. Son yükselişi, piyasa değeri ile ilk 75 kripto para birimi listesine girdiğini gördü. Devam etmesi beklenen meta temalı jetonların yükselişi ile ENJ için ilk 50 kartlarda.

Decentraland(Mana)

Decentraland, ortak bir sanal dünyayı işletmek için küresel bir kullanıcı ağını teşvik etmeyi amaçlayan Ethereum üzerinde çalışan bir yazılımdır .

Decentraland kullanıcıları, bu sanal dünyada keşfederken, etkileşim kurarken ve oyun oynarken dijital gayrimenkul alıp satabilir. Zamanla platform, etkileşimli uygulamalar, dünya içi ödemeler ve kullanıcılar için eşler arası iletişim uygulamak üzere gelişti. 

Decentraland’deki operasyonları iki farklı türde token yönetir.

Bunlar:

  • LAND – Dijital gayrimenkulü temsil eden arazi parsellerinin sahipliğini tanımlamak için kullanılan, değiştirilemez bir belirteç ( NFT ). 
  • MANA – LAND satın alımlarının yanı sıra Decentraland’da kullanılan sanal mal ve hizmetleri kolaylaştıran bir kripto para birimi.

Chainlink(Link)

Chainlink, akıllı sözleşmelerin blok zinciri ağlarının dışında var olan gerçek dünya verileri ve hizmetleriyle güvenli bir şekilde etkileşime girmesini sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink ile şu anda modern ekonomilere güç veren geleneksel sistemler, iş ve sosyal süreçlerde daha fazla güvenlik, verimlilik ve şeffaflık oluşturmak için gelişmekte olan blok zinciri endüstrisine bağlanabilir.

Kripto para ve blok zinciri teknolojisinin ana akım ilgiyi kazanması ve Chainlink’in kendisini birçok blok zinciri uygulamasının önemli bir bileşeni olarak kabul etmesiyle birlikte, daha fazla insan sektöre giriyor ve temel soruyu soruyor: Chainlink nedir?

Blockchain, yeni olanlara yardım etmek için  akıllı sözleşmeler ve  şahitler hazırlar. Kafes oracle ağının değerini ölçmek için basit bir bakış oluşturur ve potansiyeline tam olarak ulaşması için blockchain teknolojiyi sağlar. Bu kılavuz, üç temel soruyu yanıtlayarak Chainlink hakkında bağlam sağlar:

  • Blok zincirlerin ve akıllı sözleşmelerin altında yatan değer önerisi nedir?
  • Neden Chainlink’in çözmesine yardımcı olması gereken akıllı sözleşmelerde doğal bir sınırlama var?
  • Chainlink’in çözümü, akıllı sözleşmelerin tüm potansiyelini nasıl ortaya çıkarıyor?

Filecoin(FIL)

Filecoin, merkezi olmayan bir depolama sağlayıcısıdır. Belgeleriniz için tek bir şirkete güvenmek yerine, bunlar bölünebilir ve dünya çapında farklı bilgisayarlara kaydedilebilir.

Kısaca

  • Filecoin, herkesin bilgisayarında yedek depolama alanı kiralamasını sağlayan merkezi olmayan bir protokoldür.
  • Filecoin ana ağı Ekim 2020’de başlatıldı.

Airbnb’de evinizi kiralar mısınız? Bilgisayarınızda biraz yer kiralamaya ne dersiniz? Filecoin tam da bunu yapmanıza izin vermek istiyor. Filecoin, herkesin bilgisayarında yedek depolama alanı kiralamasını sağlayan merkezi olmayan bir protokoldür. Aynı şekilde, herkes ağ üzerinde depolama alanı satın alabilir.

Filecoin’in ICO’su 2017’de 257 milyon dolar topladı.

Dünyadaki herkesin ağa katılmasına izin vererek, çok büyük bir veri depolama kaynağı oluşturabilir. Gittikçe daha fazla sistem bilgisayarlaştıkça, talepteki artışı karşılamak için ihtiyaç duyulacaktır.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like